Προς το περιεχόμενο

Guitar Rig - Το ΤΕΛΟΣ των ενισχυτων στο recording;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

άντε τώρα μπορούμε να ηχογραφήσουμε και εμείς που δεν έχουν ενισχυτή της προκοπής...

γιαυτο σου αρεσει τοσο...

 

εμενα παλι που ΕΧΩ ενισχυτες (και αναλογικα πεταλια) της "προκοπης" :D γιατι μου αρεσει τοσο? :lol:

 

(εχουν αραχνιασει στο στουντιο ο Rivera & o Boogie.... :lol: )

πριν παρω τον engl μου αρεσε πολυ και εμενα...μετα ομως αβυσσος!! :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

όντως το προγραμμα είναι αποκάλυψη!

Θα ζητήσω την βοηθεια σας όμως για το εξής πρόβλημα:

Ο υπολογιστής είναι Ρ4 στα 3 GHz με 512 ΜΒ μνήμη. Ως stand alone παιζει σχετικά καλα, αν και με latency γύρω στα 60 ms στα 41000 KHz. Όταν όμως προσπαθώ να το δουλέψω με το Sampitude ως DXi δεν αποκρίνεται... Και γενικα, το latency μου είναι πρόβλημα... Η κάρτα μου είναι μια teratec phase 28.

Συνοψίζοντας: ϊσως πρέπει να το τρέχω ώς VST και όχι ώς DXi, β) ίσως το σύστημα θέλει και αλλη RAM, γ) ίσως η καρτα δεν "φτανει"

Ολα δείχνουν προς την κάρτα ήχου (που μάλλον θέλει αλλαγή...) Κάθε υποδειξη πολυτιμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να το τρεχεις ως vst.

 

Επισης για οσους δεν ειναι απολυτα ικανοποιημενοι με το Guitar Rig ισως θα πρεπει να το ψαξουν λιγο περισσοτερο ΠΡΟΣΕΧΟΝΤΑΣ τις ρυθμισεις και αντιμετωπιζοντας το σαν ΚΑΝΟΝΙΚΟ συνδιασμο ενισχυτη/εφε/περιβαλλοντος (εκει βεβαια χρειαζεται καποιος να εχει καποιες βασικες γνωσεις ηχοληψιας & ολιγη πειρα.... :wink: )

 

Eπισης λειτουργει ΘΑΥΜΑΣΙΑ σε ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ με αναλογικα πεταλακια (π.χ. εγω βαζω αρκετες φορες την αναλογικη μου πεταλιερα-θωρηκτο :lol: ΠΡΙΝ το Guitar Rig αν θελω και αλλα εφε,επισης το ιδιο κανω και με την VOX TONELAB)

 

Το προγραμμα ειναι απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ & σας το λεει ο ΠΛΕΟΝ φανατικος ενισχυτακιας της Ελλαδας!! :lol: (παιζω αποκλειστικα με λαμπατους ενισχυτες απο το 1980!)

 

Λιγο παραπανω ψαξιμο μονο θελει (μη κολλατε μονο στα οντως εντυπωσιακα presets...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ και μερικές μέρες ακούω το guitar rig 2… λοιπόν έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά πολλές επιλογές και καλές προσομοιώσεις ομολογώ ότι είναι εντυπωσιακό πολύ χρήσιμο για μια γρήγορη ηχογράφηση η αν δεν έχεις ενισχυτή αυτό που λείπει βέβαια είναι η αίσθηση του ενισχυτή και ότι συνεπάγεται με αποτέλεσμα να αισθάνεσαι κάπως περίεργα αλά είναι λογικό μιλάμε για software άρα dynamics and frequency range είναι περιορισμένα επίσης και ένα μικρό latency υπάρχει θα πρέπει πάντως να ακούσουμε και το νέο waves gtr

αν θέλετε κάποια στιγμή να ανεβάσω και εγώ κανένα clip για να πάρετε γεύση

όσοι δεν το έχετε ακούσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ανάλογα το host πρόγραμμα που τα φιλοξενεί, τα plug in έχουν κατά περίπτωση διαφορετική συμπεριφορά (κυρίως σε θέματα σταθερότητας) στα δύο συνήθη προτόκολλα (vst & dxi). Κλασσικό παράδειγμα ή παράξενη σχέση Sonar με το sampletank όπου σε dxi (που είναι το λογικό του περιβάλλον) κάνει τσαλιμάκια ενώ σε vst δουλευει άψογα...Καλό λοιπόν να δοκιμάζονται και στα δύο...

 

ΥΓ. Επαυξάνω στον SUPERFUNK...Για να αποφύγω μπελάδες σε studio κάποια στιγμή αποφάσισα να προσωμοιάσω ήχο διάφορων σετ ενισχυτη/εφε/περιβαλλοντος όπου τουλάχιστον με το guit rig τα αποτελέσματα "ψάρωσαν" και τελικά έπεισαν αρκετούς να γλυτώσουν τα "φορτηγά"...Μην μένετε λοιπόν στα preset και μην φοβάστε το ψάξιμο..τα αποτελέσματα θα είναι τουλάχιστον ενδιαφέροντα...κάποια στιγμή που θάχω χρόνο θα ανεβάσω για download μερικά custom που προέκυψαν από την δική ενασχόληση και προτείνω και στους υπόλοιπους να κάνουν το ίδιο..

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα Latency δεν εχω ΚΑΘΟΛΟΥ (αν και ισως αυτο οφειλεται στο κτηνο-κομπιουτερ μου :lol: )

 

Τωρα για την "αίσθηση" του ενισχυτη και παλι εξαρταται,αν εχεις συνηθισει να γραφεις με τον ενισχυτη στο ιδιο δωματιο με εσενα τοτε οντως δεν εχεις την ιδια αισθηση μια και δεν ''τρως" τα κυματα απο το μεγαφωνο του , αν ομως εισαι οπαδος της "απο το κοντρολ room ηχογραφησης" με τον ενισχυτη απομονωμενο στο recording room (οπως εγω π.χ :wink: ) τοτε η αισθηση ειναι η ΙΔΙΑ. (αν θες feedback το κανεις ευκολα,& πιο ελεγχομενα απο τα monitor :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεις το Latency που εχουν και οι κανονικοι λαμπατοι ενισχυτες παω πάσσο :wink: (γιατι κατι αλλο δεν εχω καταλαβει,βεβαια δεν παιζω και πολυ γρηγορα,το αντιθετο μάλλον... :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τι drivers έχει η κάρτα σου...υποστηρίζουν asio? αν ναι ρύθμισε το buffer...τα 60 ms είναι υπερβολικά..εδώ sb live και κατεβαίνουν άνετα στα 30ms και με ASIO4ALL στα 10 με 15...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου