Προς το περιεχόμενο

Boήθεια για αγορα Marshall JTM45/2245


killboy010

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οποτε μονοδρομος θα ελεγα οτι ειναι η ακροαση απο τον εκαστοτε ενδιαφερομενο σε διαφορετικα ειδη ωστε με τα δικα του αυτια να κρινει τι ειναι αυτο που του αρεσει περισσοτερο

 

+1

 

Επίσης προσωπικά αν μου άρεσε ο ηχος/συμπεριφορα κλπ κλπ ενός ενισχυτή το τελευταίο πραγμα που θα με ενδιέφερε θα ήταν το αν ειναι pcb ή ptp...

 

Ειλικρίνά χωρις να θέλω να προσβάλω κανέναν, ο 2061 που προτεινε συμφορουμίτης δεν έχει μεγαλη σχεση ηχητικά με τον JTM45 που σκέφτεται να πάρει ο killboy...κατα την ταπεινή μου γνώμη πρώτα έρχεται ο ήχος και έπειτα τα (όποια) υπολοιπα χαρακτηριστικά και αυτοι οι 2 συγκεκριμενοι ενισχυτές δεν ειναι στην ίδια ηχητική κατηγορία (= διαφορετικά κονσεπτς όχι οτι ο ένας είναι "καλύτερος" ή "χειρότερος" απο τον άλλον)...

 

Killboy, πήγαινε ακουσε τον JTM45 (με την/τις κιθάρες σου), είμαι σιγουρος οτι σε μερικά λεπτά θα ξέρεις αν ειναι για σένα ή οχι... ;)

 

Καλή τύχη.

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο ιδιο συμβαινει θα ελεγα και στα περισσοτερα μουσικα φορουμ ειτε ξενα ειτε ελληνικα, οποτε μονοδρομος θα ελεγα οτι ειναι η ακροαση απο τον εκαστοτε ενδιαφερομενο σε διαφορετικα ειδη ωστε με τα δικα του αυτια να κρινει τι ειναι αυτο που του αρεσει περισσοτερο

 

Σαφώς και είναι έτσι, όμως ο λόγος που κάποιος ζητάει απόψεις για μια κιθάρα ή ένα οποιοδήποτε μηχάνημα σε ένα μουσικό φόρουμ είναι για να προϊδεαστεί, να αντιληφθεί μια κοινή συνισταμένη απόψεων αφού τις συγκεντρώσει, και αν του γίνουν σωστές προτάσεις, για να προσανατολιστεί προς τυχόν καλύτερες λύσεις που πιθανόν να του αρέσουν περισσότερο.

 

Τα user reviews όμως του Harmony Central δεν είναι ανοιχτό φόρουμ συζητήσεων, είναι (υποτίθεται) μια συλλογή από τεκμηριωμένες απόψεις χρηστών. Αυτές δεν υπόκεινται σε σχολιασμό, που αυτομάτως σημαίνει πως εξακολουθούν να φέρουν έναν ψευδή "μανδύα" αντικειμενικότητας, χωρίς να επισημαίνεται καμία από τις απίστευτες κοτσάνες και μαργαριτάρια τους. Και δυστυχώς όπως έγραψα, δεν είναι μόνο τα reviews παιδιών του δημοτικού αποπροσανατολιστικά (αυτά τουλάχιστον κάνουν μπαμ-και πάλι όχι σε όλους), αλλά και άπειρα από αυτά που στην πρώτη ανάγνωση φαίνονται κουτσά-στραβά αξιοπρεπή. Και όχι, δεν έχουν όλοι το κριτικό πνεύμα να ξεχωρίσουν την σκαρταδούρα από τα λιγοστά καλά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στην θεση σου φιλαρακι θα χτυπαγα τον 2061 που τον ειδα καπου εδω μεσα διοτι ειναι απο την handwired σειρα της marshall και οχι pcb

 

Να τον χτυπήσει χίλιες φορές μιας και είναι θαυμάσιος ενισχυτής. Aλλά μόνο γιατί είναι προσεγμένος και ακούγεται ωραία, και όχι ειδικά επειδή είναι handwired. Ουδεμία σχέση το ένα με το άλλο. Εκτός κι αν είναι φετιχιστής με τα handwired, που καλό είναι να το αναγνωρίζουμε (κι εγώ είμαι) αλλά να μην του δίνουμε αψήφιστα και με τεχνολογική άγνοια την έννοια του Άγιου Δισκοπότηρου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αδικο? ;D

 

οι δυο ενισχυτες που συγκρινεις  ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση εχουν,οποτε δεν συγκρινονται (προσωπικα θεωρω οτι ο ΗΧΟΣ του ενισχυτη που προτεινεις ειναι πολυ "περιορισμενος" σε σχεση με αυτον του JTM45)

 

τωρα περι ptp vs pcb τα εχουμε συζητησει χιλιαδες φορες εδω μεσα ....

 

Εκτός κι αν είναι φετιχιστής με τα handwired, που καλό είναι να το αναγνωρίζουμε (κι εγώ είμαι) αλλά να μην του δίνουμε αψήφιστα και με τεχνολογική άγνοια την έννοια του Άγιου Δισκοπότηρου.

 

ακριβως.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι δυο ενισχυτες που συγκρινεις  ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση εχουν,οποτε δεν συγκρινονται (προσωπικα θεωρω οτι ο ΗΧΟΣ του ενισχυτη που προτεινεις ειναι πολυ "περιορισμενος" σε σχεση με αυτον του JTM45)

 

τωρα περι ptp vs pcb τα εχουμε συζητησει χιλιαδες φορες εδω μεσα ....

ακριβως.

μπορει να μην εχουν σχεση μεταξυ τους αλλα για blues rock καταστασεις που τον θελει το παιδι μια χαρα ειναι.Επισης θεωρω καλυτερο value for money τον handwired μεταχειρισμενο παρα pcb καινουργιο ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πάντως αν ακόμα ενδιαφέρεται ο killboy να τον αγοράσει να τον πάρει από το dv24:

http://www.dv247.com/guitars/marshall-2245-jtm45-guitar-tube-amplifier-head--61265

αντί του thomann.

Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη χρηματική διαφορά ανάμεσα στα δυο site;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη χρηματική διαφορά ανάμεσα στα δυο site; 

 

το εχουμε πει χιλιαδες φορες,η λιρα εχει φαει το ξυλο της αρκουδας.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου