Προς το περιεχόμενο

Αυτο-προσδιοριστείτε



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω δεν εχω γραψει εδω? ???

 

Τελοσπαντων...

 

Είμαι ο σουτουρουπουζου Νικος και παιζω σαμπλαρισμενα toy piano και bandoneon ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Κιθαρίστας και τραγουδιστής, κατα το ίδιο ποσοστό. Χομπίστας όμως εδώ και πολλά χρόνια.

Γιατί να μην υπάρχει η δυνατότητα πολαπλής ψήφου ? εεεεεεεεεεεε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπασταρδος και αλλοθρησκος ;D

Μπασσιστας που αναγκαστικά μεταπήδησε και στην κιθάρα πριν απο 10 χρόνια....... συνθετης,στιχουργός με αρρώστια στην παραγωγή.

Τεχνικός ήχου , που σε συνδυασμό με το γκρουπ είναι και το επάγγελμα μου.....καθώς και γνωστός αιρετικος εδω στο noiz  ;D ....και μην ξεχάσω......λάτρεις της μπομπινας και του αναλογικού  :P

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ούτε εγώ το είχα πάρει χαμπάρι αυτό το νήμα.

 

Παίζω ηλεκτρική κιθάρα ερασιτεχνικά από τα 15 μου (24 χρόνια) αλλά με αρκετά τεχνικά ελαττώματα. Αυτοδίδακτος γαρ.

 

Αγαπώ πολύ το να γράφω τραγούδια. Μουσική και στίχους. Το κιθαριστικό μου παίξιμο εστιάζει στο να ντύνει αυτά τα τραγούδια. Δεν κοινοποιώ αυτά που γράφω, αν και πρόσφατα έχουν μαζευτεί πολλά και το σκέφτομαι.

 

Τραγουδάω στα τραγούδια μου αλλά δεν είμαι καλός τραγουδιστής. Οπότε προσπαθώ μήπως γίνω τουλάχιστον κάπως ιδιαίτερος στην ερμηνεία, χωρίς αποτέλεσμα μέχρι τούδε. Τα πάω συμπαθητικά με τα DAW και τα ηχοληπτικά. Έχω επίσης βασικές γνώσεις μπάσου και γαλλικής.

 

Μου αρέσουν οι μουσικοί με χαρακτήρα και προσωπικότητα. Πρώτους βάζω τους καλούς τραγουδοποιούς και τελευταίους τους βιρτουόζους. Βαριέμαι τις τεχνικές επιδείξεις και δεν ακούω "τεχνική" μουσική, εκτός αν μιλάμε για ιερά τέρατα της τζαζ και της κλασικής.

 

Δεν μου αρέσει το κλασικό ροκ, με εξαίρεση πάλι κάποια ιερά τέρατα. Προτιμώ τη μουσική που περιέχει κάτι το ανατρεπτικό (χωρίς να το θεωρώ αυτοσκοπό). Κάποιοι αγαπημένοι μουσικοί: Steve Wynn, PJ Harvey, Cave, Θανάσης (όχι στη Μητροπόλεως, ο άλλος), Σαββόπουλος εποχής '67-'78 και πολλοί άλλοι.

 

Πρόσφατα θυμήθηκα ότι αγαπώ πολύ την κλασική κιθάρα: ανήκω σε αυτούς που έμαθαν να παίζουν ηλεκτρική πάνω σε... κλασική στα πρώτα τους 1-2 χρόνια, και οι πρώτοι εφηβικοί έρωτες δεν ξεχνιούνται. Ξεκίνησα προ δύο μηνών, για πλάκα, να μελετάω κλασικά κομμάτια και βλέπω ότι με λίγη δουλίτσα βγάζω αξιοπρεπώς κομμάτια μέσης δυσκολίας. Μου λείπει εμφανώς εξάσκηση στη μουσική ανάγνωση αλλά το παλεύω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....και μην ξεχάσω......λάτρεις της μπομπινας και του αναλογικού  :P

και λάτρεις...της ορθογραφίας ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση από: wyndorf στις 11:42 - 08/06/12

....και μην ξεχάσω......λάτρεις της μπομπινας και του αναλογικού 

και λάτρεις...της ορθογραφίας 

 

:P :P :P

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιθαρίστας χομπίστας εδώ και 2 χρόνια με φωνή που ρίχνει ντουβαρια. Λάτρης των SG, των Vintage ενισχυτών (αν και όχι κάτοχος ακόμα) και φανατικός των AC/DC (α ρε Angus θεέ). Από μουσικά είδη rock και hard rock (εννοείται) και τα μπλουζ τα αγαπάω, μεταλ με μέτρο στο τσακίρ κέφι.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μιάς και το θέμα έχει ενδιαφέρον και είναι αδρανές αρκετό καιρό είπα να βγάλω και εγώ τα εσώρουχ...εμ τα εσώψυχα μου και να αυτοπροσδιοριστώ! ;D Από πολύ μικρός είχα ¨κόλλημα¨ με τη μουσική και όχι μόνο ώς ακροατής, ενδιαφερόμουν κυρίως για πληκτροφόρα αλλά λόγω φτωχής οικογένειας δεν μπορούσα να αποκτήσω τότε. Έτσι η μουσική μου ενασχόληση ξεκίνησε με το σύστημα των 2 κασετόφωνων και τις κλοπές-δάνεια από εμπορικά μουσικά κομμάτια και τραγούδια.

Έπαιρνα λοιπόν ένα κομμάτι π.χ. το billie jean του michael jackson και από τα πρώτα μέτρα όπου ξεκινάει μόνο με το κρουστορυθμό έβαζα το ένα κασετόφωνο να παίζει και το άλλο να γράφει τον ρυθμό μέχρι το σημείο όπου μπαίνει το μπάσο και τα υπόλοιπα όργανα. Σε εκείνο το σημείο σταματούσα την εγγραφή και ξανασυνέχιζα την εγγραφή με τα πρώτα μέτρα του κρουστορυθμού! Έτσι με αυτό το σύστημα ¨΄εφτιαχνα¨ κάποιες μουσικές και από πάνω τραγουδούσα δικούς μου στίχους. Θύματα μου ατύχησαν κομμάτια από του Μιχάλη μέχρι και τους Pink floyd!

Αργότερα και με χίλια ζόρια κατάφερα να δώσω 14 χιλιάδες δραχμές για να αποκτήσω το πρώτο μου πλήκτρο το οποίο ήταν ένα ψεύτικο casio για παιδάκια, ήμουν περίπου 14 τότε. Η χαρά μου μετατράπηκε σε λύπη όταν πρωτοπήρα στο σπίτι το όργανο και διαπίστωσα ότι το ηχείο το ένα ήταν χαλασμένο και δεν ακουγόταν. Η 1η μου αγορά ήταν λυπητερή. Συνέχισα το σύστημα του κασετόφωνου...

Στα 20 μου είδα ένα πρόγραμμα μουσικής δημιουργίας για την παιχνιδοκονσόλα Playstation 1 και έτσι απέκτησα την κονσόλα. Με αυτό το πρόγραμμα έφτιαξα επιτέλους τις πρώτες δικές μου μουσικές δίχως να κλέβω επώνυμα κομμάτια. Παράλληλα ήμουν και αθλητής του μπόντιμπίλντινγκ...Μετά από 2 χρόνια έχοντας ελάχιστα χρήματα κατάφερα επιτέλους να αποκτήσω το πρώτο μου αξιόλογο σπιτικού επιπέδου πλήκτρο το yamaha psr 280. Εκεί πλέον ξεκίνησα και την μελέτη σε βιβλία αρμονίου για να μάθω νότες κ.λ.π. Επιτέλους το όνειρο και το παιδικό μου πάθος ελάμβανε οστά. Όπως ήταν φυσικό μετά από λίγους μήνες ένιωθα ότι ήθελα ένα σοβαρότερο όργανο και έβαλα στο μάτι το yamaha psr 1000. Έπρεπε όμως να πάρω μίαν απόφαση καθότι μια ζωή φτωχός, λεφτά γιόκ. Όπως ήταν φυσικό έπρεπε να αποφασίσω εάν θα συνεχίσω το μπόντιμπίλντινγκ ή αν θα σταματήσω έστω για λίγο καιρό ώστε να μαζέψω χρήματα για το μεγάλο βήμα απόκτησης ενός σοβαρότερου οργάνου. Όπως ήταν φυσικό, η μουσική νίκησε στο δίλλημα και απέκτησα το νέο μου πλήκτρο.

Αγόρασα και περισσότερα βιβλία θεωρίας μουσικής και το έριξα στη μελέτη και στην εξάσκηση. Οπότε τολμώ να πώ ότι είμαι ένα αυτοδίδακτος πληκτράς ο οποίος ξεκίνησε από αρμόνια και κατέληξε να θέλει έστω και τώρα στα γεράματα να πάει σε ωδείο για να μάθει να παίζει πιάνο και ίσως να πάρει και κάποιο χαρτί έτσι για να λέει ότι το πήρε...

Η αιτία ενασχόλησης μου με το άθλημα ήταν πάντα η δημιουργία μουσικής, δικής μου μουσικής.Τελικά σήμερα κοιτώντας πίσω σε εκείνα που έκανα τότε δίχως εξοπλισμό βλέπω κάποιες πολύ καλές ιδέες τις οποίες θα πρέπει να δουλέψω ξανά και να τις δημοσιεύσω, όπως ένα κομμάτι που είχα γράψει στο playstation όπου ξεκινάει με τα βογγητά ηδονής μίας αγγλίδας η οποία βρίσκεται εν ώρα "φαγητού" και να ξεκινάει τα φωνητικά ο τραγουδιάρης με τον στίχο να λέει "ακούστε την τι κάνει και υποφέρω και λέει πως μόνο εμένα αγαπά, κοιτάξτε την νομίζει πως δεν το ξέρω ότι με τους φίλους μου με απατά"...

Και για να κλείσω την φλύαρη ιστορία μου, να προσθέσω ότι σε κάποια φάση θέλησα να ασχοληθώ και με τα ντραμσ αλλά λόγω έλλειψης χώρου κυρίως ποτέ δεν το κατάφερα. Τουλάχιστον από το μπόντινπίλντγκ που έκανα κάποτε μου έμειναν τα σφιχτά μεγάλα στήθη οπότε μερικές φορές όταν πέφτω για ύπνο και μέχρι να με πάρει αυτός, χτυπάω ρυθμικά τα στήθη μου και βγάζουν ήχους κρουστούς(?)  ::)

Να δώ πότε θα κάτσω να σαμπλάρω το καθάρισμα της πατάτας ώστε να χρησιμοποιήσω τον ήχο του, σε κάποιο σύνθ για δημιουργία νέου ήχου... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν και είμαι καιρό στο forum δεν έχω γράψει εδώ.Ονομάζομαι Βασίλης,είμαι 18 ετών και θέλω όταν μεγαλώσω να γίνω κιθαρίστας! ;D Μέχρι τότε όμως θα κάνω καθημερινή εξάσκηση ελπίζοντας μια μέρα οι άλλοι να λένε ότι είμαι κιθαρίστας,χωρίς να το πω εγώ! :) Οι μεγαλύτερες μου επιρροές είναι ο Buckethead,o Yngwie Malmsteen και ο Gus G.Είμαι ιδρυτικό μέλος μιας σχολικής/εφηβικής μπάντας,των Eggxis (https://soundcloud.com/eggxis) με τους οποίους έχω κυκλοφορήσει 2 τραγούδια και ένα video clip (

).Ακούω και παίζω από hard rock έως power metal,χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία,αλλά το παλεύω!!Όσοι ήδη με ξέρατε προσωπικά μάθατε 2 πράγματα παραπάνω,για όσους δε με ξέρατε,χάρηκα για τη γνωριμία!  8)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου