Προς το περιεχόμενο

vox ac 15 vs fender blues junior


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον, σε αυτο το θεμα

http://www.noiz.gr/index.php?topic=175501.0

ειχα(με) υποσχεθει ενα τεστ αναμεσα σε αυτους τους δυο ενισχυτες!

 

το τεστ το καναμε μαζι με τους συμφορουμιτες ηρακλη και σκαντζο τους οποιους και θελω να ευχαριστησω που παιξαν τα κλιπακια!!

πριν σας πω τα συμπερασματα μου, θα ανεβασω τα βιντεακια τα κλιπ ηχου με καποιες πληροφοριες για το καθενα!

 

τελος να πω πως σκοπευα να τα βιντεοσκοπησω με την καμερα μου και να παρουμε τον ηχο εξωτερικα με ενα sm57 αλλα στο χαος που ζω δεν καταφερα να την βρω!για αυτο λοιπον δεν καταφερα να το βιντεοσκοπησω ακριβως οπως ηθελα.

να ενημερωσω πως ηχο εχουμε παρει απο το μικροφωνακι της μηχανης!

παρ ολα αυτα,πιστευω πως καποια συμπερασματα μπορουν να βγουν και μια κουβεντα μπορει να γινει!

 

στο πρωτο ακουμε και τους δυο ενισχυτες με ολα τα ποτενσιομετρα στην μεση!

η κιθαρα ειναι μια αμερικαν στανταρ που παιζει στην μεσαια θεση!

πρωτα ακουμε τον βοξ και επειτα τον φεντερ!

 

ακομα να αναφερω πως το θεματακι παιζεται και μια τριτη φορα με πατημενο το κουμπι''φατ'' στον μπλουζτζουνιορ.

εχουμε λοιπον στο πρωτο μερος βοξ, στο δευτερο φεντερ χωρις το φατ και στο τριτο φεντερ με φατ!

2o-olastimesi.mp3

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σε αυτο το δευτερο κλιπ εγινε μια προσπαθεια να παρουμε το πιο καλης ποιοτητας ντιστορσιον που μπορει να δωσει ο ενισχυτης!

παλι ακουμε την γνωστη φεντερ και πρωτα τον βοξ και μετα τον φεντερ! :)

gain-enisxyth.mp3

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τριτο κλιπακι ειναι αφιερωμενο στους φιλους μεταλαδες! ;D

 

παιζει η φεντερ οπως και στα αλλα με ενα εμεσντι του τελεγκαν!

gain-telegun2.mp3

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα επομενα δυο βιντεακια αφορουν την χρηση των δυο ενισχυτων με εφε!

επειδη πολλες φορες ακουγεται πως οι φεντερ''παιρνουν'' καλυτερα τα πεταλια και διαφορα αλλα σχετικα!

 

σε αυτο το κλιπ λοιπον εχουμε αναμεσα στην κιθαρα και τους ενισχυτες ενα οβερντραιβ της εμεξαρ που χρωματιζει ελαφρα τον ηχο!

το πρωτο μερος ειναι το κλιπ καθαρο και το δευτερο με το οβερντραιβ.

 

να πω πως αυτο ειναι το μονο κλιπ που παιζει πρωτα ο φεντερ και μετα ο βοξ.

mepetalia.mp3

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το τελευταιο κλιπακι για αποψε,σας ευχαριστω που ηρθατε στο μαγαζι μας και τα σχετικα! :P

 

παλι η φεντερ με το τρανσπαρεντ οβερντραιβ της ντανελεκτρο και ενα ντιλει της μπερινγκερ!

παλι πρωτα ο βοξ και δευτερος ο φεντερ!

mepetalia2.mp3

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω καπου εδω πως το ''τεστ'' εγινε με οσο το δυνατον πιο ιδιες τις σταθερες!

πιο συγκεκριμενα, χρησιμοποιησαμε τα ιδια καλωδια η καμερα ηταν ακινητη και στημενη πανω σε ενα τριποδο και τελος εγινε οτι καλυτερο μπορουσαμε στο να ακουγονται και οι δυο ενισχυτες στο ιδιο επιπεδο εντασης!

 

αυτα απο μενα, περιμενω σχολια!

αυριο θα πω και εγω τα συμπερασματα μου πανω στο θεμα! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ'αρχήν να ευχαριστήσω και τον αλεξανδρο και το νικο για το κανόνισμα της όλης φάσης.

 

πιστεύω πως μόνο έτσι, μπορεί κανείς να ακούσει και να πάρει μια ολοκληρωμένη άποψη για το πως ακούγεται ένα κομμάτι εξοπλισμού. Ακόμα και στο μαγαζί με την κιθάρα σου να πας, μπορείς μόνο να ακούσεις χοντρικές διαφορές. Γενικά βρίσκω πολύ εποικοδομητική τη λογική της συνάντησης όπου ο καθένας φέρνει το κατιτις του και ακούει το κατιτις των υπολοίπων. Είναι "φορουμ" στην πράξη!

 

Έβγαλα κάποια ενδιαφέροντα συμπεράσματα για τους δύο ενισχυτές:

 

*Ο blues jr σε σχέση με τον vox μου φάνηκε πιο μουντός/μπασάτος. Παρά το γεγονός οτι ήδη τον θεωρούσα πρίμο ενισχυτή, όταν τον βάλεις δίπλα δίπλα με τον vox, σου φαίνεται λιγότερο πρίμος

 

*Ο βοξ ακούγεται πολύ "καθαρά" και εννοώ οτι οι νότες ξεχωρίζουν, δεν λασπώνει, δηλαδή ποτέ.

 

*Ο blues jr έχει κάπως αυτό το ωραίο σκάσιμο, ειδικά όταν τραβάς τη χορδή προς τα πάνω με το νύχι, ή όταν παίζεις την πένα με πολλή "ατάκα"

 

*Ο vox βρωμίζει κατά τη γνώμη μου πιο ωραία απο τον φέντερ. Επίσης μου φάνηκε πως συνεργάζεται καλύτερα με τα πετάλια drive.

 

*Σαν να σχημάτισα την εντύπωση οτι η προενίσχυση του φεντερ βρώμιζε κάπως πιο δύσκολα. Βέβαια δεν παίζαμε και με καμια κιθάρα της προκοπής, μονούς μαγνήτες είχαμε ;D ;D ;D

 

*τα ποτενσιόμετρα του tonestack στον vox έχουν μεγάλη επίδραση στον ήχο απο τη μέση και μετά

 

 

γενικά φάνηκε πως πρόκειται για δύο ενισχυτές της ίδιας κλάσης, με λίγο διαφορετικό χαρακτήρα. Τα κλιπς (αν και ηχογραφήθηκαν όπως λέει και ο αλεξανδρος με φωτογραφική μηχανή), πιστεύω πως κάνουν εμφανείς τις βασικές διαφορές μεταξύ των ενισχυτών.

 

Αυτά απο μένα  ;) 

Ελπίζω να οργανωθούν ξανά τέτοιες φάσεις μεταξύ των μελών του φόρουμ!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Ο βοξ ακούγεται πολύ "καθαρά" και εννοώ οτι οι νότες ξεχωρίζουν, δεν λασπώνει, δηλαδή ποτέ.

Yeap. Πιο διαυγής αλλά και πιο ψυχρός. Θυμίζει λίγο τρανζίστορ :-\

Σε όλα τα κλιπάκια ο junior μου φάνηκε πιο 'εύπεπτος' και το msd σαν να καθόταν

αρκετά καλύτερα.

Ο Ηρακλής μίλησε, περιμένουμε σχόλια των voxάκηδων.

Μιλάμε για αυτον τον ac, γιατί νόμιζα οτι κόστιζε κοντά στα 600?

http://www.dv247.com/guitars/vox-ac15c1--70994

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο παιδιά. Πολύ ενδιαφέρον. Εγώ αυτό που επιβεβαίωσα - επειδη το είχα υποψιαστεί από όταν είχα ακούσει τους ενισχυτές μόνους τους - είναι ότι ο Vox έχει χαρακτήρα ενώ ο Fender είναι πιο ουδέτερος. Αυτό δυσκολεύει να κολλάς πετάλια στον πρώτο και διευκολύνει να τα κολλάς στο δεύτερο. Παρα ταύτα, προτιμώ τον ήχο του Vox - κυρίως επειδή για μένα είναι unmistakable.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μιλάμε για αυτον τον ac, γιατί νόμιζα οτι κόστιζε κοντά στα 600?

http://www.dv247.com/guitars/vox-ac15c1--70994

 

??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

πραγματι μιλαμε για αυτον τον ac15!

και πραγματι εχει 600ευρω τα τελευταια 3 χρονια!

βλεπω πως εχει πεσει πολυ και η τιμη του 30αρη στο ιδιο σαιτ, που κανονικα παιζει γυρω στο χιλιαρικο!

φωτιες μας αναψες πρωι πρωι κυριε μπιχλα! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου