Προς το περιεχόμενο

Guitar Rig - Το ΤΕΛΟΣ των ενισχυτων στο recording;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω τι λέτε οι πιο έμπειροι' date=' αλλά π.χ. όταν έχω το Boss DS-1 γιατί να μην χρησιμοποιώ αυτό και να βάζω την πορτοκαλί φέτα "Distortion" στο GuitarRig ;;;[/quote']

 

Σωστό αλλά τι γίνεται...

1) Αν δεν το έχεις το DS-1;

2) Αν έχεις μόνο αυτό και τίποτα άλλο; Γιατί να μην έχεις και έναν ωραιότατο προενισχυτή και έναν φοβερό τελικό από το Guitar Rig;

 

Όπως κατάλαβες έχει απ' όλα ο μπαξές... :D :D :D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ασε που κανει και ΠΑΠΑΔΕΣ στα ντραμς ,τη φωνη & τα keyboards!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τωρα ανακαλύψατε το guitar rig 8O 8O 8O 8O

Πολύ καλό και ακόμα καλύτερο αλλά πιό fixed το Guitar Combos της ίδιας εταιρίας.

Εγώ έχω την Audiophile 2496' date=' P4 3.0GHz και 1GB Ram. Θα παίζει σωστά άραγε?[/quote']

Κι εγώ αυτήν έχω.Μια χαρά παίζει με ASIO αρκεί να έχεις κάποια προενίσχυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που να ακουσεις και το καινουργιο Guitar Rig ειναι ακομα πιο απίστευτο!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για live δεν το συζητω' date='ενισχυτες & παλι ενισχυτες (αν και ηδη χρησιμοποιειται ευρυτατα και ζωντανα) πως να το κανουμε αλλο πραγμα να νοιωθεις τον "αερα" απο τον ενισχυτη στα μπατζακια σου :wink:

[/quote']

 

Εν ολίγοις συμφωνούμε δηλαδή...απλά εμένα μου μένει η απορία όσον αφορά στα εφφέ...ΟΚ το amp modelling είναι καλύτερο και από το real thing, να δεχτώ ότι και τα delays και τα reverb του είναι καλύτερα...αλλά όσον αφορά οverdrive/distortion, chorus, flanger κλπ. ; Δυσκολεύομαι να πιστέψω για παράδειγμα ότι το Mistress της Ehx υστερεί σε σχέση με τα εφφέ του GuitarRig...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για live δεν το συζητω' date='ενισχυτες & παλι ενισχυτες (αν και ηδη χρησιμοποιειται ευρυτατα και ζωντανα) πως να το κανουμε αλλο πραγμα να νοιωθεις τον "αερα" απο τον ενισχυτη στα μπατζακια σου :wink:

[/quote']

 

Εν ολίγοις συμφωνούμε δηλαδή...απλά εμένα μου μένει η απορία όσον αφορά στα εφφέ...ΟΚ το amp modelling είναι καλύτερο και από το real thing, να δεχτώ ότι και τα delays και τα reverb του είναι καλύτερα...αλλά όσον αφορά οverdrive/distortion, chorus, flanger κλπ. ; Δυσκολεύομαι να πιστέψω για παράδειγμα ότι το Mistress της Ehx υστερεί σε σχέση με τα εφφέ του GuitarRig...

 

Δεν είπαμε ότι υστερεί, αλλα τουναντίων ότι είναι πολύ "κοντά" στο "real thing"

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι η αληθεια ειναι οτι το παράκανα λιγο με το specs του pc μου :oops: αλλα καλλιο γαϊδουρόδενε παρα γαιδουρογυρευε' date='επρεπε να δεις τη φατσα του πωλητη οταν του ζητησα 400 γιγα σκληρο & 4 γιγα ραμ!!(για μελλοντικη χρηση στα 64 bit).. :lol:[/quote']

 

 

ΟΡΘΩΣ!!! ποτέ δεν ξέρεις με δαυτα τι σου ξημερώνει και τι θα χρειαστείς!

"μαστορεύω" ένα καινούργιο δικό μου πίσω σήμερα και μάλλον τελικά θα φτιάξω ρουκέτα!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε που φτάσαμε, θα κανονίζουμε για jam και αντί για ενισχυτές θα κουβαλάμε τα laptop. Σε αυτήν την περίπτωση βέβαια θα έχουμε και ένα συγκριτικό πλεονέκτημα...3 ώρες αυτονομίας. Και να κοπεί το ρεύμα...θα βαράμε απρόσκοπτα:D.

Δεν έχω παίξει με το Guitar Rigs, προτίμησα πριν ενάμιση περίπου χρόνο το Guitar Port της Line 6και ναι είναι πιο βολικό από το να στήσεις πετάλια, να ζεστάνεις λάμπες, να στήσεις μικρόφωνα, να βρεις εντάσεις κ.ο.κ. Πετάς και ακουστικά και δεν ενοχλείς γείτονες. Αλλά την λάμπα και το ηχείο, όσο καλό πρόγραμμα και να ναι δεν την εξομοιώνει κανένα 100%, απλά δινει κάτι απο το χρώμα. Μπορεί στις ηχογραφήσεις να παλεύεται η ιστορία με πείραγμα στα eq και στις εντάσεις, αλλά αν πάει να βγει κανείς με τέτοια ιστορία live θα χαθει στο "mix" ή θα ακούγεται σαν βουλωμένη μύτη.

Την αυτή άποψη έχει και για τις πεταλιέρες σε ότι αφορά στην σύγκριση με αναλογικά πετάλια. Βέβαια τόσο το Guitar Rigs [που δεν το έχω ακούσει] όσο και το Guitar Port ή το Black Box της Μ-Audio [λύση πολύ κοντά στο Guitar Port, ουσιαστικά μια USB ASIO κάρτα ήχου με amp/effect modelling ενσωματωμένο],για τα λεφτά τους λένε.

Και μόνο ότι μου έχουν σταματήσει να χτυπάνε το τοίχο και να μου ζαλίζουν τα #@!#@ με το "χαμηλωσέ το"... είναι κάτι από μόνο του. Όλα αυτά μέχρι να ηχομονώσω ένα χώρο, τότε θα ζεσταθούν και πάλι οι λυχνίες.

Tube rulez.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το guitar rig δεν εχει απολυτως καμμια σχεση με τα προγραμματα που αναφερεις,ειναι ΙΔΙΟ με αυτο που εξομοιωνει.... :wink:

 

& σου μιλαει ο πλεον φανατικος (και κατοχος πολλων λαμπατων ενισχυτων & πεταλακιων...) ενισχυτακιας της Ελλαδας!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου