Προς το περιεχόμενο

Guitar Rig - Το ΤΕΛΟΣ των ενισχυτων στο recording;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για σου ρε superfunk με τις tele σου. :wink:

Λοπον συμφωνω οτι το guitar rig ειναι αρκετα καλο για αυτο που ειναι ,

δηλαδη να εξωμειωνει λαμπατους ενισχυτες αλλα μεχρι εκει. Πιστευω οτι η

χαρακτηριστικη ψηφιακιλα ειναι παντοτε εκει. Κατα την ταπεινη μου γνωμη το guitar rig η οποιοδηποτε παρεμφερες tool δεν θα μπορεσει ποτε να φτασει κοντα τον ονγκο και την αρμονικη πληροφορια που θα σου δωσει ενας ενισχυτης και ενα ηχειο. Τουλαχιστον για το ειδος το οποιο εγω παιζω ο συνδιασμος λαμπας ηχειου μικροφωνου ειναι αναντικαταστατη, και πιστεψτε με εχω δοκιμασει τα παντα.

α ρε superfunk καιρο ειχαμε να αντιπαρατεθουμε :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα αντιπαραθεσης :wink:

απλα υστερα απο πολλα χρονια,και πολλες παραγωγες,οπου χρησιμοποιουσα παντοτε μια πλειαδα vintage & modern λαμπατων ενισχυτων & τονους πεταλιων & μικροφωνων εκφραζω τον "θαυμασμο" μου για ενα ΕΥΧΡΗΣΤΟ & προπάντων REAL WORLD προϊον το οποιο κατα τη ταπεινη μου γνωμη θα "σωσει" πολυ κοσμο.

 

Πουθενα δεν ειπα οτι ειναι "καλυτερο" απο τους κανονικους ενισχυτες,απλα απο την πειρα μου & μονο θεωρω οτι ανετα μπορει μεσα σε μια ηχογραφηση να αντικαταστησει οποιονδηποτε ενισχυτη με εξαιρετικα αποτελεσματα παραγοντας εξαιρετικο ηχο (τωρα αν ειναι ακριβως λαμπατος η οχι ποσως με ενδιαφερει απο τη στιγμη που λειτουργει & ειναι ΚΑΛΟΣ)

 

Eξαλλου & σε αυτο το προιον το τελικο αποτελεσμα εξαρταται 100% απο την ικανοτητα & την αισθητικη του χρηστη του,με αλλα λογια αν δεν ξερεις τι κανεις θα βγαλεις μαπα & "ψηφιακο" ηχο..

 

 

γραφω κιθαρες σε αναλογικα στουντιο (με 24αρια studer & tube mics) απο το 86 & πιστευω οτι την "ψηφιακιλα" την ακουω απο χιλιομετρα,για αυτο αλλωστε παντα ημουν εξαιρετικα επιφυλακτικος με τετοια προϊοντα-τι λεω εδω εκανα 5 χρονια να εγκαταλειψω τις...μπομπινες για χαριν του hard disk recoding :lol: ,στο συγκεκριμενο προϊον δεν ακουω καμμια ψηφιακιλα,αν και ειναι αστειο να χρησιμοποιουμε αυτον τον ορο τη στιγμη που ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΨΗΦΙΑΚΑ,ΑΚΟΥΜΕ CD & ANEBAZOYME MP3 :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πειραζει που εχω μονο 1 γιγα ραμ και παιζει χωρις latency??? 8) 8)

Υποννοεις οτι η RAM εχει σχεση με την latency της καρτας ηχου? :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πειραζει που εχω μονο 1 γιγα ραμ και παιζει χωρις latency??? 8) 8)

Υποννοεις οτι η RAM εχει σχεση με την latency της καρτας ηχου? :?:

δεν ξερω πολλα απο τεχνικα θεματα για υπολογιστες απλα λεω πως 1 γιγα ραμ και μια audiophile 24/96 το guitar rig μου επαιζε real time (επαιζε...γιατι τωρα πηγε στον αγυριστο :D )

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη, πληροφοριακα και μονο, το latency που μπορει να υπαρχει δεν εχει καμια σχεση με την μνημη RAM. Η RAM εχει σχεση με το ιδιο το VST, οχι με το χρονο "αντιδρασης" σε midi εντολες ( που αφορα τη καρτα ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι πως πολλα παιδια πιστευουν πως για να παιξεις με το guitar rig real time πρεπει να εχεις κανα τερας pc,ενημερωνω πως δεν χρειαζεται..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>>skatempora' date=' την δικη σου δουλεια (ως swoki, η οποια μαμαει παρεπιπτοντως :wink: ) με ποια προγραμματα την εχεις γραψει??[/quote']

Αυτα που ξερω μεχρι να απαντησει ο ιδιος ειναι οτι τα τυμπανα ειναι BFD και ολες οι κιθαρες ,πληκτρα και τυμπανα μερικες φορες ειναι με guitar rig ......και ολα αυτα ειναι δουλεμενα στο Sonar(το 4 νομιζω) .....αντε skatempora απαντησε αγορι μου :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>>skatempora' date=' την δικη σου δουλεια (ως swoki, η οποια μαμαει παρεπιπτοντως :wink: ) με ποια προγραμματα την εχεις γραψει??[/quote']

 

Έχω χρησιμοποιήσει αρκετά πράγματα... πάντως, το Guitar Rig (v1.2) έχει παίξει πάρα πολύ. Αρχικά, όλες οι κιθάρες είναι μέσω guitar rig (δεν έχω καν ενισχυτή... παίζω μόνο από guitar rig). Το έχω χρησιμοποιήσει επίσης σε κάποια Rhodes (μοντέλο Twang, με το δικό του Tremolo και - spring - Reverb), σε κάποια drums (π.χ. στο 'Walking, Pt. III' - o gated ήχος), αλλά και σε φωνή (στα 'καθαρά' του 'Zero'). btw, χαίρομαι που σου άρεσαν τα κομμάτια... :)

 

Α, όσο για τα περί RAM και latency που αναφέρθηκαν... το latency δεν έχει να κάνει με MIDI δεδομένα (ή τουλάχιστον, των latency που εισάγουν τα MIDI δεδομένα είναι αμελητέο). Αυτό στο οποίο αναφέρεστε ως "latency της κάρτας ήχου" - πολύ χοντρικά - έχει να κάνει με το πόσο χρόνο δίνουμε στον υπολογιστή μας (συμπεριλαμβανομένης και της κάρτας ήχου) να επεξεργαστεί κάθε δείγμα (από τα 44100, 48000, 96000 κ.ό.κ. που επεξεργάζεται το δευτερόλεπτο). Όσο πιο δυνατός είναι ο υπολογιστής (ανάλογα τον τύπο του synth ή effect έχει να κάνει λιγότερο η περισσότερο ο επεξεργαστής και η μνήμη RAM - π.χ. σε VA, Physical Modeling ή Convolution plug-in έχει περισσότερη σημασία η CPU χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει σημασία η RAM, ή σε ένα Sample Player έχει μεγαλύτερη σημασία η RAM αλλά και η ταχύτητα του σκληρού) τόσο πιο γρήγορα μπορεί να επεξεργαστεί αυτά τα δείγματα, οπότε μπορούμε να μειώσουμε (συνήθως από το control panel της κάρτας) το latency χωρίς να προκύψουν clicks & pops (σημάδια του ότι ο υπολογιστής είναι στα όριά του και δεν προλαβαίνει να επεξεργαστεί όλα τα δείγματα όπως πρέπει). Όσο για την ίδια την κάρτα ήχου, το κύριο μέρος της που έχει να κάνει με το latency είναι οι drivers. Οπότε, σίγουρα υπάρχει σύνδεση RAM και latency.

 

ΥΓ-disclaimer: διορθώστε ελεύθερα ότι μπαρούφα - πιθανώς - έχω γράψει στην τελευταία παράγραφο... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου