Προς το περιεχόμενο

Αγορά ενισχυτή 300-400 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

 

για να μπορουν να σε βοηθησουν στην επιλογη σου οι ποιο "ειδικοι" στο ειδος πρεπει να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες:

 

1) σε τι χωρους παιζεις

2) τι στυλ θες να παιξει

3) εξοπλισμο έχεις (κιθαρες/εφε)

 

αυτα για αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά θέλω να πάρω έναν ενισχυτή γύρω στα 300-400.Προτείνεται τίποτα και παραπάνω να είναι πείτε εσείς αλλά να είναι κάτι καλό.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=174186.0

Θα τα βρεις ΟΛΑ εδω...πιστευω.. ;)

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

 

για να μπορουν να σε βοηθησουν στην επιλογη σου οι ποιο "ειδικοι" στο ειδος πρεπει να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες:

 

1) σε τι χωρους παιζεις

2) τι στυλ θες να παιξει

3) εξοπλισμο έχεις (κιθαρες/εφε)

 

αυτα για αρχη

 

Παίζω κυρίως μέταλ τρας μεταλ αλλά μερικές φορές παίζω ροκ και μπλούζ

 

Από πετάλια έχω:

Mxr Fullbore Metal

Boss Ns-2

Ibanez TS-9

Dunlop GCB-95 Crybaby

Αλλά το καλοκαίρι θα πάρω

Mxr Carbon Copy Analog Delay

Mxr Phase 90 EVH ή Mxr Black Label Chorus

 

Έχω μια Fender Stratocaster αλλά θα πάρω μια ESP Gus G-RS FR ή ESP Eclipse 1-CTM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω κυρίως μέταλ τρας μεταλ αλλά μερικές φορές παίζω ροκ και μπλούζ

 

Από πετάλια έχω:

Mxr Fullbore Metal

Boss Ns-2

Ibanez TS-9

Dunlop GCB-95 Crybaby

Αλλά το καλοκαίρι θα πάρω

Mxr Carbon Copy Analog Delay

Mxr Phase 90 EVH ή Mxr Black Label Chorus

 

Έχω μια Fender Stratocaster αλλά θα πάρω μια ESP Gus G-RS FR ή ESP Eclipse 1-CTM

 

Μηπως θα ηταν καλυτερα να ψαξεις για ενισχυτη αφου αλλαξεις κιθαρα; Αν και παλι τα ειδη μουσικης που παιζεις εχω αρκετα μεγαλη αποκλειση :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=174186.0

Θα τα βρεις ΟΛΑ εδω...πιστευω.. ;)

 

Φτωχό θρεντ... που παρέμεινε φτωχό επειδή τα παιδιά που κάνουν συνήθως προτάσεις (ή και αυτά που τις διαβάζουν) είχαν μάλλον εξουθενωθεί από την επέτειο του κλεισίματος πέντε χιλιάδων θρεντ επί του θέματος.

 

Argimet από ότι βλέπω, φτιάχνεις τον ήχο σου με πετάλια. Μέχρι 400 ευρώ, όπως λες και στον τίτλο του θρεντ, ανεξαρτήτως του στυλ σου και σύμφωνα με το μπάτζετ σου προτείνω τον Fender Blues Junior.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ειναι να παρει την Gus G RS FR....με τον blues junior θα ναι σα το DIO με γραβατα...

Απ οτι καταλαβα ή για bugera333 η για peavey valveking παει το πραμα...ξεφευγουν λιγο βεβαια...αλλα ειπε και για κατι παραπανω..

Εκτος αν δεν παρει την...Gus G RS FR  ;D

Α!!!και πεταξει κανα πεταλι...

Αλλιως...γραβατα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότινα κάτι άλλο...

Καταρχάς σκέψου ότι αφού πας για metal παίζουν 2 πράγματα πολύ σημαντικό ρόλο:

Η κιθάρα και τα πετάλια...

Κ στο λέω με σιγουριά.

Ναι βέβαια ένας μπουρο ενισχυτής θα κάνει φοβερή δουλειά,αλλά σκέψου ότι με ένα γερό πετάλι για καθαρό Metal βγάζεις τον ήχο που θέλεις.

Προσωπικά,λόγω της εμπειρίας που έχω με τους Marshal,βρίσκω ότι είναι εκπληκτικοί.Μιας και δεν θα χρησιμοποιήσεις τα διάφορα Overdrive κανάλια του ενισχυτή (ούτε κ εγώ τα χρησιμοποιώ ύστερα από την αγορά του Uber Metal XD), με τον μικρούλη 15άρη μου,χώνω λίγο reverb και ο ήχος απλά δεν υπάρχει.......

Προσωπική μου άποψη,πάρε την Esp Gus G που τα σπάει σαν κιθάρα,με φοβερό Metal ήχο,ή τουλάχιστον μία άλλη μεταλοκιθάρα του τύπου Jackson ή fernandes και ρίξε πιο πολύ βάρος στους μαγνήτες της.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις μιας κ έχεις ήδη αρκετά πετάλια για ολοκληρωμένο metal ήχο,είναι να δοκιμάσεις ενισχυτές με καθαρό μόνο!Πάρε το πιο metal πετάλι που έχεις κ τράβα σε 2-3 μεγάλα μαγαζιά και δοκίμασε ενισχυτές με το πετάλι σου. Μην σε συγκινήσουν ό,τι εφε θα έχει πάνω ο ενισχυτής....Τσέκαρε πιο πολύ τα wat και τα equilizers που κουβαλάει επάνω.Βέβαια,ένα καλό reverb είναι πάντα ευπρόσδεκτο,αλλά σκέψου ότι ούτως ή άλλως, με έναν τέτοιο ενισχυτή θα παίζεις σε σπίτι ή σε custom studio!

 

Ας πάμε τώρα (ύστερα από όλο αυτό τον μονόλογο που ελπίζω να μην ήταν ανούσιος ^_^) κ στο ζητούμενο:

Ύστερα από όλα αυτά που έχω ακούσει (που βάζω στοίχημα οτι δεν είναι ούτε τα μισά από αυτά που έχουν ακούσει κάποιοι σε αυτό το σιτε ΧD)

σαν πρώτη επιλογή θα σου πρότινα κάτι σε Marshal,λόγω αντοχής και λόγω καλού ήχου. Με 300 ευρώ μπορείς να πάρεις έναν πολύ γερό 80άρη που θα κάνει πολύ καλά την δουλειά του. Μία άλλη επιλογή που θα σου πρότινα σίγουρα είναι η Randall...Σίγουρα ο επόμενος ενισχυτής μου θα είναι randall δλδ,δεν το συζητάω...Εκπληκτικός ήχος.......Κ κάτι που δεν έχεις σκεφτεί σίγουρα,δες κάτι σε Line-6. Γενικά,δεν είχα την εταιρία σε μεγάλη εκτίμηση,αλλά ομολογώ ότι έχω πάθει την πλάκα μου. Εκτός του ότι μιλαμε για αρκετά χαμηλές τιμές, οι ενισχυτές αυτοί δεν παίζονται. Θα σου πρότινα λοιπόν να ρίξεις μία δοκιμή κ σε μερικούς Line 6,γιατί έχουν πάρα πολύ μοντέρνο ήχο που -κρίνοντας από αυτά που διάβασα- μάλλον είναι πάνω σε αυτά που παίζεις!!!!

Ελπίζω να βοήθησα!

 

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξαναγράψω την πρότασή μου σε μια μεγαλύτερη έκδοση, καθώς φαίνεται πως είναι απαραίτητο...

 

O συνφορουμίτης, όπως επεσήμανα, φαίνεται πως μάλλον θέλει να φτιάχνει τον ήχο του με πετάλια. Καλά ως εδώ. Σύμφωνα με αυτό, χρειάζεται έναν απλό, καλό ενισχυτή ως "καμβά" για τα πετάλια του. Σε τέτοιο μπάτζετ πιστεύω πως δεν υπάρχει καλύτερος από αυτόν που προανέφερα - εννοείται πως μιλάω για λαμπάτο και πως προσωπικά ούτε διανοούμαι καν να συζητήσω για εκτρώματα τύπου Randall, Valveking κλπ. Nαι, εννοείται πως δεν "είναι για μέταλ" Freerock, και για αυτό ακριβώς έγραψα "ανεξαρτήτως του στυλ σου" μιας και μπορεί να χρησιμοποιηθεί θαυμάσια με ένα τεράστιο πλήθος πεταλιών.

 

Καλό θα ήταν να αναφερθεί και κάτι άλλο προφανές που δυστυχώς ποτέ δεν γίνεται αντιληπτό: για να βρούμε ενισχυτή που να παράγει δικό του αξιοπρεπές gain για μέταλ χωρίς τη βοήθεια κανενός πεταλιού, θα πρέπει να ανέβουμε σε πολύ μεγαλύτερη τιμή (ιλιγγιωδώς θα έλεγα, αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα). Αυτός είναι κι ο λόγος που αρκετά παιδιά με περιορισμένο μπάτζετ αναζητούν οικονομικές λύσεις που έχουν καλό καθαρό έτσι ώστε να το "παντρέψουν" με πετάλια.

 

Ένας καλός λαμπάτος με ωραία καθαρά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για ροκ και μπλουζ, όπως σημειώνει ο συνφορουμίτης, ενώ ένας καθαρόαιμος μέταλ ενισχυτής όχι. Αν παρ'όλα αυτά θέλουμε να θυσιάσουμε αυτήν τη συμβατότητα, με μπάτζετ λίγο μεγαλύτερο υπάρχει αυτός: http://www.dv247.com/guitars/peavey-6505-plus-combo-guitar-amp-combo--62051

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου