Προς το περιεχόμενο

Αυτο-προσδιοριστείτε



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας αυτοπροσδιοριστώ...

 

- Παίζω synth και keyboards γενικότερα.

- Διατηρώ ηλεκτρονικό μουσικό σχήμα (Decode) με συμμετοχές σε 3 CD compilations και το χειμώνα αναμένεται να βγάλουμε το debut CD μας.

- Ασχολούμαι κυρίως με τη σύνθεση, αλλά και με τη παραγωγή, προγραμματισμό, mixing και mastering.

- Έχω πλήρες ψηφιακό home studio.

- Παραδίδω ιδιαίτερα μαθήματα μουσικής τεχνολογίας, software και hardware, παραγωγής, mixing - mastering.

- Οπότε μάλλον στο μπλιμπλικάς τείνω...

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα να ασχολουμαι με αρμόνια οπότε έχω καλή αίσθηση του ρυθμού αν κ περισσότερο σε pattern/loop μορφη. Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις ενορχήστρωσης/αρμονίας.

 

Το 96 οι δικοί μου μου χαρίσανε ενα arranger της Roland (E-96) στο οποίο έκανα τις πρώτες απόπειρες sequencing. Στην ουσία χρησιμοποιούσα το ελλιπέστατο 8-track style editor ως sequencer και απο πάνω σε realtime έπαιζα επιπρόσθετα lines. Όλα αυτά καταγράφονταν ως midi file. Το άσχημο ήταν ότι αν κάτι πηγαινε στραβά στην διάρκεια του session, άντε πάλι από την αρχή. Έτσι έμαθα να παίζω όμως :)

 

Τώρα, μετά από αρκετά PC, συνεχή έρευνα για το κατάλληλο software, και χρόνια ταλαιπορίας, έχω ένα βασικο setup:

-P4 PC running Cubase SX 2.2/SForge7

-RME HDSP 9632 audio interface

-Yamaha MG-10/2 mixer

-BEHRINGER TRUTH monitors (πάνε για αντικατάσταση με την πρώτη ευκαιρία)

-YAMAHA AX-396 Integrated Amplifier

-Wharfedale Diamond 8.2 Hi-F

-Nordlead 2X VA Synth

 

Όλα τα παραπάνω προέκυψαν απο τις οικονομίες μου απο την πρωινή μου δουλειά(υπάλληλος της Εθνικής Τράπεζας)

 

Πειραματίζομαι με αρκετά styles της σύγχρονης electronica και θα περιέγραφα τον ήχο μου ως ενα κράμα από: Στέρεο Νοβα, Boards of Canada και DJ Shadow.

 

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα φιλοι χλωμα προσωπα αντιμετωπιζω την μουσικη σαν υψιστη μορφη τεχνης και οχι σαν διασκεδαση ή πασατεμπο . για αυτο και μερικες φορες αυτα που λεω ενοχλουν φοβερα και κατηγορουμαι και σαν αμπελοφιλοσοφος . κουσουρι της φυλης μου αιωνες τωρα .

παρακολουθω τα 3 τελευταια χρονια μαθηματα πιανου σε ωδειο ( το ειχα αφησει στη μεση καποτε ) αρμονια - αντιστιξη , βασικες αρχες συνθεσης - ενορχηστρωσης .

δοξα τω θεω επαγγελμα μονιμο εχω ( τεχνικος τηλεπικοινωνιων ) το οποιο το ασκω διχως να εχω βλεψεις να το αλλαξω ποτε , οποτε οτι μαθαινω και γενικοτερα ολη αυτη η ενασχοληση μου με την μουσικη γινεται καθαρα για λογους υπερβολικης αγαπης και ερωτα προς τις τεχνες ( θεαθηναι και κερδος αγνωστες λεξεις ) .

εν συντομια το setup

 

KORG Triton Le

Pentium 4 στα 3.0

2 GigaByte RAM

M-audio 1814 fw

SAMSON Resolv 65a

Βehringer UB- 1622 FX

 

οτι συνθετω ή προσπαθω να συνθετω πρωτα περναει απο ενα ασπρο χαρτακι με 5 οριζοντιες και παραλληλες μεταξυ τους γραμμουλες . ( οχι δεν ειναι κοκα ) .

ετσι στο αερα στο φλου και στο αοριστο δεν γινεται τιποτα λογω κακιστης μνημης .

επιρροες συνηθως απο ambient και electronica και οχι μονο , αγαπημενοι στερεο νοβα , orbital , fsol , laurent garnier , kbhta και πολλοι αλλοι .

χρησιμοποιω κυριως το sonar 3 σαν soft sequencer , και διαφορες αλλες audio εφαρμογες .

δεν θα ξεχασω ποτε την ατακα ενος φιλου μου , "με φασον και πατρον δεν κανεις μουσικη " , και τα λογια του κορυφαιου αλκινοου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θύμα και εγώ της κιτς πραγματικότητας και όπως είπε και ο Baudrillard «αδυνατότητα να κρίνουμε τι είναι ωραίο και τι άσχημο» αντιμετωπίζω την κιθάρα σαν μπιπλίκι αλλά σε real time... Όταν φτάσω σε κάποιο επίπεδο και ο δέκτης δεν καταλαβαίνει ότι αυτό που ακούγεται είναι κιθάρα τότε θα θεωρήσω τον εαυτό μου μουσικό...

 

Ακούσματα από Βανδή μέχρι metallica. Τι να κάνω. Έπρεπε να ήθελα ακόμα να σωθώ, αν ήθελα ακόμη να ζήσω, να βρώ ένα τρόπο να μοιάζω με αυτούς ή κάτι τέλος πάντως να τους εξευμενίσω. Έλεγε κάποτε η Κ. Γώγου.

 

Όταν όμως κρύβομαι στο δωμάτιό μου από Godspeed you Black emperor μέχρι Buena Vista και Velvet underground και ακόμη πιο πέρα μέχρι τους Fugazi.

 

Επίσης με γοητεύει ότι είναι γύρω από την diy ιδεολογία και τον πειραματισμό.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον είμαι απο τους "τυχερους" τις παρέας εδώ γιατι ζω και μάλιστα άνετα αποκλειστικά απο την μουσική (δουλεια και χόμπυ)

Συγκεκριμένα δουλεύω σε δημόσιο γυμνάσιο σαν καθηγητής μουσικής (μισθός βρέξει χιονίσει κτλ) και απο κει και πέρα.....μαθήματα σε ωδεία, ηχογραφήσεις, live (απο jazz και σκυλάδικα μέχρι πρόβες τραγουδιστών όπερας :lol: ) και διάφορα άλλα :wink:

 

"πιανίστας- θεωρητικός" η ειδικότης μου και το "setup" μου στο σπίτι αποτελείται απο

 

korg (triton studio, M1, Pa-80)

yamaha ( sy77 )

technics (p-50 portable piano)

 

και ενα pc με την sw1000xg καρτούλα της yamaha

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ειμαι o kid

 

παντα βαραγα τα παντα.το καλυτερο ηταν ο αεροσακκος στο τιμονι του αυτοκινητου αλλα υπηρχε το ενδεχομενο να μου σκασει στα μουτρα οποτε η γυναικα μου μου πηρε κατι μικρα πονγκος.περασε ενας χρονος και τα χριστουγεννα μου πηρε δωρο ενα τουμπερλεκι.αρα γουσταρει και αυτη ετσι?γιατι να χαλασω χατιρι στην αγαπημενη μου?σπαω τον κουμπαρα και παιρνω δευτερο χερι κατι τυμπανα granite τα παω σπιτι τα στεινω και την περιμενω.κολαση :lol: :lol: .αντε αφου τα πηρες παιξε μου τιποτα λεει.η μεγαλυτερη ντροπη ηρθε καθως δεν ηξερα που παν τα 4.τα ξεστεινω τα παω στο τουτου ετοιμος να τα ξαποστειλω.παει η κυρα στο χωριο τα ξανακουβαλαω τα ξαναστεινω και ολαλα αρχισα να κανω κατι.δυο χρονια μετα τωρα δηλαδη με νεα τυμπανα νεο σπιτι νεο στουντιο με μπαντα μπορω να πω πως απο μικρος ημουν ντραμερ και αν και ειμαι 33 χρονων θα καθομαι στα τυμπανα μου για αρκετες δεκαετιες ακομα.δεν με νοιαζει αν ειμαι κορυφαιος η μετριος η ασχετος αλλα ναι ρε μαγκες εδω και 2 χρονια ειμαι ντραμερ :lol:

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι η πιο ερωτική χορδή μιας Ανδαλουσιανής κιθάρας.

 

 

Το πρωΐ, πάλλομαι ανάμεσα στη ΡΕ και στη ΣΙ. Με τη ΡΕ υπάρχει ένα πρωτόγονο πάθος γιατί έχουμε σχέση 5ης: ξεκάθαρη, άγρια και rock, όπως τότε με το "Smoke on the water". H σχέση 4ης που έχω με τη ΣΙ είναι αμφιλεγόμενη: πότε ματζόρε και πότε μινόρε στο πρώτο ΜΙ ακκόρντο που πρωτομαθαίνουν όλοι με ανοικτές χορδές. Είμαι όμως η μόνη χορδή που έχω δύο σχέσεις ταυτόχρονα...

 

 

Το βράδυ πάλι, αλλάζω. Φοράω τα χρωματιστά μου και ασφυκτιώ μέσα στα λικνίζοντα οπίσθια της καλλίγραμμης κοπέλας, δίνοντας το ρυθμό στα μηνύματα που προσπαθεί να στείλει...

 

 

Είτε έτσι είτε αλλιώς, όλοι θέλετε να με τραβήξετε περιμένοντας με αγωνία να δείτε τι θα ακούσετε...

 

 

 

G-string

P>Always pull the right string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

mule οπως λεμε πεισμα για μουσικη δημιουργια και ενασχοληση

 

ξεκινησα τυμπανα πριν 18 χρονια, κιθαρα πριν 10 και μπασσο πριν 4 κοινως ειμαι μπαλαντερ για ενα γκρουπ.

 

Ευτυχως οπως και καποιος φιλος ειπε πιο πανω ΔΕΝ ζω απο τη μουσικη αποφευγοντας τον συμβιβασμο του σκυλαδικου. Για αυτο και επι 20 περιπου χρονια μπορω να λεω "...I know it's only rock 'n'roll but I like it!!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου