Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά ήχων από pα50 σε tr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα η κάποιος τρόπος να μεταφέρουμε κάποιους ήχους από το korg pa50 σε korg tr? Ενώ είναι ιδίας μορφής αρχεία το tr δεν τα αναγνωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δοκίμασες να το κάνεις και δεν γίνεται ?

Μήπως κάνεις κάτι λάθος ?

Γιατί δεν ρωτάς την αντιπροσωπεία στα σίγουρα ?

 

Γενικά, εάν: α) δύο μηχανήματα έχουν την ίδια μηχανή ήχου και β) έχουν "φοράνε" τα ίδια δείγματα, ειδικά εάν το 2ο συμπεριλαμβάνει τα δείγματα του 1ου, τότε ναι. Αυτό λέει η εμπειρία μου μέχρι σήμερα και το θεωρώ κανόνα. Εξαιρέσεις μέχρι στιγμής δεν έχω δει. Μπορεί και να υπάρχουν.

 

Τώρα, για πρόγραμμα που να κάνει ακριβώς αυτό που θέλεις, δεν γνωρίζω εάν υπάρχει από την ίδια την Korg ή εάν έχει κατασκευάσει κάποια άλλη εταιρία ή κάποιος απλός χρήστης γι'αυτόν ακριβώς το σκοπό. Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με Korg και δεν το ξέρω.

 

Εάν όμως μου στείλεις δείγματα από τα αρχεία και των δύο μηχανημάτων ίσως μπορέσω να σε βοηθήσω. Ίσως.

 

Σημείωση.

Να μην μου στείλεις τα αρχεία που θέλεις να μετατρέψεις. Εννοώ όχι τα αρχεία με την προσωπική δουλειά σου ή την δουλειά κάποιου άλλου. Να μου στείλεις απλά αρχεία, κοινά.

 

Επαναλαμβάνω. Ίσως μπορέσω να σε βοηθήσω.

 

Όμως, πριν στείλεις οτιδήποτε, ρώτησε την αντιπροσωπεία για να μην χάσουμε τον χρόνο μας. Αυτοί θα ξέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...ενώ και στα δυο όργανα τα αρχεία είναι PCG

Το ότι και τα δύο αρχεία είναι PCG, δηλαδή έχουν extension PCG, δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Δηλαδή δεν σημαίνει ότι είναι και τα ίδια. Μπορεί να έχουν διαφορές μεταξύ τους. Μπορεί να θέλει να το φορτώσεις τμηματικά το αρχείο.

Σου έχω γράψει κάποια πράγματα πιό πάνω.

Ρώτησες την αντιπροσωπεία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρήκα κάποιον που να γνωρίζει στην αντιπροσωπεία o ειδικός στα όργανα έλειπε το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να ανοίξω τα αρχεία program από το set του ΡΑ50 για αυτό ψάχνω κάποιο πρόγραμμα που να μπορώ να ανοίξω το set και να βρω τους ήχους για να τους περάσω στο tr.  Ανοίγω τον φάκελο program και έχει μέσα τρις φακέλους  USER01 USER02 και USERDK μέχρι εδώ καλά δεν μπορώ να ανοίξω αυτούς τους φακέλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρήκα κάποιον που να γνωρίζει στην αντιπροσωπεία o ειδικός στα όργανα έλειπε το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να ανοίξω τα αρχεία program από το set του ΡΑ50 για αυτό ψάχνω κάποιο πρόγραμμα που να μπορώ να ανοίξω το set και να βρω τους ήχους για να τους περάσω στο tr.  Ανοίγω τον φάκελο program και έχει μέσα τρις φακέλους  USER01 USER02 και USERDK μέχρι εδώ καλά δεν μπορώ να ανοίξω αυτούς τους φακέλους.

 

Εγώ έχω καταφέρει το ανάποδο μέχρι στιγμής από αυτό που λες.

Δηλαδή από Triton range( Classic, Extreme, Le) σε pa1 Xpro από φάκελο sound να φορτώνεις μόνο pcg και pcm, στο site www.korgpa.com ποτέ όμως global γιατί θα καταστρέψεις το όργανο.

Χωρίς όμως τα ίδια εφφέ και τα arpeggiators εννοείται!

Ποιό pa 50 έχεις το παλiό με το floppy ή το καινούργιο με την sd και ποιό operating system (OS)? είναι το τελευτάιο?

Αν και η σειρά pa μοιράζεται την μηχανή Hyper Integtrated της σειράς Triton επειδή τα πρώτα pa50 που κυκλοφόρησαν είναι πάρα πολύ παλιά (2000) και τα tr μεταγενέστερα μπορεί να μην αναγνωρίζει τους ήχους το λειτουργικό.

 

Δεν ξέρω πάντως εαν οι επίσημοι ήχοι από την σελίδα korgpa.com έχουν υποστεί επεξεργασία από τη σειρά Triton για να φορτώνουν σε pa.

Αν ναι, τότε θες πρόγραμμα μετατροπής ήχων σαν το Alchemist κτλ

 

Το ίδιο μπορεί να παίζει και με pa2x pro και m3 που φοράνε EDS πάνω.

Με την ευκαιρία τι ήχους θέλεις να φορτώσεις από pa σε tr?

Το tr έχει πολύ καλούς ήχους το pa 50 έχει μάπα, εκτός αν θες κανα λαικό set?

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου