Προς το περιεχόμενο

Guitar Rig - Το ΤΕΛΟΣ των ενισχυτων στο recording;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τεχνικά δεν είναι δυνατόν να είναι ΙΔΙΟ με αυτό που εξομοιώνει και σίγουρα την ίδια άποψη έχεις και συ. Καταλαβαίνω ωστόσο πως το έθεσες [ότι υπερτερεί των Guitar Port/ Blackbox - που ωστόσο είναι αυτονομες λύσεις, δεν εξαρτώνται από την κάρτα ήχου που διαθέτει το σύστημα σου].

Ποιοτικά αν κρίνω από τα δείγματα που ανέβασες τα καθαρά του είναι πολυ κρυστάλινα [σημ: ακούω μουσική με ακουστικά την μεγαλύτερη διάρκεια της ημέρας, οπότε διακρίνω λεπτομέρειες]. Κάτι με περισσότερο γκάζι θα ήθελα να ακούσω για να πειστώ [παίζω τον ρόλο του ¶πιστου Θωμά ή του Δικηγόρου του Διαβολου για να τοποθετήσουμε τα πράγματα στις κατ' εμέ σωστές τους διαστάσεις].

 

BTW congrats spacey συνθέσεις;)

 

Και μια φράση όλο νόημα:D

Η λάμπα είναι λάμπα!

έχει και αυτή τα δικά της πλεονεκτήματα [πέρα από τον ήχο]:

- γυρνάς το ενισχυτή ανάποδα και έχεις χαμηλό φωτισμό

- αν τις αφήσεις πολλές ώρες ανοικτές θερμαίνουν και τον χώρο

 

Ενώ αν εγκαταλείψουμε τελείως τους ενισχυτές θα πρέπει να αγοράσουμε τραπεζάκια για να ακουμπάμε τον καφέ/ την μπύρα, το κινητό, τα τσιγάρα και ενίοτε και κανά περιοδικό πάνω;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχω βαλει και λιγο γκαζακι.... :wink:

παντως εχει και τρελλα ΓΚΑΖΙΑ το δε νεο version πλησιαζει τα ορια της...κτηνωδιας....(για οσους γουσταρουν κατι τετοιο,εγω απο οτι καταλαβες λογω ..γηρατος :lol: δεν πολυχρησιμοποιω και πολυ προενισχυτικη παραμόρφωση...)

 

παντως για να πω και την πικρη αληθεια μου λειπει λιγο η...βαβουρα των ενισχυτων μου... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που δεν πετυχαίνουν καλά είναι η αίσθηση του ενισχυτή, λαμπάτου ή μη.Επίσης το feedback δεν βγαίνει φυσικά και όπως και να το κάνουμε το 12ρι ηχείο δεν μπορεί να αντικατασταθεί από τα monitors...

Για ηχογράφηση πάντως μια χαρά είναι.

 

Υ.Γ. Τωρα είδα ότι αναφέρεσαι στο νέο Guitar Rig 2 ενώ εγώ αναφερόμουν πρίν στο 1.2!Ομολογώ πως δεν το έχω ακούσει αλλά από αυτό που άκουσα από τα κλιπ καλό φαινεται αν και θα ήθελα να ακούσω κάτι σε πιό lead παίξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου λείπουν όλη μέρα όλα αυτά λάμπες κιθάρες... :lol: , τα πετυχαίνω αραιά και που .... πιο πολύ το Σ/Κ πλέον, μετά την αγορά του Guitar port (τα βράδια που γυρίζω) οποτε πιάνω κιθάρα παίζω με ακουστικά και κοιτάω το μπαούλο με τις λάμπες... και με πιάνει.... :cry: :cry: και ναι....έχει πάνω το κοντρόλ της τηλεόρασης τα περιοδικά.. την κούπα με το νες καφέ (από προχτές) και κάτι πέννες...ο zaeko γνωρίζει....αλλά που θα πάει θα πάμε ΚΑΙ στο δικό μας ΚΕΡΑΜΙΔΙ σύντομα 8)

 

Προς το παρόν βολεύομαι με το guitar port , αλλά και το Guitar rig που άκουσα πριν είναι δύναμη! Ανεξάρτητα από την πιστότητα που προσφέρει στο 100% της απόδοσης, για ηχογραφήσεις πιστεύω ότι είναι το απόλυτο tool (στο είδος του) από όσα έχω δει - ακούσει ώς τώρα 8)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψαξα το θέμα λίγο με το Guitar Rig μαζί με το Rig Kontrol φαίνεται ιδιαίτερα βολικό, συνολικο κόστος στα ¤450. Το Guitar Port από την άλλη 128¤. Το Blackbox στα 299¤ πρέπει να παίζει κάπου στην μέση

Βέβαια με το Rig έχεις καλύτερο ήχο στις ηχογραφήσεις αν και από ότι διάβασα στα βρώμικα ακόμα και το Johnson J-Station είναι πιο "τσαμπουκάς". Όπως και να χει ένα είναι το γεγονός, μια νέα αγορά έχει ανοίξει για να τα ακουμπάμε.

Πρώτα στις κιθάρες, μετά στους ενισχυτές [sS], μετά στις πεταλιέρες, μετά άλλες κιθάρες, άλλοι ενισχυτές [tube], μια σειρά από πεταλάκια, και άλλες κιθάρες, και να σου και τα recording devices. Δεν είναι χόμπι αυτό, είναι κατάθεση [χρήματος, αίματος, πνευματος]... όπως και να το πάρεις;).

 

Υ.Γ Εσυ SUPERFUNK λόγω... γήρατος λες δεν χρησιμοποιείς πολύ παραμόρφωση. Εγώ έψαξα να βρω πότε ήταν η τελευταία φορά που ηχογράφησα κάτι με καθαρό ήχο... κρατήσου, 2001 και για ένα κουπλέ μόνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ακόμα για πιο άρρωστα και μυστήρια πράγματα φορτώνει κάποιος στο λαπτόπι του

 

-ένα pure data ή max/msp αν είναι macintosh ή ακόμα καί ένα audiomulch γιά ένα επίπεδο πολυπλοκότητας πιο πάνω,

 

-φορτώνει τα smartelectronix plugins του dfz(και πολλά άλλα παράξενα supatrigga etc),

 

-ένα ambiloop ή κάποιον άλλο soft looper(για να γλιτώσει λεφτά από το loop station ή το jamman),

 

-αγοράζει και ένα midi foot controller για να παίζει μεταξύ των presets των plugins και μετά ξεκινάει ο πόλεμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και από ότι διάβασα στα βρώμικα ακόμα και το Johnson J-Station είναι πιο "τσαμπουκάς".

 

εντελως ακυρο!αυτος που το εγραψε μαλλον δεν την εχει ψαξει & πολυ,το Guitar Rig εχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ "καφριλα" σε σημειο που ηχοι τυπου Manson-Corn+Metallica να ακουγονται "κρυσταλο" μπροστα σε κατι κτηνωδη presets που καποια αρρωστα μυαλα της ΝΙ εχουν φτιαξει.... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που δεν πετυχαίνουν καλά είναι η αίσθηση του ενισχυτή' date=' λαμπάτου ή μη.Επίσης το feedback δεν βγαίνει φυσικά και όπως και να το κάνουμε το 12ρι ηχείο δεν μπορεί να αντικατασταθεί από τα monitors...

 

Και προσθετω οτι σε καμία περίπτωση δεν καταφέρνει να σου δώσει το attack και το "ξεμπρώστιασμα" που θα ξεχιλείσει από έναν λαμπάτο (στο Live)!!!

(Αλλά ας μην ξεχνιόμαστε, για ηχογράφηση "σπέρνει")

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σχετικά με το -μέχρι πρότινος- "αντίπαλον δέος" του Guitar Rig, το Amplitube, τι γνώμη έχετε; Και μιλάω, φυσικά, για την νέα του έκδοση (2.0) η οποία, απ'όσα διαβάζω, δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το (σχετικά απλό και "φτωχό") Amplitube 1.3 που ξέραμε.

 

http://www.amplitube.com/Main.html?MainPage.php

 

Επίσης, για το φίλο που ρώτησε κάτι για bass amp modelling, ξέρω ότι η IK Multimedia έχει ανακοινώσει ότι σε συνεργασία με την Ampeg (αυτό κι αν είναι ενδιαφέρον) θα κυκλοφορήσει κάτι αντίστοιχο με guitar rig, amplitube κλπ, αλλά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για μπάσο... :twisted:

 

http://www.sonicstate.com/news/shownews.cfm?newsid=1902

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι παλαιότεροι θα θυμούνται πόσο υπέρμαχος του guitar rig ήμουνα!!!!!

παλιά όμως...πολύ παλιά!!!!

λάμπα και πάλι λάμπα (είναι πολύ καλό για sofware χωρίς αμφιβολια,αλλα καμία σχέση...)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου