Προς το περιεχόμενο

(HUGE) Οδηγός κλασσικής μουσικής... (αλλιώς: τρέχα γύρευε) 2 (20ος- 21ος αιώνας)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ. Φοβερή δουλειά. Θα ήθελα να έλεγες όμως πιο πολλά για θεωρία εάν αυτό ήταν δυνατό  (παράλληλες πέμπτες, διαστήματα κ.λπ).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά μια επαρκής περίληψη όπως πρέπει να είναι για να μπορούν να τη διαβάσουν όλοι.Εγώ, ίσως και λόγω προσωπικών προτιμήσεων θα έβαζα και τον Villa-Lobos.Γιατί έκανε πράγματα που επηρέασαν πολύ διάφορους τομείς.Ο άνθρωπος έγραψε ίσως τις δημοφιλέστερες τεχνικές ασκήσεις κλασικής κιθάρας χωρίς ο ίδιος να είναι βιρτουόζος!

Τουλάχιστον από όσο ξέρουμε.Ακόμα έγραψε και πολλά ωραία και καλαίσθητα έργα τα οποία πάντα είχαν βραζιλιάνικο χρώμα ακόμα και όταν οι ρίζες τους ήταν καθαρά κλασικές όπως το έργο-αφιέρωση στον Bach bachianas brasileiras.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταστικη ενημερωση..μοναδικο...μπραβο σου..πολυ καλο....

βεβαια μου ελειψε ο AGUSTIN BARIOS MANGORE...

που κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι το διαμαντι της κλασσικης κιθαρας....

της εδωσε πιστευω αλλο νοημα...ο μεγιστος... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδιά, χαίρομαι που υπάρχει ανταπόκριση! :) Σας ευχαριστώ!

 

Άγγελε: Αν έβαζα και θεωρία ακόμη στην αρχή θα ήμουν. Είπαμε είχα λίγο χρόνο, όχι λίγα χρόνια!  :P Σοβαρά τώρα, έχω σκοπό να γράψω κάτι για αρμονία κάποια στιγμή αλλά πρέπει να γίνει οργανωμένα...

 

Philosopher, V-angel: Δεν είμαι κιιθαρίστας, και ενώ ήξερα τον Villa-Lobbos τον Agustin Barios Mangore ούτε που τον έχω ακούσει. :-[ Συγνώμη για αυτό. Προφανώς έχω παραλήψει κι άλλους. Βάλτε εσείς αν είναι στοιχεία και βίντεο από συνθέτες που θεωρείτε ότι λείπουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
  • Guru

Σούπερ Όλα!!!

 

Θα προσέθετα μόνο τα εξής:

 

1) Το ρωσικό avante-garde που ακολούθησε τα χνάρια του Scriabin και έκανε θαύματα μέχρι το 1926 με τη σταλινική απαγόρευση του φορμαλισμού. Ονόματα όπως protopopov, mosolov, Roslavets, Mayskovski κτλ. Aν δεν είχε γίνει η επονείδιστη απαγόρευση του φορμαλισμού και καλά, η Ρωσική πρωτοπορεία θα είχε αλλάξει τελείως την ιστορία της μουσικής, τουλάχιστον 30 χρόνια μπροστά θα ήταν...

 

2) μερικά ακόμη Πολωνικά θήρια, όπως Witold Lutoslawski, Gorecki, Kilar, Tansman, κτλ.

 

3) Πιο σύγχρονα Ρώσικα θηρία, όπως Schnittke, Gobaidulina, Shchedrin κτλ.

 

5) Άγγλους συνθεταράδες, βλέπε Benjamin Britten, George Benjamin κτλ. Μέσα σε αυτούς και η παρέα του New Complexity, βλ. Ferneuhough, Finissi, Redgate κτλ.

 

4) Κάποιοι Φινλανδοί, π.χ. Rautavaara, Saariaho (πάμε και για σπεκτραλιστές)...

 

Αυτά μου ήρθαν τώρα στο μυαλό, όταν με το καλό βρω χρόνο θα ποστάρω και βιντεάκια...

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...
  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 4 μήνες αργότερα...

Πάρα πολύ χρήσιμες οι παραπάνω πληροφορίες και από εγκυκλοπαιδικής άποψης, αλλά και πρακτικά, για να μπορείς να επιλέξεις τι θα ακούσεις..

Να σημειώσω κι εγώ, ότι, πλέον, στην ελληνική σκηνή κλασικής μουσικής μπορείς επίσης να ακούσεις πάρα πολλές συνθέσεις διαφόρων τεχνοτροπιών και πολλές είναι ιδιαίτερα αξιόλογες. Οι καλοί συνθέτες - δε - είναι πολυάριθμοι!

Και μέσω του youtube.com μπορείς να έρθεις σε επαφή με πάρα πολλά από τα παραπάνω έργα!

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου