Προς το περιεχόμενο

απορία thd hotplate


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρium,

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να πάρω ενισχυτή και μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στον Fryette Hundred/CLX Master Built.Κορυφαίος ενισχυτής(η ναυαρχίδα της fryette) αλλά πολύ δυνατός για σπίτι.Υπάρχει περίπτωση με ενα THD hotplate attenuator να καταφέρω να δαμάσω αυτό το θηρίο;Σε ξένα φόρα που διάβασα λένε οτι γίνεται.Δεν είχα ποτέ την τύχη να το δοκιμάσω μόνος μου.Όσοι είναι γνώστες ας βοηθήσουν.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Mιας και σε ενδιαφέρει να δαπανήσεις αρκετά σε έναν ενισχυτή, μην πας στη λύση του THD. Είναι ένα από τα πρώτα attenuator που βγήκαν, ξεπερασμένο πια. Στην εποχή του, υπήρχαν ακόμη πολλές αντιρρήσεις για το κατά πόσο αξίζει ο κόπος να χρησιμοποιεί κάποιος attenuator.

 

Tα καλύτερα attenuator που γνωρίζω είναι:

 

1. Faustine

2. Sequis Motherload

3. Ultimate Attenuator

 

και ναι, κάνουν δουλειά. Ακόμη και σε εντάσεις δωματίου, το μόνο που χάνεις είναι το break up του μεγαφώνου (κι αυτό δεν το χρησιμοποιούν όλοι, έτσι κι αλλιώς).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι πολύ καλό νέο  ;D

Και εγώ για εντάσεις δοματίου θέλω γιατί δεν έχω και άλλο ενισχυτή.Είναι απίστευτος ενισχυτής και το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν η ένταση αλλά και αυτό από ότι βλέπω λύθηκε.Έχω ακούσει μερικούς να λένε όχι μην πάρεις καίγεται η έξοδος του ενισχυτή και κάτι τέτοια.Μπορεί να μου το εξηγήσει κανείς;

 

Υ.Γ. Ποιο αποτα τρία attenuator προτίνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Έχω ακούσει μερικούς να λένε όχι μην πάρεις καίγεται η έξοδος του ενισχυτή και κάτι τέτοια.Μπορεί να μου το εξηγήσει κανείς;

 

ΦΥΣΙΚΑ & μπορω:μην ακους ΒΛΑΚΕΙΕΣ,καμμια εξοδος του ενισχυτη δεν προκειται να καει,just read the manual πριν χρησιμοποιησεις το attenuator.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, μην πας στην λύση THD.

 

Εγώ μόνο να σου προτείνω μπορώ αν πιάνουν τα χέρια σου βέβαια αλλιώς μην μπεις καν στον κόπο γιατί θα έχεις άσχημα αποτελέσματα.

 

Το πρόβλημα των περισσότερων attenuator είναι οτι χαλάνε τον ήχο του ενισχυτή ή όπως λένε δεν είναι transparent.

 

Εγώ πριν καιρό ήμουν στην ίδια φάση αλλά είδα οτι τα οικονομικά μου δεν ήταν καλά αλλά το χρειαζόμουν, έτσι προσπάθησα να φτιάξω ένα μόνος μου που κόστισε λιγότερο από το 1/3 του THD και είμαι πραγματικά πολύ ικανοποιημένος.

 

Η κατασκευή είναι πολύ εύκολη πρέπει να προσέξεις ενδελεχώς τα parts που χρησιμοποιείς. Εδώ υπάρχει και ένα σχεδιάγραμμα για τις συνδέσεις.

 

http://www.buildyourownclone.com/board/viewtopic.php?f=41&t=20566&p=188346&hilit=attenuator#p188346

 

Αν έχεις απορείες ελεύθερα.

 

Υ.Γ. Υπάρχει δυσκολία να βρείς L-pad 200Watt 16Ohm τα 200 τα χρειάζεσαι για να έχεις διπλάσιο περιθώριο ισχύος απο αυτό του ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη και σε εντάσεις δωματίου, το μόνο που χάνεις είναι το break up του μεγαφώνου (κι αυτό δεν το χρησιμοποιούν όλοι, έτσι κι αλλιώς).

 

Aυτό είναι μέγα λάθος, και είναι μια από τις συνηθισμένες παρανοήσεις. Αυτό που χάνεις, και που κανένας attenuator δεν μπορεί να σου το προσφέρει, είναι η μεγαλύτερη "κίνηση του αέρα" και η σωστή διέγερση του ακουστικού νεύρου που προέρχεται από τις κανονικές (αξιοπρεπείς κι όχι εκκωφαντικές) εντάσεις. Αυτή παίζει τεράστιο ρόλο στον τελικό ήχο έτσι όπως εμείς τον αντιλαμβανόμαστε, και που εξ ορισμού κανένα "πνίξιμο" ενός τέρατος από ένα attenuator δεν θα δώσει.

 

Εκτός από αυτό, παραθέτω ένα παλιό ποστ μου: oι attenuators υπάρχουν για να "ξεζουμίζεται" κυρίως το power section και κατά δεύτερο λόγο, μαζί του, και το preamp section, σε εντάσεις λογικές. Όμως το power section κατά κανόνα δεν είναι φτιαγμένο για να ζορίζεται σε καταστάσεις high gain τύπου άγριου ροκ και μέταλ. Το gain εκεί προέρχεται σχεδόν εξ ολοκλήρου από το preamp section. Αυτός είναι και ο λόγος που στα power sections υπάρχει συνήθως ένας στρατός από λυχνίες, και μάλιστα από τύπους που είναι δύσκολο να παραμορφωθούν.

 

Δεν πιστεύω πχ. να νομίζει κανείς πως περιμένει να διατηρήσει την ακοή του προσπαθώντας να κάνει το power section του 100ρη VHT να "λυγίσει"... (παρεπιπτόντως, ελπίζω να μην κάτσει στο σπίτι αλλά να πάει κατευθείαν σε λάιβ, αλλιώς - με το συμπάθειο - είναι πεταμένα λεφτά). Το pre-gain ρυθμίζεται από τις πάμπολλες επιλογές που διαθέτει ήδη ο ενισχυτής.

 

Και νομιζω ότι πολλοί βάζουν ένα "φωτοστέφανο" στο power section, αγιοποιώντας το χωρίς να έχουν συνειδητοποιήσει τα υπέρ αλλά και τα κατά του, ένα εκ των οποίων είναι συχνά και η "πλαδαρότητα" και τα χύμα-στο-κύμα μπάσα και χαλαρές αποκρίσεις του. Προσωπικά έχω παίξει με ενισχυτές που το crunch τους από τις προενισχύτριες σε λογικές εντάσεις είναι πολύ πιο προτιμητέο από το χαμό του power section που παρακαλάει για έλεος.

 

Mιας και σε ενδιαφέρει να δαπανήσεις αρκετά σε έναν ενισχυτή, μην πας στη λύση του THD. Είναι ένα από τα πρώτα attenuator που βγήκαν, ξεπερασμένο πια.

 

Εγώ αντιθέτως θα έλεγα πως και αν και σχετικά παλιό σχέδιο, εξακολουθεί να είναι αρκετά high-tech και καθόλου ξεπερασμένο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρium,

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να πάρω ενισχυτή και μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στον Fryette Hundred/CLX Master Built.Κορυφαίος ενισχυτής(η ναυαρχίδα της fryette) αλλά πολύ δυνατός για σπίτι.Υπάρχει περίπτωση με ενα THD hotplate attenuator να καταφέρω να δαμάσω αυτό το θηρίο;Σε ξένα φόρα που διάβασα λένε οτι γίνεται.Δεν είχα ποτέ την τύχη να το δοκιμάσω μόνος μου.Όσοι είναι γνώστες ας βοηθήσουν.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Καλημέρα και καλό μηνα...

 

Κατα πρώτον ο ενισχυτής σου είναι πολυκάναλος master-volume οπότε υπάρχει μεγάλη πιθανοτητα να μην χρειαστείς ακραίο attenuation π.χ. για να παρεις την επιθυμητή παραμόρφωση απο τον ενισχυτή σου...ρυθμιζεις το gain οπου θελεις το master (volume) αναλογα και ξεμπερδευεις, σε άλλο κανάλι ειναι τα καθαρά σου κοκ...

 

Τωρα, κατα την ταπεινή μου άποψη, μην απορριπτεις ακομα κανένα attenuator αφενός επειδή ενδεχομένως να μην χρειαστεις ακραιο attenuation (σε αυτές τις συνθήκες κυρίως αρχίζουν να "ενοχλουν" οι εν λόγω συσκευές τους ιδιοκτήτες τους) και αφετέρου δεν μπορεί να σου πει κανένας αν το Α, Β ή Γ attenuator θα "δουλεψει" οπως περιμένεις εσυ με τον συγκεκριμένο ενισχυτη...δεν είναι τυχαίο οτι υπαρχουν ακόμα υπέρμαχοι και του Hotplate...επίσης εχει πολυ μεγαλη σημασία το πως θα παιζεις, π.χ. αν σου αρεσουν τα τιγκα βρωμικα ενδεχομένως να σου αρέσει και η συμπεριφορά καποιων attenuators (π.χ. κομπρεσάρισμα) σε αυτές τις συνθηκες...

 

Ας το πάρουμε τώρα ανάποδα...αν όντως θελεις ακραιο attenuation (για εντάσεις δωματιου, όπως και αν τις εννοει ο καθενας) τότε θα βρεθείς μπροστά σε 3 κυρίως προβληματα:

 

1)Αλλαγή αισθησης στην πενα και τις δυναμικές λόγω attenuator (και attenuation)

2)Αλλαγή ήχου λόγω του ίδιου του attenuator (και του ακραίου attenuation)

3)Αλλαγή ήχου επειδή το/τα μεγαφωνο/α σου θα έχουν πολύ μικρό ρόλο (υπενθυμίζω οτι αναφερομαι παντα σε ακραιο attenuation και "εντασεις δωματιου") στην διαμόρφωση του συνολικού ηχου...

 

Τα 1 και 2 εχουν να κάνουν με την επιλογή του attenuator, την αρχή λειτουργίας τους ως ένα βαθμό και το πως συνεργάζεται με τον ενισχυτή σου. Το 3 θα γινεται όλο και πιο αισθητο όσο αυξάνεις το ποσοστό του attenuation και μειώνεται η ενταση και κατα την ταπεινή μου αποψη δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα (εκτος και αν αυξήσεις την συνολική ενταση, κατι που προφανώς δεν το θέλεις)...

 

Παρόλο που έχω υπάρξει ιδιοκτήτης ενος "χειροποιητου" power soak, Hotplate 8ohm, Hotplate 16Ohm, Ultimate attenuator και Sequis Elemental δεν μπορώ να σου προτεινω κανένα έτσι απλά (θα μπορουσα να το κανω έως έναν βαθμό αν είχες καποιους απο τους ενισχυτές στους οποίους εχω δουλεψει τα συγκεκριμένα αλλα και πάλι οχι απόλυτα)...το καλύτερο θα ήταν να δοκιμαζες μερικά οταν με το καλο θα σου ερθει ο ενισχυτής, πριν καταλήξεις κάπου (υπαρχουν συμφορουμιτες που διαθέτουν τα περισσοτερα απο αυτα που αναφέρθηκαν οπότε αν βολευει η περιοχή σου και αν φτιαχνεις καλό καφε... ;)   )

 

Καλή σου τύχη...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως εχω thd hotplate  για 8ohm εδω και 4 χρονια και το εχω δοκιμασει σε απειρες κεφαλες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...καταρχην μειωνει τους μικροφωνισμους και κατα δευτερον εχει 2 πολυ χρησιμα κουμπια που προσφερουν παραπανω treble  το ενα και κοπρεσσαρει πολυ ομορφα το αλλο...εννοειται θα παρω και δευτερο γιατι ειμαι πολυ ευχαριστημενος....ισως να υπαρχουν και καλυτερα δεν ξερω...παντως εμενα μου κανει αυτο που θελω...υποψην σε 100αρη παλι δινεται πρεπει να παιζεις καμποσο...ακομα και με hotplate και 1χ12....εγω στους 100ρηδες που εχω εχω βγαλει τις 2 λαμπες να πεσουν στα 50 γιατι αλλιως δεν παλευεται,,,καπου τελευταια πηρε το ματι μου και ενα isolation box της jet city amps στο thomann...τσεκαρε το αν θες να ηχογραφησεις κι ολας...

 

αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν γνωριζετε αν μπορω στο hotplate μου να βαλω a/b διακοπτη ωστε να μπορω να χρησιμοποιω ενα για 2 ενισχυτες και απλα να παταω τον διακοπτη να μην αλλαζω καλωδια συνεχεια για να βαλω τον αλλον ενισχυτη????γνωριζει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρium,

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να πάρω ενισχυτή και μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στον Fryette Hundred/CLX Master Built.Κορυφαίος ενισχυτής(η ναυαρχίδα της fryette) αλλά πολύ δυνατός για σπίτι.Υπάρχει περίπτωση με ενα THD hotplate attenuator να καταφέρω να δαμάσω αυτό το θηρίο;Σε ξένα φόρα που διάβασα λένε οτι γίνεται.Δεν είχα ποτέ την τύχη να το δοκιμάσω μόνος μου.Όσοι είναι γνώστες ας βοηθήσουν.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Ο εισχυτής που διάλεξες είναι super για High-gain ήχους αλλά δεν κάνει για σπίτι.

Τα διάφορα attenuators που έχω δοκιμάσει όλα χαλάνε τον ήχο.

Το πολύ να κατεβάσεις τον ήχο -8db,μετά αρχίζει να Αλλοιώνεται ο ήχος.

Μια πολύ καλή επιλογή για το σπίτι είναι το VHT valvulator GP3.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου