Προς το περιεχόμενο

vox ac 15 vs fender blues junior


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ αυτό που επιβεβαίωσα - επειδη το είχα υποψιαστεί από όταν είχα ακούσει τους ενισχυτές μόνους τους - είναι ότι ο Vox έχει χαρακτήρα ενώ ο Fender είναι πιο ουδέτερος.

 

μμμ...

και οι δυο εχουν χαρακτηρα!

και νομιζω πως δεν υπαρχει θεμα για τα πεταλια!

δεν μου καναν τη χαρη τα αγορια να δοκιμασουμε και μερικα τσιτωμενα μοντιουλεισον εφε για να δουμε εκει τι γινεται!

αλλα γενικα δνε θα ελεγα σε κανεναν παρε αυτον γιατι ο αλλος δεν παιρνει καλα τα εφε!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να πω κι εγώ τα δικά μου.

 

Καταρχήν ό,τι ακούμε με το μικρόφωνο της κάμερας δεν έχει πολύ σχέση με το τι ακούγαμε μέσα στο δωμάτιο. Εμείς απευθύναμε ανοιχτή πρόσκληση  :D, εσείς χάσατε που δεν ήρθατε. Βέβαια αν ακούσεις προσεχτικά, ξεχωρίζεις τη χροια. Εγώ πάντως πρότεινα στον alejandro να τα ανεβάσει με "λάθος" όνομα τα αρχεία :)

 

Συμφωνώ με τον Ηρακλή ότι ο bj έχει καλύτερο σκάσιμο. Το gain του με τους μονούς δε βρωμίζει εύκολα. Έχει καλύτερο βάθος, καλύτερο βάρος :) έχει μια ρύθμιση παραπάνω στo eq.

 

Ο vox (μου :) ) αρπάζει πιο γλυκά, είναι αρκετά πιο πρίμος, παίρνει το γκάζι πιο εύκολα κατά τη γνώμη μου. Επειδή δοκιμάσαμε 3-4 drive, με το βοξ το πετάς και παίζεις. Μάλλον είναι ο μοναδικός ενισχυτής που τα κιλά είναι σχεδόν διπλά από τα βατ  ;D. Α, έχει και τρέμουλο.

 

Επίσης ανακαλύψαμε ότι παίζει πολύ ωραία με το vintage time machine κλειστό, το οποίο μαζεύει τα πρίμα και δεν πρόκειται ποτέ να του αλλάξω το bypass  :D

 

Γενικά είδαμε ότι είναι πολύ καλά εργαλεία, με 2-3 (4-5-6) πεταλάκια κελαηδάνε. Επίσης φάνηκε τι κιθαράρα είναι η στρατ μου  :)

Μιλάμε για αυτον τον ac, γιατί νόμιζα οτι κόστιζε κοντά στα 600?

http://www.dv247.com/guitars/vox-ac15c1--70994

 

Όχι δε μιλάμε για αυτόν :)

δηλαδή αυτόν αλλά με άλλο ηχείο, με το wharfedale.

 

Το έχω ξαναπεί, ο ac15 έβγαινε με το wharfedale και με το blue bulldog.

Τώρα βγαίνει με το πράσινο

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όχι δε μιλάμε για αυτόν :)

δηλαδή αυτόν αλλά με άλλο ηχείο, με το wharfedale.

 

Το έχω ξαναπεί, ο ac15 έβγαινε με το wharfedale και με το blue bulldog.

Τώρα βγαίνει με το πράσινο

 

 

ααααα!

για αυτο εχει πεσει και η τιμη ε?

το ιδιο και για τα 30βατ φανταζομαι ε?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αφού το λέει στο τέλος της σελίδας (η φτηνή έκδοση, έτσι)

 

μόλις είδα ότι έχει 395 ευρώ, εγώ τον είχα πάρει 400 μεταχειρισμένο  :'( :'(

 

τεσπα, το wharfedale είναι καλύτερο από το greenback  :P :P

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δε μιλάμε για αυτόν :)

δηλαδή αυτόν αλλά με άλλο ηχείο, με το wharfedale.

Με άλλο ΜΕΓΑΦΩΝΟ εννοείς ;D

Αυτό υποψιάστηκα, έχουν κάτι c1, cc1, cx1 και άλλα περίεργα στο τέλος.

Και οι δύο ακριβώς τον ίδιο έχετε, αν όχι ακούσατε αρκετή διαφορά λόγω μεγαφώνου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε αλλάξανε και τον προμηθευτη κοντρα πλακε, οπότε λέμε ηχείο  ;D

 

τον ίδιο έχουμε, που δε βγαίνει πια  :) φυσικά ο δικός μου τρώει του αλεξ για πρωινό  8)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά ο δικός μου τρώει του αλεξ για πρωινό  8)

 

να γιατι επρεπε να ειχατε ερθει και αλλοι!

για να ειχα μαρτυρες οταν στο α/β τεστ των δυο ενισχυτων μας ο σκαντζος επαθε πλακα με το ποσο πιο δυνατα και πιο καθαρα και πιο ωραια επαιζε ο δικος μου! :)

 

(αν δοκιμαζε να τον σηκωσει θα εβλεπε πως ειναι και πιο ελαφρυς! ):P

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δύο ακριβώς τον ίδιο έχετε, αν όχι ακούσατε αρκετή διαφορά λόγω μεγαφώνου?

 

Άν θες να πάρεις την βοξίλα,το μεγάφωνο ΚΑΝΕΙ την διαφορά (αν και ο ενισχυτής αυτός μια υποψία σου δίνει μόνο της ''κλασσικής'' βοξίλας έτσι κι αλλιώς).Αν δεν κυνηγάς απαραίτητα αυτό το πολύ συγκεκριμένο ηχόχρωμα, μια χαρά όμορφα παίζει και με το wharfedale,ειδικά αν αναλογιστείς την διαφορά τιμής των 2 μεγαφώνων.Όταν έδωσα τον AC15 μου,πιο πολύ στενοχωρήθηκα που έδωσα το Blue μαζί,παρά τον ίδιο τον ενισχυτή.. ;D

Tώρα το αν παίρνουν πετάλια και πόσο καλά νομίζω είναι εντελώς σχετικό..Από τη μία ο fender είναι μια πιο ουδέτερη πλατφόρμα από την άλλη πετάλια τύπου clean/treble boosters πραγματικά θα λάμψουν στον vox.

Το reverb του vox είναι από τα πιο μη λειτουργικά που έχω ακούσει..Απλά κακό.Μετά από ένα σημείο ακούγεται σαν να είσαι σε σπηλιά (με την κακή έννοια,όχι με την surf έννοια.. :P)

Προσωπικά από ό,τι άκουσα στα κλιπς σε όλα καλύτερος μου ακούστηκε ο vox,με εξαίρεση το msd κλιπ.

Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον τεστ, σε καμία περίπτωση όμως δε πρέπει να θεωρηθεί γενικότερο vox vs fender test (μην ξεχνάμε ότι ο blues junior είναι υλοποίηση με EL84s..).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αυτα που ειπες φιλε Suede, κραταω μονο ενα!

 

καλύτερος μου ακούστηκε ο vox,με εξαίρεση το msd κλιπ.

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

πλακα κανω φυσικα!

το ριβερμπ πραγματι ειναι χαλια!

δεν το εχω χρησιμοποιησει πανω απο τρεις φορες και αυτες δοκιμαστικα!

ουτε το τρεμολο μ αρεσει ιδιαιτερα, αλλα το χρησιμοποιω καποιοες φορες οταν γινομαι δημιουργικος με το φιντμπακ! :)

 

δεν ειναι φεντερ βερσους βοξ το τεστ!

μεταξυ μας ισως να μην ειναι καν τεστ! :)

 

εγω εχω παντως τον βοξ και τον 15αρι μπεντον!

αν βαλει καποιος ξανα τον φεντερ και τον ταινι τερορ μπορουμε να κανουμε ενα και πιο αναλυτικο αλλα και πιο σωστα δουλεμενο τεστακι! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον τεστ, σε καμία περίπτωση όμως δε πρέπει να θεωρηθεί γενικότερο vox vs fender test (μην ξεχνάμε ότι ο blues junior είναι υλοποίηση με EL84s..).

 

συμφωνώ με αυτό αν και δε νομίζω κανείς να το δεί ως fender vs vox. Πράγματι ο blues jr δουλεύει με EL84 τελικές, παρ'ολα αυτά έχει τον fender "αέρα" ;)

 

Το reverb του vox είναι από τα πιο μη λειτουργικά που έχω ακούσει..Απλά κακό.Μετά από ένα σημείο ακούγεται σαν να είσαι σε σπηλιά (με την κακή έννοια,όχι με την surf έννοια.. :P)

 

σε αυτό θα συμφωνήσω κι εγώ, αλλά εντάξει, και το reverb του blues jr δε το λες "καλό" :P. Το ριβερμπ του βοξ θα το χαρακτήριζα πολύ "μεταλλικό". Ο σκάντζος βέβαια είχε αλλάξει το ριβερμπ τανκ του βοξ της δοκιμής αλλά και πάλι...

 

εμένα πάντως σε γενικές γραμμές το τεστ μου έδειξε οτι πρόκειται για δύο διαφορετικούς ενισχυτές, με τα καλά τους και τα κακά τους οπότε η επιλογή μεταξύ των δύο μάλλον ανήκει στην κατηγορία "περι ορέξεως"

 

είναι και οι 2 εργαλεία ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου