Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με γείτονες


akra2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνέβη σήμερα το εξής περιστατικό:

Έπαιζα κιθάρα με τον ενισχυτή στη μέση (30άρης Orange) και λίγο fuzz.Ομολογώ ότι ακούγεται αρκετά.

Όλα αυτά από τις 18:15 μέχρι τις 18:45.

Πριν από 10' ήρθε η αστυνομία, λέγοντας μου ότι δέχτηκαν κλήση από τους γείτονες μου (είναι συγκεκριμένοι, έχουμε αρκετά προβλήματα μαζί τους).   

Γενικά το τελευταίο καιρό, όποτε παίζω κιθάρα, αφού σταματήσω, βάζει βαρυά λαικά σε πολλή μεγάλη ένταση.

 

Επίσης με έχει χαρακτηρίσει η γειτόνισσα και εγκληματία.

Τι κάνει κανείς σε τέτοιες περιπτώσεις?

Υπάρχει μεγάλος κομπλεξισμός απ'όσο καταλαβαίνω και δεν ξέρω τι θα κάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο παραγοντας ειναι ψυχολογικος απλα δεν θα τα εχεις καλα με τον γειτονα σου.

 

Ακομη και να κανεις ηχομονωση η οποια θα κοστισει αρκετα λεφτα, ο γειτονας θα σου πει οτι σε ακουει. Ο περιβαλλον θορυβος στην πολη ειναι περιπου 60 db και λογικα ο γειτονας σε ακουει στα 80 με 100 db (αναλογα με το τι αποσταση εχετε).

 

Νικος 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο γνωρίζω σε ώρες κοινής... φασαρίας δεν μπορεί να σου πεί κανείς τίποτα, οπότε απορώ πως δεν τους διαολόστειλαν οι αστυνομικοί για την ηλίθια κλήση τους. Εφόσον λες ότι παίζει γενικά πρόβλημα απλά γράψ'τους εκεί που δεν πιάνει μελάνι και παίζε δυνατότερα και περισσότερο. Αυτός μάγκας είναι που τσιτώνει τα δικά του όταν τελειώνεις?

 

 

Επίσης με έχει χαρακτηρίσει η γειτόνισσα και εγκληματία.

 

Κλασσικό παράδειγμα ανθρώπου που δεν έχει ζωή και τρώγεται με τα πάντα. Ούτε το σάλιο για φτύσιμο δεν αξίζουν κάτι τέτοιοι φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

X-minor νομίζω ότι υπάρχει ένα όριο db πάνω από το οποίο θεωρείται ηχορύπανση και μπορεί να καλέσει κάποιος την αστυνομιά ανεξάρτητα από την ώρα κοινής ησυχίας. Αλλά νομίζω ότι να χεις τον ενισχυτή στα 15 watt δεν ξεπερνάει το όριο. Εγώ προτείνω μόλις βάλει ο άλλος τα λαικά, φώναξε εσύ την αστυνομία να δούμε τι θα πεί ο παλιοκαραγκίοζης  ;)

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιό γνωστό πρόβλημα, το οποίο πέρασα και εγώ κάποτε.

Στο θέμα σου, αν σου ξαναστείλουν την αστυνομία, θα ζητήσεις επι τόπου απ'τους αστυνομικου΄ς να μπουν στο διαμέρισμα του γείτονά σου, να παίξεις όπως παίζεις και αυτοί να μετρήσουν αν στο διαμέρισμα του γείτονα η μουσική σου είναι μέσα στα επιτρεπτά όρια, που αν θυμάμαι καλά σε ώρες που δεν είναι κοινή υσηχία, είναι τα 85-90db.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό είπα στους μπάτσους, ότι δηλαδή από την στιγμή που δεν έπαιζα δυνατά, πού είναι το πρόβλημα.

 

Ήταν σίγουρος δε ότι ξεπερνάει ο ήχος τα 90db.Πάντως δεν έχει φέρει ένα από εκείνα τα μηχανάκια μέτρησης.

Εν πάσει περιπτώσει γενικά οι γείτονες μου ασχολούνται εδώ και χρόοοονια μαζί μου (και με την οικογένεια μου).Δεν μπορώ να εξηγήσω τον λόγο, γιατί δεν γνωρίζω.Απλά από το πουθενά συμβαίνουν κάτι τέτοια περιστατικά που αναρωτιέσαι και κάθεσαι σαν βλάκας να καταλάβεις που στο καλό σφάλεις..

 

Να καλέσω την αστυνομία αποκλείεται.Αν μπω σε αυτό το τρυπάκι, επειδή παίζουν αυτοί λαικά..ζήτω που καήκαμε.

Απλά δεν μπορούν να μου κάνουν μύνηση, γιατί αν μου κάνουν μύνηση θα βρουν το μπελά τους.

Είναι πάρα πολλά τα περιστατικά πρόκλησης από αυτούς, που δεν ξέρω τι έχουν να καταλογίσουν εναντίον μου.

 

Αλλά οι μπάτσοι έτσι για ψύλλου πήδημα έρχονται να κάνουν παρατήρηση?Το χειρότερο είναι, ότι μου ζήτησε την ταυτότητα μου και κράτησε τα στοιχεία μου, ενώ παράλληλα συμπλήρωσε πως ενοχλώ συστηματικά τους γείτονες μου.Μου αποκάλυψε επίσης ότι ήρθε και χθες, επειδή τους κάλεσαν (!!!), αλλά δεν άκουσαν κάποιο θόρυβο και έφυγαν! (Έκανα μία δοκιμή ΕΝΟΣ τετάρτου από τις 21:15-21:30 με πάλι 15W)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισε και δέξου ότι πιθανώς να είσαι τσακωμένος με τους γείτονές σου γιατί μπορεί να είναι παράξενοι και υπερβολικοί. Φρόντισε να μην παίζεις προφανώς σε ώρες κοινής ησυχίας.

 

Τώρα αν οι γείτονες είναι ηλίθιοι ή όχι δε μπορώ να το ξέρω, αλλά προσπάθησε να παίζεις σε ανθρώπινες εντάσεις. Είτε είναι μαλ$#@κας ο άλλος είτε όχι προφανώς είναι πρόβλημα να τσιτώνεις τον ενισχυτή σου πάνω από το υπνοδωμάτιό του. Εγώ είχα προσπαθήσει να συζητήσω κάποτε για αντίστοιχο θέμα και είχα προτείνει μάλιστα να μου πει ο γείτονας κάποιες συγκεκριμένες ώρες που θα τον ενοχλούσε λιγότερο να παίζω. Μετά την απάντηση "όχι δε θα παίζεις ΠΟΤΕ" προφανώς οι σχέσεις μας πήγαν κατά διαόλου.

 

Παρ'όλα αυτά όμως ας μην είμαστε κι εμείς ζώα. Όπως δε γουστάρουμε να βάζει ο άλλος ό,τι μουσική ακούει στο φουλ έτσι κι αυτός δεν αντέχει να μας ακούει να παίζουμε κιθάρα όλη μέρα. Και πέραν της μέσης αντίληψης των συν-μουσικών ότι "εμείς θα παίζουμε όσο δυνατά θέλουμε και να πάνε να γαμ$θούνε" εγώ θα σου πω ότι έχουμε εμείς οι ίδιοι πρώτα απ'όλους ευθύνη απέναντι στους συμπολίτες μας να κρατάμε από μόνοι μας τις εντάσεις μας σε λογικά πλαίσια ΧΩΡΙΣ να χρειαστεί να καταφύγουμε σε αστυνομίες και νόμους εκτός κι αν χρειαστεί. Όταν λέμε ότι καλά καλά δεν κάνουν ούτε οι 15άρηδες για διαμέρισμα αυτό εννοούμε. ;)

 

x-minor έλεος. Ανεξαρτήτως νόμων, είναι λογικό δηλαδή να λες "αφού τους ενοχλώ και διαμαρτύρονται θα παίζω ακόμα δυνατότερα"; Δηλαδή με αυτή τη λογική θα πάει πού; Θα παίζει περισσότερο, θα βάζει ο άλλος λαϊκά περισσότερο και τελικα τι;

 

Κλασσικό παράδειγμα ανθρώπου που δεν έχει ζωή και τρώγεται με τα πάντα. Ούτε το σάλιο για φτύσιμο δεν αξίζουν κάτι τέτοιοι φίλε μου.

Έχεις σκεφτεί την πιθανότητα ο άλλος να είναι πχ νυχτοφύλακας πριν πεις ότι δεν αξίζει ούτε σάλιο για φτύσιμο; Να είναι κατάκοιτος από κάποιο πρόβλημα υγείας και να μη μπορεί να μετακινηθεί για να βρει ησυχία; ΕΛΕΟΣ και πάλι. Δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν καραγκιόζηδες, αλλά πρώτον ας έχουμε τα στοιχεία πριν βγάλουμε συμπεράσματα και δεύτερον το ότι ο άλλος μπορεί να είναι ηλίθιος δε σημαίνει ότι κι εμείς πρέπει να είμαστε γαϊδούρια.

 

Αν τώρα παίζεις σε νορμάλ εντάσεις και ο άλλος είναι παράξενος, ναι, γραψ'τον στην τελική. Αλλά πρώτα φρόντισε να παίζεις σε εντάσεις που ΟΝΤΩΣ δεν ενοχλούν, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ νομικών θεμάτων.

 

edit: εγώ προσωπικά δε θα έπαιζα τόσο δυνατά μετά τις 9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως δεν αρεσει στο γειτονα το fuzz που πηρες? ;D...για δοκιμασε κανενα αλλο μηπως τζιτζικιζει αυτο....... :P

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισε και δέξου ότι πιθανώς να είσαι τσακωμένος με τους γείτονές σου γιατί μπορεί να είναι παράξενοι και υπερβολικοί. Φρόντισε να μην παίζεις προφανώς σε ώρες κοινής ησυχίας.

 

Τώρα αν οι γείτονες είναι ηλίθιοι ή όχι δε μπορώ να το ξέρω, αλλά προσπάθησε να παίζεις σε ανθρώπινες εντάσεις. Είτε είναι μαλ$#@κας ο άλλος είτε όχι προφανώς είναι πρόβλημα να τσιτώνεις τον ενισχυτή σου πάνω από το υπνοδωμάτιό του. Εγώ είχα προσπαθήσει να συζητήσω κάποτε για αντίστοιχο θέμα και είχα προτείνει μάλιστα να μου πει ο γείτονας κάποιες συγκεκριμένες ώρες που θα τον ενοχλούσε λιγότερο να παίζω. Μετά την απάντηση "όχι δε θα παίζεις ΠΟΤΕ" προφανώς οι σχέσεις μας πήγαν κατά διαόλου.

 

Παρ'όλα αυτά όμως ας μην είμαστε κι εμείς ζώα. Όπως δε γουστάρουμε να βάζει ο άλλος ό,τι μουσική ακούει στο φουλ έτσι κι αυτός δεν αντέχει να μας ακούει να παίζουμε κιθάρα όλη μέρα. Και πέραν της μέσης αντίληψης των συν-μουσικών ότι "εμείς θα παίζουμε όσο δυνατά θέλουμε και να πάνε να γαμ$θούνε" εγώ θα σου πω ότι έχουμε εμείς οι ίδιοι πρώτα απ'όλους ευθύνη απέναντι στους συμπολίτες μας να κρατάμε από μόνοι μας τις εντάσεις μας σε λογικά πλαίσια ΧΩΡΙΣ να χρειαστεί να καταφύγουμε σε αστυνομίες και νόμους εκτός κι αν χρειαστεί. Όταν λέμε ότι καλά καλά δεν κάνουν ούτε οι 15άρηδες για διαμέρισμα αυτό εννοούμε. ;)

 

x-minor έλεος. Ανεξαρτήτως νόμων, είναι λογικό δηλαδή να λες "αφού τους ενοχλώ και διαμαρτύρονται θα παίζω ακόμα δυνατότερα"; Δηλαδή με αυτή τη λογική θα πάει πού; Θα παίζει περισσότερο, θα βάζει ο άλλος λαϊκά περισσότερο και τελικα τι;

Έχεις σκεφτεί την πιθανότητα ο άλλος να είναι πχ νυχτοφύλακας πριν πεις ότι δεν αξίζει ούτε σάλιο για φτύσιμο; Να είναι κατάκοιτος από κάποιο πρόβλημα υγείας και να μη μπορεί να μετακινηθεί για να βρει ησυχία; ΕΛΕΟΣ και πάλι. Δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν καραγκιόζηδες, αλλά πρώτον ας έχουμε τα στοιχεία πριν βγάλουμε συμπεράσματα και δεύτερον το ότι ο άλλος μπορεί να είναι ηλίθιος δε σημαίνει ότι κι εμείς πρέπει να είμαστε γαϊδούρια.

 

Αν τώρα παίζεις σε νορμάλ εντάσεις και ο άλλος είναι παράξενος, ναι, γραψ'τον στην τελική. Αλλά πρώτα φρόντισε να παίζεις σε εντάσεις που ΟΝΤΩΣ δεν ενοχλούν, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ νομικών θεμάτων.

 

edit: εγώ προσωπικά δε θα έπαιζα τόσο δυνατά μετά τις 9.

 

Είχα λόγο που παρέθεσα ΜΟΝΟ τη συγκεκριμένη πρόταση απ'το post του φίλου. Όταν ο άλλος με πεί εμένα εγκληματία επειδή απλά παίζω δυνατά σε ώρες μη κοινης ησυχίας και για ελάχιστο χρονικό διάστημα τότε ναί, δεν τον δικαιολογώ ότι και να'ναι. Και ΠΡΟΦΑΝΩΣ και υπερέβαλλα περί εντάσεων! Μην πιάνεσαι από οτιδήποτε για να την πείς στον άλλο.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου