Προς το περιεχόμενο

Guitar Rig - Το ΤΕΛΟΣ των ενισχυτων στο recording;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η RAM εχει σχεση με το "φορτωμα" του ιδιου του VST ( σαν προγραμμα ), με τα samples και την ποιοτητα που αναπαραγονται. Η καρτα ηχου, εχει αμεση σχεση με το latency που εμφανιζεται. Δηλαδη αν καποιος εχει μια on board καρτα ηχου, μπορει να εχει μηδενικο latency αν εχει 4GB RAM Dual Channel? :roll: Ειναι ατοπο φυσικα..Σιγουρα η RAM συμμετεχει με το παραπανω σε διαδικασιες ηχογραφησης ( γι'αυτο και εχουμε και pop φαινομενο, οταν εχουμε φορτωμενα πολλα VSTs...ή 3 atmosphere :twisted: ), οχι ομως σε βαθμο που να επηρρεαζει την ιδια την καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η RAM εχει σχεση με το "φορτωμα" του ιδιου του VST ( σαν προγραμμα ), με τα samples και την ποιοτητα που αναπαραγονται.

 

Η RAM, όσον αφορά στα δείγματα, έχει να κάνει μόνο με τον όγκο αυτών που μπορούν να φορτωθούν σε αυτήν. Δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την ποιότητα αναπαραγωγής του (δλδ, εννοείς ότι αν φορτώσεις ένα πιάνο μεγέθους 100MB σε 1GB Kingston RAM, θα ακούγεται καλύτερα από ότι αν το φορτώσεις σε 512MB τρεχαγύρευεμάρκα RAM?.... κάτι μάλλον δεν έχει καταλάβει καλά).

 

Δηλαδη αν καποιος εχει μια on board καρτα ηχου, μπορει να εχει μηδενικο latency αν εχει 4GB RAM Dual Channel?

 

Μηδενικό latency απλά δεν γίνεται να έχεις πουθενά (ακόμα και τα hardware - ψηφιακά - synths έχουν latency). Πολύ χαμηλό latency ναι, μπορείς να έχεις και με onboard κάρτα, και δε χρειάζεσαι 4GB RAM. Στο laptop μου (P4 3,2GHz, 768ΜΒ RAM), έχω παίξει - και μάλιστα με WDM drivers - με πολύ χαμηλό latency ουκ ολίγα πράγματα (στην ουσία χάζευα, φτιάχνοντας στο Ableton Live κάποιες χαζομάρες και ακούγοντάς τες από τα built-in ηχεία). Και μάλιστα, αν οι drivers της κάρτας ήταν καλύτεροι, θα μπορούσα να παίξω αξιοπρεπέστατα (όσον αφορά στο latency). Ένα καλό παράδειγμα της σημασίας των drivers είναι η διαφορά που παρουσίαζαν (στο latency) οι SoundBlaster Live! όταν τους "φορούσες" τους kvr (asio) drivers. Δύο είναι τα βασικότερα θέματα σε μια κάρτα ήχου: οι drivers (software - επιρέαζουν κυρίως τη σταθερότητα και την ταχύτητα της επικοινωνίας της κάρτας με το λογισμικό μέσω κάποιου πρωτοκόλλου όπως π.χ. ASIO), και οι AD και DA convertors (πόσο πιστά αποτυπώνει το εισερχόμενο αναλογικό σήμα σε ψηφιακό και το αντίστροφο... κάτι που έχει να κάνει με το σχεδιασμό του hardware της κάρτας).

 

Και κάτι ακόμα πάνω στο latency:

Ένα απλουστευμένο μοντέλο της επικοινωνίας ανάμεσα στα διάφορα μέρη του audio pc:

 

Έχουμε ένα audio track με το Guitar Rig insert στον sequencer. Έχουμε ενεργοποιήσει το monitor input (ή κάτι σχετικό που δρομολογεί μία είσοδο της κάρτας ήχου μέσα από το Guitar Rig και έπειτα στην έξοδο αυτού). Αυτό που συμβαίνει είναι το εξής: Μέσω hardware διαδικασίας γίνεται το AD conversion (αντλώντας αμελητέους πόρους από τον υπολογιστή) το ψηφιακό σήμα παραδίδεται μέσω των drivers που υπακούουν στο πρωτόκολο επικοινωνίας - π.χ. - ASIO στον sequencer, ο οποίος το στέλνει στο προαναφερθέν audio track. Τώρα έχουμε το επίμαχο στάδιο, όπου αυτό το σήμα θα περάσει μέσα από το Guitar Rig. Ο sequencer σπάει το σήμα σε πακέτα (π.χ. 30 δειγμάτων - διάρκειας 0,6ms στα 44.1kHz) και το παραδίδει μέσω του πρωτόκολλου - π.χ. - VST στο Guitar Rig. Εδώ είναι και η πιο επίπονη διαδικασία. Το Guitar Rig εκτελεί πολλούς και πολύπλοκους μαθηματικούς υπολογισμούς για να παράγει το επεξεργασμένο σήμα εξόδου. Το πόσο γρήγορα θα εκτελέσει του υπολογισμούς που απαιτούνται είναι καθαρά εξάρτηση της ταχύτητας της CPU (ίσως αυτή η πρόταση να είναι λίγο απλοποιημένη). Έπειτα ακολουθείται η αντίστροφη διαδρομή, και ο sequencer ξαναστέλνει το - επεξεργασμένο - σήμα στην κάρτα ήχου μέσω των ASIO drivers (η οποία διαδικασία, επίσης δεν είναι ιδιαίτερα επίπονη για τον υπολογιστή). Αν τώρα για κάθε εισερχόμενο δείγμα, η CPU χρειάζεται π.χ. 5ms για να εξάγει το επεξεργασμένο δείγμα, εμείς θα ακούμε κάθε στιγμή το δείγμα που μπήκε πριν 5ms.

 

Ελπίζω τα παραπάνω να έγιναν κατανοητά.... (sorry αν έφυγα πολύ off topic). Επίσης, συγγνώμη αν κάποια από όσα έγραψα είναι υπεραπλουστευμένα σε βλακώδη βαθμό, ή αν υπάρχουν ασάφειες-λάθη... feel free to correct them!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

έβαλα κι εγώ τελικά το guitar rig και ενώ κι εγώ ήμουν από αυτούς που δεν ήθελα να έχω καμμία σχέση με εφέ στον υπολογιστή, τώρα έχω τρελαθεί τελείως..καλά έχει πολύ καλή ποιότητα ήχου και φοβερή ευελιξία..εντάξει δε λέω κάποιοι ήχοι εφέ δεν είναι και τέλοιοι(big muff ας πούμε) αλλά γενικά είναι απίστευτο το πρόγραμμα..άντε τώρα μπορούμε να ηχογραφήσουμε και εμείς που δεν έχουν ενισχυτή της προκοπής...

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε τώρα μπορούμε να ηχογραφήσουμε και εμείς που δεν έχουν ενισχυτή της προκοπής...

γιαυτο σου αρεσει τοσο...

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιαυτο σου αρεσει τοσο...

 

ε ναι βασικά!εννοείται όμως ότι δεν έχει καμμία σχέση με την αίσθηση του κανονικού ενισχυτή!

 

το guitar rig 2 έβαλα..

σίγουρα όμως χρειάζεται και κάποιο midi πετάλι για να εκμεταλλευτεί κάποιος τις δυνατότητες τους..

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πεταλι το θελες μονο για live και προβες.

φανταζεσται να σκασουμε μυτη στην προβα με λαπτοπ και το πεταλι ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε τώρα μπορούμε να ηχογραφήσουμε και εμείς που δεν έχουν ενισχυτή της προκοπής...

γιαυτο σου αρεσει τοσο...

 

εμενα παλι που ΕΧΩ ενισχυτες (και αναλογικα πεταλια) της "προκοπης" :D γιατι μου αρεσει τοσο? :lol:

 

(εχουν αραχνιασει στο στουντιο ο Rivera & o Boogie.... :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε τώρα μπορούμε να ηχογραφήσουμε και εμείς που δεν έχουν ενισχυτή της προκοπής...

γιαυτο σου αρεσει τοσο...

 

εμενα παλι που ΕΧΩ ενισχυτες (και αναλογικα πεταλια) της "προκοπης" :D γιατι μου αρεσει τοσο? :lol:

 

(εχουν αραχνιασει στο στουντιο ο Rivera & o Boogie.... :lol: )

 

ναι είναι τέλειο το πρόγραμμα!

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου