Προς το περιεχόμενο

Korg Polysix 81' problem


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! :)

 

Ποστάρω εκ μέρους ενός φίλου μου που έχει το Korg Polysix του 81' ,το πήρε μεταχειρισμένο από Γερμανία.

Το θέμα του είναι πως ενώ λειτουργεί η τροφοδοσία και όλες οι ενδείξεις του Synth δεν βγάζει καθόλου ήχο  :o.

 

Προσωπικά από Synth ,ειδικά αυτής της ηλικίας , δεν έχω ιδέα, εσείς ξέρετε τι μπορεί να φταίει??

 

Κάποια ιδέα για service στην Αθήνα???

 

korg-polysix.jpg

 

(μου είπε πως είναι ίδιο με αυτό)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα απο τα προβληματα του Polysix  ειναι οτι η μπαταρια αμα δεν εχει αλλαχτει για χρονια διαβρωνει την πλακετα οπου ειναι η cPU του .

αν το ανοιξεις μπορεις να κοιταξεις αν υπαρχει αυτο το θεμα. αν ναι.... την πατησε ο φιλος σου καθως ειναι πολυ δυσκολο να το διορθωσει ακομα και μαστορας καλος.....

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πάρει το Bon Studio, θα πληρώσεις 70 ευρώ, μόνο για εισαγωγή στο service, άσχετα αν σου πει ο τεχνικός ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Γι'αυτό καλύτερα ρώτα πρώτα, πόσο πάει το μαλί... Πρόκειται περί ιατρικής επισκέψεως...

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν το πάρει το Bon Studio, θα πληρώσεις 70 ευρώ, μόνο για εισαγωγή στο service, άσχετα αν σου πει ο τεχνικός ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Γι'αυτό καλύτερα ρώτα πρώτα, πόσο πάει το μαλί... Πρόκειται περί ιατρικής επισκέψεως...

Δεν το νομίζω.

Λογικά ο τεχνικός πρέπει να γνωρίζει τι συμβαίνει (από εμπειρία) και να προχωρήσει ανάλογα. Εάν δεν, λογικά θα πρέπει να του το πούν εξ'αρχής. Δεν ξέρω.

Καλού κακού, ας ρωτήσει τον ίδιο τον τεχνικό πρώτα.

Περί χρεώσεως σε περίπτωση που δεν επισκευαστεί δεν γνωρίζω, μην σε πάρω στο λαιμό μου. Πάρε τηλέφωνο και ρώτησε πρώτα. Δεν χάνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Τώρα τσεκάρει πανικόβλητος την μπαταρία! ;D

Μάλλον θα ρωτήσει και Bon Studio και βλέπουμε. :)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτα πρώτα που σου λέω, πριν το στείλεις, ρώτα...

 

Ναι ρε συ θα ρωτήσει πρώτα. ;)

 

οιπόν , ο φίλος μου πελαγομένος μου έστειλε τρείς φωτογραφίες από τα ενδότερα του Synth.

 

Ο ίδιος δήλωσε πως δεν βλέπει κάποια διαροή.Καταλαβαίνω ότι δεν γίνεται διάγνωση με φωτογραφίες ;D και ίσως κάποιος να μην θέλει να μπέι σε τέτοιο κόπο, απλά αν είναι κάτι το προφανές στις παρακάτω φωτογραφίες που δημιουργεί το πρόβλημα, θα μας βοηθούσε πολύ να το επισημάνατε. ;)

 

DSC02860.jpg

 

DSC02861.jpg

 

DSC02862.jpg

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά όποιον μπεί στον κόπο. :)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου