Προς το περιεχόμενο

Ανάλυση για διαδικασίες έκδοσης cd


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειλικρινα συγνώμη, παρεξήγησα,  :-[ ,όπως και να χει βρηκα σωστό αυτό που είπες γιατί όντως θα ενδιαφέρει πολλούς. Σίγουρα και η χύμα πλευρά για κατι diy αλλά και η αντικειμενικά σωστή πρέπει να αναλυθεί όσο γίνεται εδώ σε αυτό το άρθρο ώστε να έχουμε μια πλήρη εικόνα.

 

Η μη κερδοσκοπικη εταιρεια ειναι εφικτη λυση και ειναι απολυτως νομιμη οταν τα παραστατικα δειχνουν εξοδα=εσοδα.

 

Αυτο ναι, είτε με donationware, είτε με διάφορους τρόπους, θα κοιτάξω να βρω πιο αναλυτικά να δουμε έναν έναν ποιους τρόπους μπορει κάποιος να μεταδώσει την μουσική του σε φυσικά αντίτυπα με αντίτιμο.

 

Προς το παρον cdbaby και το bigcartel.com/ δείχνουν πραγματικά καλά. Το ένα για να αναλάβει τα πάντα νόμιμα και το άλλο για στήσιμο του site σου με άλλον τρόπο σε περίπτωση που ήδη έχεις νόμιμους τρόπους πώλησης και θές να φτιάξεις το store σου πιο ωραίο και άμεσο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update :

 

Για το θέμα πνευματικών δικαιωμάτων και προστασίας έχει συζητηθεί απείρως στο φόρουμ. Ουσιαστικά ένας online "συμβολαιογράφος" με χρονους , εξώφυλλα, φωτογραφία αν θες και γενικά πολυεπίπεδο τρόπο να αποδείξεις ότι κάτι σου ανήκει και από ποτε το καταχώρησες είναι το http://www.safecreative.org/.

 

Παραθέτω από το http://2g2c.wordpress.com/2008/11/25/safe-creative-1/ και το http://liogr.posterous.com/11971663 που είναι πολύ αναλυτικά και με παραδείγματα.

 

"Safe Creative. Μεχρι τώρα εχω κατοχυρώσει τα μουσικά μου δημιουργήματα. Ειναι ευκολο. Ανεβαζεις το κείμενο/τραγούδι/αρχειο σου που θέλεις να κατοχυρώσεις και εντος 24 ωρων σου στελνουν ενα pdf το οποίο εχει όλες τις πληροφορίες. Το "προϊόν" ειναι διαθέσιμο στους servers του Safe Creative ετσι ώστε σε περίπτωση "νομικού προβλήματος" να μπορεί ο δημιουργός του να αποδείξει οτι είναι δικό του μαζι με όλα τα στοιχεία που χρειάζονται."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

καλησπέρα παιδιά  ανεβάζω αυτό τον καιρό το πρώτο μου album στο cd Baby  και υά υελα αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσεις στα εξής ερωτήματα :

1) έσοδα από τις πωλήσεις κατατήθενται σε τραπεζικό λογαριασμό.....πώς αυτά τα λεφτά δικαιολογούνται στην εφορία????

2) Θα θελα να ελπίζω οτι δεν απαιτήται άνοιγμα εταιρία

 

Ελπίζω κάποιος από σας να έχει κάποια συναλαγή με το σηγγεκριμένο site  για να με κατατοπίσει.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δεν απαιτείται τίποτα για το cdbaby φίλε μου. Και ναι μπαινουν στον λογαριασμό σου.

Τώρα αν δεν απαιτούμε ο τρόπος που δουλευει είναι ότι ουσιαστικά τους πληρώνεις για να "αναλάβουν" την πώληση του cd σου, αυτοί είναι η εταιρεία δηλαδή (τυπικά) , εσένα δεν σε απασχολεί τι δίνουν αυτοί στην εφορία. Κάπως έτσι..

Δες αναλυτικά στο site τους, το εξηγεί κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

πολυ ωραιο θεμα για τους diy μουσικους και συγκροτηματα...πολλα μπραβο!!

Απλα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το paypal ...για να κανεις ενα τετοιο λογαριασμο απευθυνεσαι σε καποια τραπεζα?Ειναι κατι σαν την προπληρωμενη καρτα συναλλαγων μεσω ιντερνετ που βαζεις εσυ χρηματα μεσα και αν ναι σε ποια τραπεζα πρεπει να απευθυνθω γιατι απο οσο γνωριζω δεν βγαζουν ολες προπληρωμενες...?

Λιγο εξω απο το θεμα η ερωτηση μου αλλα ειναι φυσικη απορια για μενα γιατι ολα τα υπολοιπα τα εχω ....οποιος ξερει ας μου δωσει μια απαντηση !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Στην cdbaby δεν συμφέρει να ασχοληθείς με την διανομη cd αλλά μόνο για ψηφιακές πωλήσεις.Αλλωστε περάσαμε στην ψηφιακή εποχή δέν θέλει κανείς cd στα ράφια του.Θυμάμαι παλιά εψαχνα που θα τυπώσω 5 κομάτια για να στείλω αμερική στην

cdbaby μέχρι που αγόρασα εκτυπωτή για να τυπώνει cd.Και μετά απο κάποιο καιρό αφου ειχαν πουληθει μου λέει η cdbaby επειδή δεν έχουμε πολύ χώρο αποθήκευσης στείλε μου μόνο δύο κομάτια.Απο την ελλάδα νά στείλω 2 cd.Δέν είμαστε καλά.Η πολιτική της άλλαξε πόσες φορές.Οι κανόνες στήν αρχή ήταν  όταν πουλούσες τα 5 μετά έστελνες διπλάσια τα 5-10 και πάει λέγοντας.Στήν αρχή λέγανε είμαστε ευχαριστημένοι αν πουληθεί ενα αλμπουμ καθε 20 χρόνια.Τώρα μου στείλανε email οτι τα 5 κομάτια που δεν πουλάνε πλέον ή θα μου τα στείλουν πίσω με δικά μου έξοδα η θα τα πετάξουν γιατί δέν έχουν χώρο πλέον και θα περιοριστούν στην ψηφιακή πώληση.Κατα τα άλλα σου ζητάν 70$ για την προώθηση.Την προώθηση γενικά την κάνει ο μουσικός αυτοί απλά κάνουν διανομή  σε άλλα sites και αυτό αν γίνεται σωστά.Οσο είναι φρέσκο και βρίσκεται το άλμπουμ στα NEW υπάρχει περίπτωση να κάνει κάποιες πωλήσεις μετά χάνεται στήν σωρό.Αυτή είναι η εμπειρία μου απο cdbaby.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου