Προς το περιεχόμενο

απορία thd hotplate


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν γνωριζετε αν μπορω στο hotplate μου να βαλω a/b διακοπτη ωστε να μπορω να χρησιμοποιω ενα για 2 ενισχυτες και απλα να παταω τον διακοπτη να μην αλλαζω καλωδια συνεχεια για να βαλω τον αλλον ενισχυτη????γνωριζει κανεις?

 

Μου μυρίζει καταστροφή. Ένας λαμπάτος πρέπει όταν είναι ανοιχτός να βλέπει πάντα φορτίο στην έξοδό του, και με ένα A/B o Α θα ήταν επάνω στο Ηotplate ενώ ο Β θα ήταν μη συνδεδεμένος και θα πάθαινε ένα κάποιο ψυχικό τραλαλά, εκτός κι αν ήταν κλειστός και τον άνοιγες μόνο όταν έσβηνες τον Α και ενεργοποιούσες τη σύνδεση του Β. Αν δεν κατάλαβες τι είπα, είναι βέβαιο πως στην πορεία θα μπερδευτείς/αφαιρεθείς και θα κάνεις ζημιά, οπότε ίσως να ήταν καλύτερο να αφήσεις το Α/Β και να κάνεις τις συνδέσεις σου από την αρχή, κοιτώντας πάντοτε να υπάρχει στο speaker out ή μεγάφωνο ή THD+μεγάφωνο, και βέβαια ακολουθώντας κατά γράμμα τις οδηγίες του μάνιουαλ.

 

Αν επιμένεις, μια από τις λύσεις (ακριβή) είναι αυτή: http://www.tonebone.com/tb-headbone-vt.htm

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο εισχυτής που διάλεξες είναι super για High-gain ήχους αλλά δεν κάνει για σπίτι.

Τα διάφορα attenuators που έχω δοκιμάσει όλα χαλάνε τον ήχο.

Το πολύ να κατεβάσεις τον ήχο -8db,μετά αρχίζει να Αλλοιώνεται ο ήχος.

Μια πολύ καλή επιλογή για το σπίτι είναι το VHT valvulator GP3.

 

 

εννοειται  vht gp3!!!! με το μαγικο ποτενσιομετρο dynamics (για να εχεις παντα την δυναμικη της πενας) και τη τελικη λαμπα για να εχεις το καλυτερο amp sim που υπαρχει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί αλλά είναι τοσο hi gain ο gp3 όσο ο 100 clx;Δε νομίζω...

 

Εντάξει δεν μπορεί να βγάλει τον ήχο που δίνει ο  100 clx με καμπίνα 4/12, όμως τον  πλησίαζει επικίνδυνα, και μπορείς να βαράς & να ηχογραφείς  ότι ώρα γουστάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον gp3 (έχει και CAE preamp)τον έχει και ο δάσκαλος μου τον έχω ακούσει αλλά όπως λές δεν είναι το ίδιο :P

Είχα σκεφτεί και αλλά μηχανήματα,αλλά δεν ξέρω.Για σπίτι και τοσο hi gain κατάσταση τι θα προτίνατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

εγω παντως εχω thd hotplate  για 8ohm εδω και 4 χρονια και το εχω δοκιμασει σε απειρες κεφαλες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...καταρχην μειωνει τους μικροφωνισμους και κατα δευτερον εχει 2 πολυ χρησιμα κουμπια που προσφερουν παραπανω treble  το ενα και κοπρεσσαρει πολυ ομορφα το αλλο...εννοειται θα παρω και δευτερο γιατι ειμαι πολυ ευχαριστημενος....ισως να υπαρχουν και καλυτερα δεν ξερω...παντως εμενα μου κανει αυτο που θελω...υποψην σε 100αρη παλι δινεται πρεπει να παιζεις καμποσο...ακομα και με hotplate και 1χ12....εγω στους 100ρηδες που εχω εχω βγαλει τις 2 λαμπες να πεσουν στα 50 γιατι αλλιως δεν παλευεται,,,καπου τελευταια πηρε το ματι μου και ενα isolation box της jet city amps στο thomann...τσεκαρε το αν θες να ηχογραφησεις κι ολας...

 

αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν γνωριζετε αν μπορω στο hotplate μου να βαλω a/b διακοπτη ωστε να μπορω να χρησιμοποιω ενα για 2 ενισχυτες και απλα να παταω τον διακοπτη να μην αλλαζω καλωδια συνεχεια για να βαλω τον αλλον ενισχυτη????γνωριζει κανεις?

 

Χμμμ. Αμα βγάλεις τις 2 απο τις 4ης λάμπες (πχ EL34)ο ενισχυτης γιντετε 50αρης?  ???

ή μήπως του πετάς τα μάτια εξω?

Hate it when people compare David Gilmour to God..... He is a great guy but he is not Gilmour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ. Αμα βγάλεις τις 2 απο τις 4ης λάμπες (πχ EL24)ο ενισχυτης γιντετε 50αρης?  ???

ή μήπως του πετάς τα μάτια εξω?

Φιλικά, μην το κάνεις.

Αν και θεωρητικά γίνετε, πρακτικά έχω δει ένα Orange (πριν απο κάτι χρόνια) να γίνετε παρανάλωμα του πυρός LIVE ;D μετά απο μία τέτοια μετατροπή-πατέντα-μπακαλοδουλειά. ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην νομίζεις ότι θα έχει και τεράστια διαφορά, αν γίνει 50άρης!

 

3db ολα κι ολα ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρium,

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να πάρω ενισχυτή και μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στον Fryette Hundred/CLX Master Built.Κορυφαίος ενισχυτής(η ναυαρχίδα της fryette) αλλά πολύ δυνατός για σπίτι.Υπάρχει περίπτωση με ενα THD hotplate attenuator να καταφέρω να δαμάσω αυτό το θηρίο;Σε ξένα φόρα που διάβασα λένε οτι γίνεται.Δεν είχα ποτέ την τύχη να το δοκιμάσω μόνος μου.Όσοι είναι γνώστες ας βοηθήσουν.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Φίλε, ο ενισχυτής:

 

-Δεν είναι φτιαγμένος για να παίζει σε δωμάτιο (εκτός αν έχεις 1000τμ δωμάτιο μονωμένο ;D)

 

-Δεν είναι φτιαγμένος για να παίζει σε μικρά μαγαζιά  200-300 ατόμων περίπου

 

-Οποιοδήποτε attenuator και να βάλεις όσο καλό και να είναι, χάνεις μεγάλο μέρος του ήχου που εισπράτεις απ'την καμπίνα λόγω attenuation

 

-Εάν επιμένεις να τον πάρεις ντε και καλά για την καβ... σου ( εγώ μαζί σου είμαι),στο rear panel  ο ενισχυτής έχει λούπα, η οποία γίνεται serial ή parallel,δίπλα ακριβώς έχει ένα Fx Mix control, αν λοιπόν δεν δεσμεύσεις τη λούπα με κάποιο εφφέ, τη βάζεις σε serial mode συνδέεις με μικρό καλώδιο  το send με το return της λούπας  και χρησιμοποιείς το Fx Mix control σαν volume ώσπου να φέρεις το level σε ανεκτά επίπεδα.

 

Ποτέ όμως δεν θα πάρεις,αυτό που ενισχυτής έχει να σου δώσει,είτε με attenuator,είτε με το Fx Mix control  

 

Edit

Δεν μπορώ να το δοκιμάσω τώρα, αλλά νομίζω γίνεται και χωρίς να συνδέσεις send-return με καλώδιο.Check it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου