Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με String Tree σε classic vibe stratocaster 60's


Bellyagas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα !

Εδώ και λίγες μέρες, είμαι κάτοχος μιας classic vibe stratocaster 60's.

Εχθές, είχα ένα μικρό ατύχημα: Καθώς έπαιζα στις καντινι χορδές, μετά απο κάποιο bend εκσφενδονίστηκε το string tree! Αφού το μάζεψα, προσπάθησα να το ξαναβιδώσω αλλά κάτι δε μου καθότανε καλά και στο αποτέλεσμα του βιδώματος αλλά και το μάτι.

Μετά απο λίγο διαπίστωσα ότι το συγκεκριμένο string tree έχει και αποστάτη, τον οποίο δεν είχα εντοπίσει αρχικά. Με τα πολλά, προσπάθησα να το ξαναβιδώσω αλλά μάταια.

Πιθανολογώ ότι έχω χαλάσει τις στροφές μέσα στο Headstock. Ξέρει κανείς πως μπορώ να το διορθώσω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να βάλεις λίγη οδοντογλυφίδα.  ;)

 

+1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, απλά επειδή δεν είμαι σπίρτο στα μαστοριλίκια, θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε τι ακριβώς εννοείτε με την οδοντογλυφίδα;

 

Φιλικά,

Θανάσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, απλά επειδή δεν είμαι σπίρτο στα μαστοριλίκια, θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε τι ακριβώς εννοείτε με την οδοντογλυφίδα;

 

Φιλικά,

Θανάσης

 

Χώσε μια οδοντογλυφίδα μέσα στην τρύπα για να αντικαταστήσεις το ξύλο που λείπει και ξαναβίδωσε εκει πάνω το string tree. Αν δεν πιάσει με την πρώτη κάνε μερικες προσπάθειες και θα το καταφέρεις (εκτός κι αν η τρύπα είναι τόσο μεγάλη και χάλια οπότε χρειαστεί να το κάνει κάποιος ειδικός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους.Θα το επιχειρήσω και εάν έχω πρόβλημα , θα επανέλθω.Παρόλαυτα, άν κάποιος έχει υπ'όψην του κάτι διαφορετικό, θα χαρώ να ακούσω κι άλλες ιδέες.

 

Φιλικά,

Θανάσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου