Προς το περιεχόμενο

Πρόταση-ψηφοφορία για νέα κατηγορία στο Music Technology: ηχητικά samples δοκιμών



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!  :)

 

Ειμαι μουσικος επαγγελματιας και ερασιτεχνης ηχοληπτης που

κατασκευαζω εδω και χρονια σπιτικο στουντιο (για να μη λεω home

studio) . Ψαχνω συνεχεια στο διαδικτυο (στο νοιζ, σε ξενα φορουμ) για

καλα μηχανηματα (μικροφωνα , προενισχυτες, κτλ) . Για να μπω στο ψητο

λοιπον, επειδη δεν ειναι ευκολο να ακουσω το ταδε μικροφωνο ή

τον ταδε προενισχυτη ή τον ταδε συνδυασμο απο κοντα, καταφευγω στη λυση αναζητηση δειγματων ηχου στο διαδυκτιο.

Βρισκω λοιπον σκορπια δειγματα που πολλα δεν παιζουν πλεον ή

μπαινω στο youtube και ο θεος φυλαξοι, ειτε εχει κακη ποιοτητα ο ηχος

ειτε αυτος ο κακομοιρης που ανεβασε το βιντεο ειναι παντελως ασχετος

απο τοποθετηση μικροφωνων και πολλα αλλα αρνητικα εννοειται (Δεν

ειναι ολα μαυρα, υπαρχουν και καλα), οποτε δεν υπαρχει καθαρη ηχητικη

εικονα.

Προτεινω λοιπον ,φυσικα αν υπαρχει η δυνατοτητα απ τους

Admins, να φτιαχτει μια κατηγορια ηχητικων δειγματων (sampes) που να μπορουμε να ηχογραφησουμε και ν ανεβασουμε δειγματα απο των

εξοπλισμο μας, με υποκατηγοριες διαφορετικων οργανων

(Εγχορδα, τυμπανα-κρουστα, πνευστα , κτλ) και φωνες (αντρικες-

γυναικειες) -εξωτ.εσωτ.Χορους(Κατηγορια ισως περισοτερο για

κινηματογραφο), συνδιασμους μικροφωνων με προενισχυτες απο

εμπειρους ηχοληπτες και αλλους λιγοτερο ,σαν εμενα που θελω

πραγματικα να αποδωσω το καλυτερο δυνατο των μηχανηματων μου! τα δειγματα επηρεαζουν την επιλογη μας!

Κατα τη αποψη μου πιστευω οτι μια τετοια κατηγορια ειναι παρα πολυ

χρησιμη γιατι ολους θα βαλει στη διαδικασια να ηχογραφησουμε κατι που ο

αλλος δεν εχει τη δυνατοτητα να τ ακουσει, θ ανοιξουν τ αυτια μας και το

μυαλο μας βρε παιδι μου! Κατι τετοιο δεν το εχω βρει σε ξενο φορουμ (κι 

αν υπαρχει που ειναι?)  ???. Θα βοηθουσε πολυ στα δειγματα του καθενος να υπαρχουν οσες περισσοτερες πληροφοριες γινεται για την ηχογραφηση ( μικροφωνο-προενισχυτης-ενισχυτης-καρτα ηχου-DAW-μαρκα οργανου ακομα και διαστασεις χωρου αν ειναι εφικτο) για να ξερουμε τις συμπεριφορες των μηχανηματων σε καθε περιπτωση και συνδιασμο. Θα λυθουν στη πραξη πολλα ερωτηματα του στυλ τι μικροφωνο για ταμπουρο ,τι για overhead, τι για κιθαρα ,τι για φωνη, τι-τι-τι! Προενισχυτης? παλι, τι-τι-τι  .

Αν κρινουν οι Αdmins οτι πρεπει να συμφωνησουν πολλοι ή οτι απλα μπορουν να κατασκευασουν τη νεα κατηγορια επειδη την κρινουν σωστη, ας το προχωρησουν ,θα χαρω πολυ και πιστευω πολλοι ακομα! ΨΗΦΙΣΤΕΕΕΕ!  :D

 

ΥΓ : Καλο θα ητανε να βρεθει ενας τροπος, τα δειγματα (WAV,MP3...) να μενουνε μονιμα και οχι να ληγουνε ,να μπορει οποιοσδηποτε στην αναζητηση του να τα βρισκει ενεργα, γιατι αλλιως δεν εχει νοημα!

 

ΥΓ 2 : Μη με φατε καποιοι, μια απλη και ουσιαστικη προταση εκανα!  ;D

Eric Laptop με RME Multiface!!! Θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχω 1-2 ερωτήσεις:

 

Αν ΔΕΝ έχεις την αυθεντική πηγή, αν ΔΕΝ ξέρεις πως ακούγεται αυτή η κιθάρα, αυτή η φωνή, πως μπορείς να κάνεις evaluation απο ένα (βασικά 2) προϊόντα; Πώς μπορείς να καταλάβεις αν η φωνή αυτή έχει ψιλές; Πώς μπορείς να ξέρεις τελικά τι δίνει ο προενισχυτής σου;

 

Για να γίνει αυτο πρέπει να υπάρχει σύγκρισή του ίδιου σήματος από 2 διαφορετικές όψεις (άλλα μικρόφωνα, άλλους προενισχυτές, κλπ).

 

Το ίδιο και με ηχεία. Πως μπορείς να "ηχογραφήσεις" τον ήχο ενός ηχείου και να παρουσιάσεις ένα αποτέλεσμα έστω κάπως αντικειμενικό;

 

ή κάνω λάθος;

 

Επίσης σε όσα μουσική φόρουμ του εξωτερικού είμαι μέλος, δεν έχω δει κάτι τέτοιο ποτέ μου. Δεν έχω και τεράστια σχέση με hardware και ηχοληψία, αλλά νομίζω ότι οι απορίες μου, τουλάχιστον είναι εύλογες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να πάρω περαιτέρω θέση, αντιλαμβάνεσαι ελπίζω για τί όγκους πληροφορίας μιλάς, ειδικά όταν αυτή πρέπει να είναι όσο το δυνατόν ασυμπίεστη για να καταλάβεις τις λεπτές διαφορές.

Και ο καθένας δηλαδή που αλλάζει έναν κρίκο στην αλυσίδα ηχογράφησης θα ανεβάζει και καινούριο κλιπ;

Καταλαβαίνω να υπάρχει (αν δεν υπάρχει ήδη) ένα αρχείο με ηχογραφήσεις φωνών και 1-2 οργάνων με τα 5-6 δημοφιλέστερα μικρόφωνα με συγκεκριμένους περιορισμούς, αλλά από κει και πέρα οι διαφοροποιήσεις που ζητάς και οι παράμετροι είναι ατέλειωτοι.

Εξάλλου τα ερωτήματα που θέτεις είναι αυτά που συζητώνται στο Recording & P.A.

 

Μπορείς όμως να ξεκινήσεις ένα site στο οποίο θα ηχογραφείς και ταξινομείς κατά το δοκούν και να το θέσεις για αναφορά εφόσον κάποιος θέλει να ανατρέξει σε κάτι τέτοιο.

 

Λέω γω τώρα και λάθος μπορεί να κάνω.

 

Εν κατακλείδι, προσωπικά δεν πολυσυμφωνώ αλλά αν το Αφεντικό πιστεύει ότι είναι εφικτό και υλοποιήσιμο κάτι τέτοιο χωρίς την κατάχρηση των πόρων του forum, πάσο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικολα , Εχεις δικιο σ αυτο που λες αλλα ειναι προτιμοτερο ν ακουσεις κατι απ το να μην ακουσεις τιποτα και να πας μονο με τις αποψεις του καθ ενος. Εννοειται πως το ποιο σωστο ειναι να παρεις το οργανο σου ή τη φωνη σου και να πας σε ενα στουντιο και να τ ακουσεις (μικ-προενισχ) αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει αυτη η δυνατοτητα (ειδικα στην Ελλαδα).

 

 

Κωστα και συ εχεις το δικιο σου αλλα δεν ειμαι τεχνικος διαδικτυου γι  αυτο και αλλωστε ρωταω αν ειναι εφικτο να γινει ,αν και πιστευω οτι υπαρχει τροπος .Το να ηχογραφησουμε τα δημοφιλεστερα δεν εχει κανενα νοημα. Ολοι λιγο-πολυ τα εχουμε ακουσει. Το ζητημα ειναι να ξεφυγουμε απο τα στανταρ και να βρεθουν κι αλλες επιλογες!

 

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Eric Laptop με RME Multiface!!! Θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Noiz έχει εδώ και καιρό κάτι αντίστοιχο:

 

http://www.noiz.gr/index.php?board=38.0

 

Δυστυχώς το συγκεκριμένο section έχει περιέλθει σε μια κατάσταση εκφυλισμού αλλά ποτέ δεν είναι αργά για να το φέρουμε στα σωστά του.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η κατηγορία Testing 1,2 Δοκιμές, η οποια προφανως υστερει ποσοτικα σε σχέση με τα υπολοιπα sections του φορουμ, αλλά από την άλλη σε ορισμένα προσεγμένα-καλοστημένα reviews, τη βρίσκω πιο "αξιόπιστη" από τα ωραιοποιημένα clips των επίσημων site ή αντίθετα τα κακογραμμένα videos του youtube.

 

(edit : με προλαβε ο Alchemist)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Noiz έχει εδώ και καιρό κάτι αντίστοιχο:

 

http://www.noiz.gr/index.php?board=38.0

 

Δυστυχώς το συγκεκριμένο έχει περιέλθει σε μια κατάσταση εκφυλισμού αλλά ποτέ δεν είναι αργά για να το φέρουμε στα σωστά του.

 

Ναι ,εψαξα το φορουμ πριν γραψω το θεμα αλλα αυτο το section δε μου φαινεται οτι ειναι κατι τετοιο.

 

Δες τι γραφει εδω σαν τιτλος http://www.noiz.gr/index.php?action=forum#5

 

Ειναι ποιο πολυ για τα οργανα σαν οργανα και οχι για τα μηχανηματα και για τις συνθηκες που ηχογραφουνται!

Eric Laptop με RME Multiface!!! Θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

!Παιδια, οσοι μπαινετε ψηφιστε για να ξερουμε ποσο εχετε αναγκη μια τετοια κατηγορια!

 

ηδη εχουν διαβασει το θεμα 100 ατομα και εχουν ψηφισει μονο 5 ?  ???

 

Ευχαριστω!

Eric Laptop με RME Multiface!!! Θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ,εψαξα το φορουμ πριν γραψω το θεμα αλλα αυτο το section δε μου φαινεται οτι ειναι κατι τετοιο.

 

Δες τι γραφει εδω σαν τιτλος http://www.noiz.gr/index.php?action=forum#5

 

Ειναι ποιο πολυ για τα οργανα σαν οργανα και οχι για τα μηχανηματα και για τις συνθηκες που ηχογραφουνται!

 

πράγματι, αλλά ακόμα και έτσι η συμμετοχή είναι πολύ μικρή. Δεν εμποδίζεται κάποιο μέλος από το να σηκώσει ένα εμπεριστατωμένο συγκριτικό διαφόρων μικροφώνων για παράδειγμα.

 

Θεωρώ πως η ανάπτυξη του συγκεκριμένου section (προς το παρόν είναι 7 σελίδες, από τις οποίες ελάχιστα θέματα δίνουν μια ιδέα για το υπό εξέταση μηχάνημα) θα είχε σαν φυσικό επακόλουθο και το διαμοιρασμό του Testing σε περισσότερες υποκατηγορίες.

 

Φυσικά, συμφωνώ με μια τέτοια εξέλιξη, αλλά βρίσκω πως το θέμα φρενάρει περισσότερο στη συμμετοχή παρά στη διαμόρφωση των υποενοτήτων του noiz.

 

Σχετικά με αυτό :

 

 

ΥΓ : Καλο θα ητανε να βρεθει ενας τροπος, τα δειγματα (WAV,MP3...) να μενουνε μονιμα και οχι να ληγουνε ,να μπορει οποιοσδηποτε στην αναζητηση του να τα βρισκει ενεργα, γιατι αλλιως δεν εχει νοημα!

 

 

υποτίθεται οτι δεν επιτρέπονται τα λινκς σε άλλα sites για τους λόγους που αναφέρεις. Άλλο αν δεν τηρείται από όλους.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=168912.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως η ανάπτυξη του συγκεκριμένου section (προς το παρόν είναι 7 σελίδες, από τις οποίες ελάχιστα θέματα δίνουν μια ιδέα για το υπό εξέταση μηχάνημα) θα είχε σαν φυσικό επακόλουθο και το διαμοιρασμό του Testing σε περισσότερες υποκατηγορίες.

 

Φυσικά, συμφωνώ με μια τέτοια εξέλιξη, αλλά βρίσκω πως το θέμα φρενάρει περισσότερο στη συμμετοχή παρά στη διαμόρφωση των υποενοτήτων του noiz.

 

Φιλε μπλου!

με καλη οργανωση αυτο που θετω δε πιστευω οτι δε θα εχει συμμετοχες

 

 

Σχετικά με αυτό :

 

υποτίθεται οτι δεν επιτρέπονται τα λινκς σε άλλα sites για τους λόγους που αναφέρεις. Άλλο αν δεν τηρείται από όλους.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=168912.0

 

Εδω με μπερδεψες πολυ ρε μπλου τι εννοεις ακριβως? δηλαδη εγραψα κατι λαθος?  ???για βοηθα!

Eric Laptop με RME Multiface!!! Θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου