Προς το περιεχόμενο

Les Paul μέχρι 500-600 ευρώ?


msm6ec

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λευκή Paul στα χέρια και λευκή στρατ σto stand  αμεεεε.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω κ εγώ παρόμοιο πρόβλημα με τον ΟΡ, αλλά λίγο βαθύτερο.

 

Τόσα χρόνια παίζω με ένα σαράβαλο Jackson (~300-400 euro σημερα καινουργια). Παίζω και ακούω λίγο απ'όλα, από bossa μέχρι death metal, έχοντας μέτριο-χάλια ήχο στα περισσότερα από τα διάφορα είδη.

 

Από την ενασχόλησή μου με τη μουσική όλα τα χρόνια (~15?) είχα καταλήξει ότι το όνειρό μου είναι μια Les Paul. Και από τα όσα διάβασα στο net, οι Epiphone είναι ένας καλός συμβιβασμός. Όταν όμως άκουσα την Epiphone LP σε 2 μαγαζιά (η μία πρέπει να ήταν κ απομίμα) απογοητεύτηκα πλήρως. Ας μου επιτραπούν οι γλαφυρότητες στην περιγραφή του ήχου, η κιθάρα μου ακουγότανε ρηχή και άψυχη, σαν ξεγάνωτο τζιτζίκι. Οι ενισχυτές ήταν καλοί, του μαγαζιού. Επιπλέον, όταν είχα παίξει μια Heritage ενός φίλου, πάλι δεν ξετρελάθηκα.

 

Φταίνε οι μαγνήτες της Epiphone? Φταίει ότι δεν έχω συνηθίσει την κιθάρα και δε μπορω να παίξω σωστά? Φταίει το κεφάλι μου το κλούβιο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κ εγώ παρόμοιο πρόβλημα με τον ΟΡ, αλλά λίγο βαθύτερο.

 

Τόσα χρόνια παίζω με ένα σαράβαλο Jackson (~300-400 euro σημερα καινουργια). Παίζω και ακούω λίγο απ'όλα, από bossa μέχρι death metal, έχοντας μέτριο-χάλια ήχο στα περισσότερα από τα διάφορα είδη.

 

Από την ενασχόλησή μου με τη μουσική όλα τα χρόνια (~15?) είχα καταλήξει ότι το όνειρό μου είναι μια Les Paul. Και από τα όσα διάβασα στο net, οι Epiphone είναι ένας καλός συμβιβασμός. Όταν όμως άκουσα την Epiphone LP σε 2 μαγαζιά (η μία πρέπει να ήταν κ απομίμα) απογοητεύτηκα πλήρως. Ας μου επιτραπούν οι γλαφυρότητες στην περιγραφή του ήχου, η κιθάρα μου ακουγότανε ρηχή και άψυχη, σαν ξεγάνωτο τζιτζίκι. Οι ενισχυτές ήταν καλοί, του μαγαζιού. Επιπλέον, όταν είχα παίξει μια Heritage ενός φίλου, πάλι δεν ξετρελάθηκα.

 

Φταίνε οι μαγνήτες της Epiphone? Φταίει ότι δεν έχω συνηθίσει την κιθάρα και δε μπορω να παίξω σωστά? Φταίει το κεφάλι μου το κλούβιο?

 

 

Φίλε raistlin (το έπιασα?  ;) )

σκέφτηκες ότι ίσως να φταίει ο ενισχυτής σου?

Όσο για τον ήχο των epiphone και τον συνδιασμό με "καλό ενισχυτή του μαγαζιού" μήπως θα μπορούσες να είσαι πιο συγκεκριμένος ? (ειδικά για την περίπτωση απομίμησης).

Σίγουρα βέβαια το όργανο παίζει σημαντικό ρόλο αλλά δεν νομίζω να βρεις ένα για να παίξεις όλα τα είδη που περιέγραψες. Πάντως εναλλακτικές σε epiphone για les paul - o - ειδές υπάρχουν αρκετές, μία είναι σίγουρα η hagstrom super swede.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Σωστός  ;))

 

Σίγουρα δεν περιμένω να παίζω όλα αυτά τα είδη με μία κιθάρα. Όσο για τον ενισχυτή δε θυμάμαι τι ήταν, αλλά σκέψου ότι κ στο σπίτι έχω ένα μέτριο τρανζίστορ, το οποίο με καλύπτει για τις "βρωμιές" που παίζω με τη jackson, ακόμα και τα λίγο βρώμικα blues που παίζω ακούγονται αξιοπρεπή.

 

Αυτό που περίμενα να ακούσω από μια LP, ήταν ο "ζεστός" ήχος του Joe Pass, το μπούκωμα και τον όγκο των ZZ Top, τα γλυκά σόλο του Slash και μία αξιοπρεπή metal παραμόρφωση. Όπως έγραψε και κάποιος σε προηγούμενο post, η LP Zakκ Wylde παίζει "απο μεταλ,ροκ εως εκπληκτικα μπλουζ τζαζ καθαρα", καμία σχέση με αυτό που άκουσα... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που περίμενα να ακούσω από μια LP, ήταν ο "ζεστός" ήχος του Joe Pass, το μπούκωμα και τον όγκο των ZZ Top, τα γλυκά σόλο του Slash και μία αξιοπρεπή metal παραμόρφωση. Όπως έγραψε και κάποιος σε προηγούμενο post, η LP Zakκ Wylde παίζει "απο μεταλ,ροκ εως εκπληκτικα μπλουζ τζαζ καθαρα", καμία σχέση με αυτό που άκουσα... :(

Mόνη της τα παίζει όλα αυτά ή θέλει και κανένα ενισχυτή?...κανένα πεταλάκι?...κανένα προενισχυτή?....λέω τώρα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η Gibson Les Paul Studio Faded, η οποία δεν υπολείπεται σε τίποτε από την Standard (μαγνήτες Burstbuckers Pro και όλα) εκτός από το φινίρισμα.

Οι Epiphone δεν είναι κακές αλλά οι μαγνήτες τους είναι ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ!!!

 

http://guitare.playback-europe.com/gibson-les_paul_studio_faded_worn_brown-55723.html

If it's worth doing, it's worth overdoing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόνη της τα παίζει όλα αυτά ή θέλει και κανένα ενισχυτή?...κανένα πεταλάκι?...κανένα προενισχυτή?....λέω τώρα...

 

Δεν κατέχω κ ρωτάω για να μάθω. Αν θες εξήγησέ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες εξήγησέ μου.

H δική μου "θεωρία", λέει ότι η ηλεκτρική κιθάρα είναι ένα εξαρτώμενο όργανο. Από μόνη της δεν παίζει. Θέλει κάποια πηγή εξόδου. Αυτή, συνήθως, είναι ο ενισχυτής. Ο οποίος, βάζει και τη δική του προσωπικότητα στον παραγόμενο ήχο.

Επίσης για να παίξεις "απο μεταλ,ροκ εως εκπληκτικα μπλουζ τζαζ καθαρα"...θέλεις και λίγο "βοήθεια", που σου δίνουν (συνήθως) οι προενισχύσεις και τα πετάλια.

Επίσης η "θεωρία" μου, μετά από επαφή με μηχανήματα όπως το Axe Fx και αρκετά καλά software...τείνει ότι δεν χρειάζομαι καν ενισχυτή για όλα αυτά...η πρόσφατη μου δε επαφή με το Hardware του John Mclaughlin μου το επιβεβαιώνει...

http://www.johnmclaughlin.com/

αλλά ας μείνουμε εδώ προς το παρόν.

Προφανώς και η θεωρία μου, δεν είναι απόλυτη...ταιριάζει σε μένα! ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Σωστός  ;))

 

Σίγουρα δεν περιμένω να παίζω όλα αυτά τα είδη με μία κιθάρα. Όσο για τον ενισχυτή δε θυμάμαι τι ήταν, αλλά σκέψου ότι κ στο σπίτι έχω ένα μέτριο τρανζίστορ, το οποίο με καλύπτει για τις "βρωμιές" που παίζω με τη jackson, ακόμα και τα λίγο βρώμικα blues που παίζω ακούγονται αξιοπρεπή.

 

Αυτό που περίμενα να ακούσω από μια LP, ήταν ο "ζεστός" ήχος του Joe Pass, το μπούκωμα και τον όγκο των ZZ Top, τα γλυκά σόλο του Slash και μία αξιοπρεπή metal παραμόρφωση. Όπως έγραψε και κάποιος σε προηγούμενο post, η LP Zakκ Wylde παίζει "απο μεταλ,ροκ εως εκπληκτικα μπλουζ τζαζ καθαρα", καμία σχέση με αυτό που άκουσα... :(

 

Μάλλον θα χρειαστείς έναν καλό ενισχυτή για να βγάλεις τους παραπάνω ηχους και εκεί πραγματικά αξίζει να δώσεις περισσότερα από την κιθάρα (το έχω διαπιστώσει πρώτο χέρι).

Οι επιλογές πολλές και εξαρτώνται από το βαλάντιο και την χρήση (πρόβες, σπίτι, live?).

Με πεταλάκια καλύτερα να ασχοληθείς αφού αποκτήσεις μια καλή βάση. :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου