Προς το περιεχόμενο

PARTSCASTER εμπειριες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σχετικά με τα ανταλλακτικά μπράτσα δεν έχω καταλάβει πως δουλεύουν.

 

υπάρχουν μπράτσα των parts εταιρειών μόνο?

fender μπράτσα υπάρχουν?

 

υπάρχουν άπειρα διαφορετικά σπεκς μπράτσων, πώς θα καταλάβω ποιο μου ταιριάζει?

 

υπάρχει κανενα μαγαζι στην αθηνα που να φερνει ΚΑΛΑ μπράτσα και να έχει κιθάρες για να δοκιμάσω τα αντίστοιχα? (εκτός απο καγμάκη)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

fender μπράτσα υπάρχουν?

Στο Ebay. Yπάρχουν και με το logo της fender (Stratosphere) που είναι πολύ καλά (αλλά ακριβά)

 

υπάρχουν άπειρα διαφορετικά σπεκς μπράτσων, πώς θα καταλάβω ποιο μου ταιριάζει?

Πολύ απλά, συγκρίνεις τα χαρακτηριστικά. Πχ τι κιθάρα έχεις και σε βολεύει το μπράτσο, πάς στον Thomann, βλέπεις τι γράφει για το μπράτσο και ψάχνεις αντίστοιχα.

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κακό είναι αυτό που λέει πολύ σωστά ο TGL παραπάνω, οτι δεν έχω καμια σπουδαία εμπειρεία απο strat, εκτός απο την δική μου άντε να χω πάιξει με κανα 2 ακόμα για 5 λεπτά.

 

πού να ξέρω απο radius, finish, shape?

θα ήθελα να πάω σε κανένα μαγαζί που να έχει αρκετές στρατο μεσα να πάιξω και να πω να! σαν αυτό θελω, και ο μαγαζάτορας να ξέρει τί ειναι και να μου φέρει το neck ;D

 

ζητάω πολλά? :P ;D

 

ο καγμάκης ο μικρός αν δεν κάνω λάθος έχει λίγες κιθάρες μέσα ::)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα να πάω σε κανένα μαγαζί που να έχει αρκετές στρατο μεσα να πάιξω και να πω να! σαν αυτό θελω, και ο μαγαζάτορας να ξέρει τί ειναι και να μου φέρει το neck ;D

 

ζητάω πολλά? :P ;D

Για το πρώτο μέρος

"θα ήθελα να πάω σε κανένα μαγαζί που να έχει αρκετές στρατο μεσα να πάιξω"

πάς στο Στόλλα στη Πάτρα...αποκλείεται να μην βρείς αυτό που θέλεις.

Εάν δεν καλυφθείς...πάς στον Thomann στη Γερμανία ή στο σπίτι του Studio 54 στο Βόλο ;D

 

Για το δεύτερο μέρος

"και ο μαγαζάτορας να ξέρει τί ειναι και να μου φέρει το neck "

πιθανώς ο Ντούγκας (έτσι τον λένε?) στα Γιάννενα...αλλιώς Ebay

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρέμε, studio 54, είμαι και βολιώτης ;D ;D ;D

 

πέρα απο την πλάκα, μήπως γίνομαι υστερικός? Αν διαλέξω απλά ένα μανίκι στην τύχη, το πιο διαδεδομένο, πόσο έξω κινδυνεύω να πέσω?

 

είναι που αμα έχεις τις επιλογές κάθεσαι και το ψιρίζεις ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης μια compound  radius (7”-12”) η έστω 9”-10” ταστιέρα θα βοηθήσει να έχετε lower action και καλό bending  (το vintage radius προσωπικα το λατρευω με jumbo ταστα μια και δινει το feel μιας πραγματικης vintage Fender στην οποια εχουν κανει refret αλλα μπορει να μην ταιριαζει σε ολους,αν θελετε να δοκιμασετε πως ειναι το feel του παιξτε μια G & L η μια Fender roadworn )

 

 

makes me feel proud!!  ;) 

 

Γεια σου ρε SuperFunk...ωραιο αρθρο...keep it up...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα τυφλα δεν γινετε τιποτα. τι θα πει να διαλεξω ενα μανικι στην τυχη και τα λοιπα που προαναφερθηκαν. Εαν δεν εχεις γνωσεις τοσο τα λαθη οσο και τα χρηματα που θα πεταξεις θα ειναι ολα ασκοπα. Για να ασχοληθει καποιος μ αυτο το θεμα πρεπει να το εχει "σπουδασει" Και οχι κομματια για συναρμολογηση. Εννοω την πραγματικη οργανοποιια που περνεις ξυλο αμορφο και το κανεις οργανο.

 

Ενας οργανοποιος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κε οργανοποιε, δεν διαβάζεις το θέμα από την αρχή, γιατί μάλλον δεν κατάλαβες τίποτα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή εδώ και λίγο καιρό τέλειωσα ένα strat project, εντελώς μόνος (χωρίς μάστορα δλδ, βοήθεια μόνο από δω, thnx harilatron  :) ), η όλη φάση μου δίδαξε τα εξής:

 

-αν δεν έχετε πείρα, μη περιμένετε να ετοιμάσετε με την πρώτη φορά ένα τέλειο όργανο

-χρειάζονται αρκετά εργαλεία και μελέτη

-το αίσθημα του να κουμπώσεις για πρώτη φορά την κιθάρα στον ενισχυτή είναι απερίγραπτο  ;D

 

Το 1 και 2 (και λίγο το 3) δεν ισχύουν αν κάνετε την ΠΟΛΗ ΕΞΥΠΝΗ κίνηση να παραγγείλετε σώμα-μπράτσο-pickguard απ τον ίδιο κατασκευαστή. Τότε γλυτώνετε τον στάδιο των μετρήσεων και πατεντών και απλά βιδώνετε, ελαχιστοποιώντας την περίπτωση λάθους.

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου