Προς το περιεχόμενο

Τι usb keyboard να πάρω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δουλεύω με το Sequel2 της Steinberg και χρειάζομαι πλήκτρα για τα εικονικά όργανα

η κάρτα που χρησημοποιώ ειναι η tascam us122l και έχει midi in και out.

Δεν θέλω να χαλάσω πολλά χρήματα.

Τι προτίνετε σύνδεση midi ή usb ?

Δώστε τα φώτα σας τι να πάρω μέχρι 150euro

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βρεις πολλά και διάφορα..

Αν θες χρήση με τον υπολογιστή να προτιμήσεις usb είναι πιο αξιόπιστο και δεν χρειάζεσαι τροφοδοτικό...

Προσωπικά όμως θα διάλεγα κάτι και με τα 2 για να μπορώ να χρησιμοποιώ και το midi out με το synthesizer μου που είναι rack(όταν χρησιμοποιείς το midi οut χρειάζεσαι τροφοδοτικό...)

Από εκεί και πέρα η επιλογή σου εξαρτάται από το πόσα πλήκτρα θες (25, 32, 37, 49, 61, παραπάνω??) και από το τι και πόσα controllers θες (knobs, sliders (πόσα?), aftertouch, pads, θες joystick ή ρόδες, υποδοχή για sustain pedal? κτλ..)

 

Εγώ ήθελα κάτι με 49 πλήκτρα για να το βολεύω εύκολα αλλά να μπορώ να ψιλοπαίξω και κάτι σε φάση πιάνου με 2 χέρια. Ήθελα να έχει πολλά sliders και knobs για να ελέγχω τα vst μου σε real time, να έχει midi out και αυτόνομη τροφοδοσία για χρήση εκτός υπολογιστή, και υποδοχή για sustain. Τα υπόλοιπα δεν με ένοιαζαν οπότε πήρα το πιό φθηνό που είχε αυτά που ζητούσα: http://www.thomann.de/gb/m_audio_oxygen_49_3rd_gen.htm

 

Καλό ψάξιμο!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε μου για την βοήθεια. Και εγώ 49 πλήκτρα θέλω αλλά δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις από τα υπόλοιπα. Το έχω δει αυτό που μου προτίνεις και μου άρεσε.

Ελπίζω να μην έχω προβλήματα συνεργασίας με το DAW μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε λίγα Ευρώ παραπάνω και πάρε την value for money έκδοση.

 

Δεν ξέρεις ποτέ τι θα χρειαστείς στο μέλλον:

http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/M-Audio-Oxygen-61-3rd-Generation-USB-MIDI-Keyboard-Controller/art-SYN0003599-000

 

Εγώ προσωπικά είμαι απίστευτα ευχαριστημένος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παρεις usb θεωρω πως τα 49 είναι ιδανικα και ακομα πιο ιδανικο το oxygen 49 next generation που είναι σε ποολυ καλη τιμη εχει controllers και με την καινουργια εκδοση ειναι πιο ομορφο και σουλουπωμενο . Δεν θα εχεις κανενα προβλημα με το oxygen, το εχω δοκιμασει με τα περισσοτερα γνωστα DAW ..μαλιστα στο reason υπαρχει και ως επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι έχω καταλάβει η M-AUDIO είναι μονόδρομος.

Τα 49 πλήκτρα θα μου είναι ιδανικά και λόγω χώρου.

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου