Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χορδών από .9 σε .10 σε Squire Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους τους χρήστες του Noiz!

Πρόσφατα μπήκα σε αυτή την τεράστια παρέα,βλέποντας ότι τα θέματα που συζητούνται είναι υπερβολικά χρήσιμα για όλους!

Ξεκινάω λοιπόν κ εγώ με ένα πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε σήμερα...

Μπορεί να παίζω αρκετό καιρό κιθάρα αλλά έχω κάνει το λάθος να μην γνωρίζω και πολλά σχετικά με το σετάρισμά της....

Έτσι,μιας και έπρεπε να αλλάξω χορδές,αποφάσισα να μην βάλω αυτή τη φορά τις κλασικές Ernie Ball 9-42 που βάζω τα τελευταία 5 χρόνια και να δοκιμάσω τις περιβόητες .10-46 Dean Markley Blue Steel.Δεν ήξερα όμως και δυστυχώς το μαγαζί όπου πήγα (κ ρώτησα πριν αγοράσω) με διαβεβαίωσε ότι θα είναι όλα απλά και "σαν να βάζεις κλασικά τις χορδές σου" (Κ τους τόνισα ότι έχω stratocaster...).Τελως πάντων, δεν είναι εκεί το ζήτημα...

Σαν άσχετος λοιπόν,βάζω κ εγώ χαλαρός χαλαρός τις χορδές μου και ξεκινάω το κούρδισμα....Κουρδίζω και 1,9 δευτερόλεπτα μετά η κιθάρα ξεκουρδίζεται.Ξανακουρδίζω αλλά πάλι τα ίδια...

Μέχρι να γίνει το σωστό κούρδισμα,το whammy bar (ή αλλιώς τρέμολο του φτωχού ^_^) είχε ανεβεί σε τέτοια τρελή θέση που είχα αρχίσει να ανησυχώ.....

Με λίγο ψάξιμο στο ιντερνετ κατάλαβα ότι πρέπει κάτι να βιδώσω,κάτι να λασκάρω και κάτι τέτοιο,κ σαν χαζούλης ξεκίνησα να ξεβιδώνω και να βιδώνω κάποια βιδάκια που έχει παράλληλα με τις χορδές στην άκρη του τρέμολο.

τελικά,μην μπορώντας να κουρδίσω σε ΜΙ ικανοποιητικά κ το τρεμολο με το τρέμολο σε άθλια θέση,το παράτησα κουρδισμένο σε ΡΕ (που φαίνεται να μένει σε ικανοποιητική θέση)....

Και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω....

Καμία πρόταση/βοήθεια???

Sorry αν μακρηγόρησα και sorry αν θέτω δύσκολο ερώτημα,αλλα είμαι ψιλοαπελπεισμένος γτ την Κυριακή έχουμε πρόβα και αύριο έχουν απεργία οι συγκινωνίες,κοινώς ή το φτιάχνω μονάχος ή στην πρόβα νοικιάζω μια ξεκούρδιστη άθλια κιθάρα....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια....

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκτος απο τα πολυ χρησιμα liks του Superfunk ακου κ την συμβουλη μου. Μην βγαζεις ολες τις χορδες μαζι αλλα βγαζε μια-βαζε μια. Την ισοροπια την φερνεις βιδωνοντας η ξεβιδωνοντας τις βιδες των ελατηριων ετσι ωστε να ειναι floating σε σχετικα παραλληλη θεση. Αν τις βγαλεις ολες τις χορδες βαλε ενα στοπερ απο κατω να κραταει το τρεμολο στην θεση του ( ενα κομματι ξυλο η μια μπαταρια 9βολτη ειναι οτι πρεπει)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ανεβαίνεις η κατεβαίνεις νούμερα σε χορδές αλλάζουν αρκετά πράγματα σε μια κιθάρα.

 

1ον οταν βάζεις πιο χοντρές είναι φυσικό να "τραβάνε" περισσότερο το τρέμολο προς τα εμπρός. Το οτι θα τις βγάλεις όλες δεν παίζει ρόλο απλά όταν βάλεις τις καινούριες θα δεις το τρέμολο να έναι περισσότερο ανασηκωμένο προς τα εμπρός. 99% δεν απαιτείται να πειράξεις τις 6 βίδες του τρέμολου για βίντατζ ή τις 2 για το ΄μόντερν.

Απλά θα γυρίσεις την κιθάρα από πίσω και αφού βγάλεις το καπάκι και βρείς πρόσβαση στα ελλατήρια εκεί θα δείς δύο βίδες που συγκρατουν ένα μεταλάκι που συγκρατεί τα ελλατήρια. Αυτές θα τις σφίξεις μέχρι το τρέμολο να επανέλθει πίσω εννοώ στο πίσω μέρος του να απέχει από το σώμα περίπου όσο ενα ευρώ κέρμα σε ύψος ...χοντρικά σου λέω τώρα. :)

  Υ.Γ  το καπάκι πίσω μην το ξαναβάλεις είναι και φλώρικο και παίζει και καλλύτερα η κιθάρα χωρίς αυτό και βάζεις και πιο εύκολα καινούριες χορδές χαχαχα

 

 

2. Είναι σχεδόν σύγουρο οτι με τις πιο χοντρές χορδές 99% θα χρειάζεται λίγο σφύξιμο το TRUSS ROD "βέργα" της κιθάρας διότι θα σου έχει κάνει το μπράτσο να κάνει περισσότερη "κοιλιά" στην μέση. Αυτό άστο να στο σφύξει κάποιος έμπειρος γιατί αν το σφύξεις πολύ και το κλωτσίσεις ή το σπάσεις το μπράστο πάει για πέταμα !!!

 

3. Ισως χρειαστεί και κάποια μικρορύθμηση στα "sadles" "βαρελάκια" πίσω για να μην ταστάρει κάποια η κάποιες χορδές.

 

4. Στο intonation & στο action θα έχεις κάποιες μεταβολές σίγουρα αν και το action θα εξαρτηθεί από το πόσο χοντρό είναι το μπράτσο σου (radious)...

 

καλό κουράγιο που είπε και ο αλλος ο ευρωπάιος ο παπάρας ...

 

συγνώμη για την κομπογιαννήτικη ορολογία, που χρησιμοποίησα λόγω απειρίας του ερωτήσαντα ,από τους έμπειρους του φόρουμ :)

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ παίδες!

Θα τα δοκιμάσω όλα αύριο σιγά σιγά που θα είμαι λίγο πιο ξεκούραστος...

Έχω την εντύπωση ότι οι 10άρες θα με βολέψουν πολύ περισσότερο λόγω του ήχου που ψάχνω!

Άντε να δούμε!

Κ πάλι ευχαριστώ!!!!

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου