Προς το περιεχόμενο

motu 2408 + pci 324


frunobulax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσείς που ξέρετε τα πολλά τα κομπιουτερικά, για πειτε αν ξέρετε:

έχω μια motu 2408 (την παλιά) και την pci 324 χρόνια τώρα στο mac μου, αλλά καθώς άλλαξα υπολογιστή και πήρα macbook (άρα δεν παίζει - εύκολα τουλάχιστον - αυτή η κάρτα), τι να την κάνω? πουλιέται τούτο το πράγμα? έχει κάποια αξία ή να την κρατήσω για ενθύμιο?

thanks!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πούλα την πακέτο με τον παλιό υπολογιστή, σαν τεσταρισμένο μουσικό Pc (...MAc ήθελα να πώ...)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πούλα την πακέτο με τον παλιό υπολογιστή, σαν τεσταρισμένο μουσικό Pc (...MAc ήθελα να πώ...)

μπα... δεν το πουλάω το g4 μου! χώρια που δουλεύει μια χαρά ακόμα και κάνω και τα γραφιστικά μου, έχω και ένα δέσιμο "συναισθηματικό"!!! η κάρτα μόνη της, λέει τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που καλύπτεται από ένα PC της τάξης:

 

NVidia Nforce 3/VIA K8T800

Athlon X2 3800+

2GB RAM

 

Μάλλον καλύπτεται και από την κάρτα σου αν του κάνουν βέβαια οι επιλογές που έχει για I/O.

 

Κοίτα σε site δημοπρασιών για το πόσο πουλιέται τώρα, αν και μάλλον σκοτώνεται παρά πουλιέται.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω και εγώ, και άν και έχω και πιο σύγχρονο εξοπλισμό, την καρατάω πάνω σε ένα pc pentiun 4 @ 3ghz.

Η παλιά μηχανή παίζει vst's και η Motu έρχεται πάνω στην Μ-audio lightbridge και όλα μαζί στην ψηφιακή μου κονσόλα. Για να πώ την αλήθεια, δέν βλέπω γιατί δέν καλύπτει κάποιον η 2408. Άν θα ήθελα να ηχογραφώ μόνον audio χωρίς πολλά plugins, θα την κρατούσα για πάντα. Τα 24 bit 48 Khz της είναι αρκετά για την πλειονότητα των χρηστών έτσι και αλλιώς. Και με το νέο μου setup πάλι εκεί δουλεύω  ::)

Εγώ την δικιά μου πάντως για 300 ευρώπουλα δέν την δίνω... 1200 $ την πήρα απο Ν.Υ. το 2000.

Την κρατάω και για ενθύμιο την pci.

Να έχεις υπ όψιν σου πάντως οτι η Μοtu δίνει στους registered χρήστες την δυνατότητα να αγοράσουν την 424 pci που φτάνει μέχρι τα 192 με  ένα συμβολικό ποσό γύρω στα 300 $ USA.

Άν δούλευα με Mac αυτή θα ήταν η πρώτη μου επιλογή. Τώρα με τα pc οι drivers της καλής μας Motu δ'εν έχουν και το καλύτερο όνομα ετσι?  ;)

Εξ ου μου προέκυψε και η m-audio lightbridge.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

η motu μια χάρα είναι και με καλύπτει, όμως:

- αφού άλλαξα υπολογιστή και πήρα λάπτοπ πρέπει να πάρω και κάτι portable

- άσχετα αν είναι καλή - κακή - παλιά, ποτέ δεν χρειαζόμουν όλα αυτα που κάνει αυτή η κάρτα... μια κιθάρα να μπορω να γράφω και μερικα tracks να τρέχουν!

Άρα, για τους 2 αυτούς λόγους θα πάρω μια άλλη, απλή απλούστατη κάρτα για το λαπτοπ, οπότε η motu είτε θα πουληθεί (αν πιάνει κάτι, που ίσως πιάνει απ'ότι μου λέτε) είτε θα μείνει ανενεργή...

Αν δηλαδή μπορώ να την πουλήσω και να πάρω κάτι τέτοιο http://www.thomann.de/gr/digidesign_mbox_2.htm?sid=6dbccfc752ffef1523ebc70615bedeac τότε είμαι οκ!

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ, αν χρειάζεσαι pro tools τότε ναι.

Διαφορετικά έχεις πάμπολλες επιλογές νομίζω.

Μιλάω πάντα με βάση την φορητότητα που ζητάς και την αναφορά σου σε τί χρήση κάνεις συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pro tools, γιατί όχι; Οτιδήποτε θα είναι "αναβαθμιση" απο αυτό που γραφω μέχρι τώρα, πανάρχαιο digital performer 3.

Είδα πως η συγκεκριμένη κάρτα έχει μαζί και το πρόγραμμμα, γιαυτό σκέφτηκα για αυτή... αν κανείς έχει να προτείνει καμια άλλη λύση (φορητή - απλή κάρτα ήχου και πρόγραμμα μαζί) θα χαρώ να το ακούσω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό και αυτό  ;)

Δέν είναι καθόλου άσχημη ιδέα. Απλά θα πρέπει να καθήσεις να μάθεις ένα νέο πρόγραμμα απο την αρχή...

Εγώ είμαι too old dog to learn new tricks  ;D ;D ;D

Καλή επιτυχία ότι κι άν αποφασίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου