Προς το περιεχόμενο

Τι ακριβώς εννοείτε με την έκφραση "πολύ γκάζι"?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Βλέπω να αναφέρεται τουλάχιστον μερικές φορές την ημέρα στο noiz από διάφορους η έκφραση "πολύ γκάζι".

 

- "Δεν έχει αρκετό γκάζι για μέταλ" (all time classic... gia poio metal filos?)

- "Καλή η ΧΧΧΧΧΧΧ πεταλιέρα αλλά το γκάζι της είναι αναιμικό"

- "Αν θέλεις γκάζι από ενισχυτή πρέπει να πάρεις ΥΥΥΥΥΥΥΥ"

- "Το πετάλι που φτιάχνει ο Ασκητής Μοναχός Παχούμιος στο Άγιο Όρος είναι το μόνο που θα σου δώσει το άπειρο γκάζι που χρειάζεσαι"

 

Και πολλά τέτοια.

 

Θα ήθελα λοιπόν και εγώ να μάθω επιτέλους τι ακριβώς εννοείτε όσοι την χρησιμοποιείτε αυτή την έκφραση. Κάποιο παράδειγμα? Κάτι που έχετε ηχογραφήσει εσείς και είχε "αρκετό γκάζι", ή μήπως ποτέ δεν είναι αρκετό? Κάτι που έχει ηχογραφήσει κάποιος άλλος και ζηλεύετε?

 

Enlighten me please.

 

Thanx.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ γκάζι = To gain στο 11 με έναν boogie quadruple rectifier!  ;D

 

Σοβαρή απάντηση, υποθέτω πως πολύ γκάζι είναι το κάτι παραπάνω από έναν τιγκαρισμένο plexi. Για ΠΟΛΥ γκάζι όμως. Μάλλον. Καθαρά υποκειμενικό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ γκάζι = To gain στο 11 με έναν boogie quadruple rectifier!  ;D

 

Σοβαρή απάντηση, υποθέτω πως πολύ γκάζι είναι το κάτι παραπάνω από έναν τιγκαρισμένο plexi. Για ΠΟΛΥ γκάζι όμως. Μάλλον. Καθαρά υποκειμενικό θέμα.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω mate. Ειλικρινά.

 

Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα? Κομμάτι, ή κάτι άλλο?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λέω, δεν μπορώ να προσδιορίσω, λεκτικά τουλάχιστον, το "πολύ γκάζι". Το "υπερβολικό gain" είναι το μόνο που πλησιάζει αρκετά. Καθένας όμως πιστεύω πως έχει διαφορετική άποψη για το τι είναι πολύ ή λίγο γκάζι. Για blues players πολύ γκάζι είναι και ένα τιγκαρισμένο ts, για thrashers δεν ξέρω καν αν υπάρχει αυτή η έννοια.

 

Βέβαια προσωπικά δεν με χαλάνε οι τεράστιες ποσότητες gain που χρησιμοποιούν ορισμένα συγκροτήματα όσο με χαλάει το EQ τους. Αυτό το "τζιτζίκιασμα" π.χ. των pantera (sorry, σαν ήχο τον σιχαίνομαι) δεν το πάω καθόλου.

 

Δεν καταλαβαίνω 100% τι ακριβώς ψάχνεις...  :-[

 

 

edit: Το "πολύ γκάζι" βέβαια όπως ανέφερες κι εσύ χρησιμοποιείται και με την θετική αλλά και την αρνητική έννοια, οποτε...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ δεν ψάχνω τίποτα.

 

Δεν έχεις πάντως παρά να κάνεις μια βόλτα από ΟΛΑ τα θέματα για πεταλιέρες για να βρεις μπροστά σου αυτή την έκφραση. Αν δεν την έχεις χρησιμοποιήσει ο ίδιος (ή όπως λες θεωρείς υποκειμενική μια τέτοια έννοια), το ερώτημα μάλλον δεν απευθύνεται σε εσένα.  ;) :)

 

Επειδή η παράθεση ανάλογων περιγραφικών εννοιών για τον ήχο είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω (όπως και εκφράσεις όπως "ζεστά μεσαία", "μουσικά πρίμα", κλπ), ζητάω από αυτούς που τις χρησιμοποιούν να μου τις εξηγήσουν.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να εξηγήσουμε σε κάποιον που χρησιμοποιεί ..ψηφία για να πάρει το γκάζι του :-*

 

πιστεύω πως η έκφραση "πολύ γκάζι" πρέπει όπως σώστά λες να ακουλουθείται απο "... για ταδε είδος"

 

τώρα αυτό το τελευταίο που είναι το πιο σημαντικό και το πιο υποκειμενικό φαίνεται πως ο καθένας το παραλείπει, επομένως το "πολυ γκάζι" μόνο του μενει ξεκρέμαστο.

 

όπως κάθε αριθμός πρεπει να ακολουθείται απο τις μονάδες μέτρησης

δε γίνεται να λέμε οτι οι 200 βαθμοί είναι μεγάλη θερμοκρασία γιατί 200 K = -73 C  ;D

 

προσωπικά τείνω να πιστεύω απο αυτά που διαβάζω οτι μεγάλο ποσοστό του κόσμου θεωρούν ως "πολυ γκάζι" τον ήχο των Metallica.

 

απο κει και πέρα, για μένα ό,τι είχαμε γράψει παλιά εδώ, μου φαίνεται οτι έχει πολύ γκάζι

www.myspace.com/frailconviction

;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αλλο αντιστοιχο που εχω παρατηρησει εγω ειναι το οτι βαφτιζουμε ο,τι δε μας αρεσει "ψηφιακουρα". Αναλογικα, ψηφιακα, πριμαριστα, μπασαριστα λαμπες, τρανζιστορ, πεταλια, μαγνητες, ενισχυτες, αν δε μας αρεσει η χροια τους λεμε ενα "πολυ ψηφιο ομως ακουγεται ρε παιδι μου" και καθαρισαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πάρα πολλοί άνθρωποι που συνηθίζουν να παίζουν με τόσο πολύ gain που έρχονται και μπαίνουν στο comfort zone τους μόνο παρουσία τόσου gain, και φυσικά υπάρχουν και πεταλιέρες/πετάλια/ενισχυτές κλπ. που δεν "δίνουν" τόσο gain - ή αλλιώς το "πολύ γκάζι". Οπότε υποθέτω πως αυτή είναι η έννοιά του για κάποιους απ'αυτούς.

 

Τώρα για τα είδη κλπ. πραγματικά δεν μπορώ να κρίνω και αν αντιστοιχίσω ένα συγκεκριμένο ποσό "γκαζιού", καθώς για τον καθένα δουλεύει διαφορετικά το πράγμα. Έχω δεί κι επαγγελματίες... γκαζιάρηδες να ηχογραφούν με ελάχιστο gain και ν'ακούγεται σαν μπετονιέρα, οπότε δεν το θέτω ως κύριο παράγοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η παράθεση ανάλογων περιγραφικών εννοιών για τον ήχο είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω (όπως και εκφράσεις όπως "ζεστά μεσαία", "μουσικά πρίμα", κλπ), ζητάω από αυτούς που τις χρησιμοποιούν να μου τις εξηγήσουν.  ;)

 

Eιναι ΠΑΡΑ πολυ δυσκολο να περιγραψεις (κατανοητα), οτιδηποτε ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ (π.χ ηχους). Εξ ου και οι φρασεις στις οποιες αναφερεσαι, τις οποιες ολοι λιγο πολυ χρησιμοποιουμε.

Αν δεν εγινα αντιληπτος προσπαθησε να περιγραψεις οποιονδηποτε ηχο εχεις ακουσει, απο το κελαιδημα ενος πουλιου μεχρι το ροχαλητο ή το τριξιμο της πορτας.  ;)

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Genius Loci προσπαθείς να προσδιορίσεις μια έννοια που από τη μάνα της δε το χωράει..

 

Αν θες γενικά να ακούσεις γκαζάτους ήχους ξεκίνα με nevermore, lamb of god, sepultura κλπ...

 

Y.Γ. Σωστός ο Nikoubis..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου