Προς το περιεχόμενο

Σκυλιά με ουρά...τα λεφτά!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν μπαινεις σε ενα στουντιο για να γραψεις 10 τραγουδια που δεν εχεις παιξει η ακουσει ποτε απο οπιοδηποτε ειδος μουσικης σου ζητηθει και τα γραφεις αλανθαστα με ενα take' date='τοτε ναι εισαι κορυφη..

αυτο ειναι οι sessionαδες παλικαρια μου!![/quote']

 

Να τον πω μέντιουμ? :lol:

Τώρα αυτό το "...από οποιαδήποτε είδος μουσικής σου ζητηθεί..." τι το ήθελες?

Τέτοιο πράγμα ούτε ο θεός ο ίδιος :lol:

Να μου πεις κανένας σκυλάς (γιατί μόνο από τέτοιον να περιμένεις τέτοιο καουμποϋλίκη) να έχει βρει 2-3 πατέντες και να κάνει session στον "αυτόματο μουσικό πιλότο", να το δεχτώ. Αλλά τι να εκτιμήσω δηλαδή από κάποιον που δεν έχει την στοιχειώδη αυτοεκτίμηση να ψαχτεί λίγο μπας και δώσει κάτι καλύτερο. :roll:

Μετά βέβαια θα μου πεις και ποιος θα εκτιμήσει μια τέτοια του προσπάθεια. Ξέρω και εγώ, μάλλον ο ίδιος που θα εκτιμήσει και το Fodera, το χειροποίητο Tobias ή ότι άλλο βγάλει στην σκηνή, δηλαδή κανείς! Φαύλος κύκλος.

Σοβαρούς έως και πάρα πολύ καλούς μουσικούς θα δεις σε σκυλάδικο. Το επιχείρημα σου δεν κρίνω σωστό και μην ξεχνάς το σοφό ρητό:

"Είναι κρίμα, είναι άδικο να παίζεις μπάσσο σε σκυλάδικο"

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ο φιλος maidenas μου θυμίζει την εφηβεία μου και δεν τον παρεξηγώ...

 

όλοι οι ξένοι διάσημοι μπασιστες κι8αριστες που παίζουν με μια απλή fender η yamaha φίλε μου' date='να είσαι σίγουρος πως έχουν δεκάδες PRS στο σπίτι τους αλλα έτυχε πχ η fender να είναι ο χορηγός τους...

όσο για τους σκυλαδες οπως τους αποκαλείς..

 

1) οι περισσότεροι ειναι τζαζιστες στην πραγματικότητα

 

2) ούτε στα τρελά σου όνειρα να παίξεις σαν αυτούς..

 

3) επενδύουν στην δουλεία τους αγοράζοντας καλά όργανα, που είναι το παράλογο??[/quote']

 

+1,000,000,000,000,000

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα δεν σας καταλαβαινω παιδια!

 

ΤΙ ακριβως σας ενοχλει? 8O

 

Το οτι πολλοι μουσικοι που βιοποριζονται παιζοντας μπασο σε "πιστες" παιζουν με Fodera? (σιγα τα αυγα & σιγα το μπασο δηλ.!!)

 

Το οτι η μουσικη που παιζουν δεν ειναι ιδια με του Wooten? (ξανα σιγα τα αυγα!!& σιγα την αριστουργηματικη μουσικη που παιζει ο Wooten...στο κατω κατω της γραφης..)

 

Το οτι ΟΝΤΩΣ οι περισσοτεροι "επαγγελματιες σκυλαδες" γραφουν στο στουντιο ΑΥΤΟΜΑΤΑ χωρις να ξερουν απο πριν το κομματι? (και παλι σιγα τα αυγα,η ικανοτητα να παιζεις ΑΜΕΣΩΣ ενα αγνωστο κομματι ειναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΗ αν θες να γινεις μουσικος στουντιου ειτε εδω ειτε στη Μαγαδασκαρη!που να δειτε στο NASHVILLE πως γραφουν οι εκει "σκυλοι"!)

 

Μηπως τελικα σας ενοχλει το γεγονος οτι ΔΕΝ "ΚΟΝΟΜΑΤΕ" το "πακετακι" που "κονομαει" ο μπασιστας της Βανδη?? (καλα να'ναι ο ανθρωπος δεν τον γνωριζω κι ολας! :lol: )

 

Για να ασχοληθουμε λιγο περισσοτερο με τον εαυτο μας & να μη κρινουμε ΑΛΛΟΥΣ μουσικους (που στο κατω-κατω της γραφης δεν ηρθαν να μας κλεψουν και τη δουλεια στο ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΤΖΑΖΑΔΙΚΟ που ο καθενας απο εμας εχει στη γειτονια του & παιζει καθε βραδυ κομματια του MILES ,κερδιζοντας τα προς το ζειν ... :lol: )

 

"Είναι κρίμα, είναι άδικο να παίζεις μπάσσο σε σκυλάδικο"

 

it sure beats 9-5 in an office though... :lol: (αλλο ...γνωμικο που μου ειπε καποτε ενας φιλος ντραμμερ στην Αμερικη που επαιζε σε μπαντα ..γαμων :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα δεν σας καταλαβαινω παιδια!

ΤΙ ακριβως σας ενοχλει? 8O ...

 

Εμένα προσωπικά σχόλια του στυλ

"...ούτε στα τρελά σου όνειρα να παίξεις σαν αυτούς..."

 

Σιγά μην έχει και για ίνδαλμα ένας που ξεκινά να παίξει/μάθει μουσική έναν που κονομάει ένα πακετάκι όπως ο μπασσιστας της Δεσποινούλας, επειδή ίσως πράγματι παίζει "τρελά πράγματα".

 

Ο καθένας καλά κάνει και εξασφαλίζει τα προς το ζην όπως μπορεί αλλά να τον θαυμάζουμε γιατί έχει γνώσεις και ικανότητες και μετά από όλα αυτά παίζει σε σκυλάδικο! Να τον θαυμάσω που μπαίνει στο στούντιο και γράφει κουτουρου πράγματα που στέκουν και χαίρει της εκτίμησης του κάθε χρηματοδότη μπακάλη που θέλει την παραγωγή (μάλλον υποκουλτούρας) με τα ελάχιστα δυνατά έξοδα.

 

Ο maidenas και εγώ πώς να το δεχτούμε αυτό… Τόσο μουσικά μίζεροι να γίνουμε!

 

Υ.Γ. ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ JAZZ

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν σου ζητησε κανεις να τους "θαυμασεις"! 8O (για ποιον λογο αλλωστε...)

 

Απλα γιατι ενοχλει το γεγονος οτι παιζουν με "καλα" οργανα αναρωτιεμαι και παρεμπιπτοντως σου ξανατονιζω οτι ο βασικος λογος που παιζουν με αυτα τα πανακριβα & εντελως απροσωπα μπασα ειναι ακριβως ο "ουδετερος" ηχος τους που δεν "ενοχλει" τις "υπερπαραγωγες" στις οποιες παιζουν (για φαντασου να επαιζαν με πρεσισιονια ,πενα & τσιτα τα γκαζια!! :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Απλα γιατι ενοχλει το γεγονος οτι παιζουν με "καλα" οργανα αναρωτιεμαι ...

 

Δεν με ενοχλεί αυτό, προς θεού!

Αν έκανα κάποιο σχόλιο σ' αυτό είναι για την ωραία ιστορία του φίλου Roba με το Steinberger...

Μα δεν είναι εντελώς γελοία!!!! :D

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έκανα κάποιο σχόλιο σ' αυτό είναι για την ωραία ιστορία του φίλου Roba με το Steinberger...

Μα δεν είναι εντελώς γελοία!!!!

 

Η συγκεκριμένη ιστορία φίλε old_nick έχει και συνέχεια όταν σε κάποια στιγμή η μεγάλη φίρμα του μαγαζιού μου λέει:Χθες το βράδυ περνώντας με το αυτοκίνητο στη Πατησίων στο τάδε σημείο είδα στη βιτρίνα αντιπροσωπείας μία μπασάρα Νά!(Τόση με το συμπάθειο)Να πάς να το δείς.Επειδή μένω κοντά στη περιοχή,περνάω (για χαβαλέ βέβαια) και τι να δώ?Είναι η αντιπροσωπεία της Casio και στη βιτρίνα υπάρχει ένα μεγάλο πλαστικό μπάσο για ντεκόρ! Κόκκαλο εγώ!!! :lol: :lol: :lol:Δεν κάνω πλάκα.

Πολλές ιστορίες έχω να πω που στο τέλος δεν ξέρω αν πρέπει να γελάμε ή να κλαίμε για την εκτίμηση του επαγγελματία μουσικού στη χώρα μας.

Επειδή τυχαίνει να είμαι πολλά χρόνια στο χώρο του επαγγέλματος αυτού(ευτυχώς κράτησα τον ερασιτεχνισμό για πάρτυ μου)έχω και γώ να πώ κάποια πράγματα όσο αφορά τον επαγγελματία μουσικό.

Πρέπει να γίνει ένας διαχωρισμός (γιατί έχει παρεξηγηθεί) στον επαγγελματία και στον εκτελεστή μουσικό.

Επαγγελματίας δε σημαίνει ότι μπορεί να πάιξει τα πάντα.Μόνο ότι ζεί απο αυτό το επάγγελμα όπως π.χ οι λαικοί οργανοπαίχτες ή οι μουσικοί που δεν είναι απαραίτητο να διαθέτουν γνώσεις.Ακόμη και ένας κακός μουσικός (καλαμπόρτζης στη γλώσσα των λαικομάγαζων) επαγγελματίας λέγεται.

Εκτελεστής είναι αυτός που ότι διαβάζει το παίζει.Απαραίτητητες οι μουσικές γνώσεις.Και μπορείς να παίξεις τα πάντα.Από Βιβάλντι μέχρι Βανδή.Υπάρχει βέβαια και εδώ ο διαχωρισμός του καλού και του κακού παίχτη.

Τώρα το αν οι δικοί μας μουσικοί της νύχτας παίζουν παπάδες είναι άλλη ιστορία.Όλο το ξεβράκωμα γίνεται στο Studio.Γιατί μουσική δε σημαίνει παπάδες.Είναι αίσθηση.Οι αξίες τις μουσικής δεν είναι μόνο δέκαταέκτα και τριακοστάδεύτερα.Έχει και όλόκληρα.Και δυστυχώς στη χώρα μας τείνουν να εξαφανιστούν με τη νοοτροπία κάποιων μουσικών τύπου Δέσποινας,¶ννας κλπ.

Και λέω ξεβράκωμα γιατι πάμπολες φορές έχει συμβει να μη μπορούν να παίξουν ένα κανονικό ολόκληρο στο γράψιμο.Αν όμως τους αφήσεις ελεύθερους ίσως και να μη τους προλαβάινεις.Είναι αυτό όμως μουσική?Ή αγώνες Formula.Μήπως αντί να τους θαυμάζουμε θάπρεπε να τους κατακρίνουμε (ενορχηστρωτές & μουσικούς)για την κατάντια της Έλληνικής μουσικής?Που αν όντως όλοι αυτοί ένοιωθαν πράγματι μουσικοί

θα μπορούσαν να αντισταθούν και όχι να ζουν στη μιζέρια του χρήματος καταστρέφοντας τα πάντα?Κάνοντας την παγκοσμίως αναγνωρισμένη μουσική μας αραβοτουρκοντισκοτζαζοχιπχοπγυφτοροκοπανηγύρι?Αυτό όμως είναι ένα άλλο θέμα.

Όσο για τον θαυμασμό των μουσικών του Studio,είναι και αυτό μέρος της δουλειάς.Περισσότερο αυτό που μετράει πέρα από τις γνώσεις είναι η πείρα.

Φτάνεις στο σημέιο με ένα γρήγορο κόιταγμα της πάρτας (χρόνος & οπλισμός)να ξέρεις τι έχει το κομμάτι που θα παίξεις χωρίς να κοιτάς συνέχεια από μέσα.Προς τι λοιπόν ο θαυμασμός?Για την πείρα?Ε! Όλοι μας μεγαλώνοντας κάποτε την αποκτάμε.

Και μακάρι να μη μεγαλώσετε ποτέ!

 

Υ.Γ. Συγνώμη παιδιά για τη φλυαρία αλλά η πείρα βλέπετε κάποιες φορές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα δεν σας καταλαβαινω παιδια!

ΤΙ ακριβως σας ενοχλει? 8O ...

 

Εμένα προσωπικά σχόλια του στυλ

"...ούτε στα τρελά σου όνειρα να παίξεις σαν αυτούς..."

 

Σιγά μην έχει και για ίνδαλμα ένας που ξεκινά να παίξει/μάθει μουσική έναν που κονομάει ένα πακετάκι όπως ο μπασσιστας της Δεσποινούλας' date=' επειδή ίσως πράγματι παίζει "τρελά πράγματα".

 

[/quote']

εφόσον παραδέχεσαι πως οι σκυλάδες παίζουν "τρελά πραγματα",

έχουν την πείρα να ξέρουν έκτον προτέρων τις συνχορδιες και την δομή ενος κομματιού με μια μάτια στους οδηγούς (όχι στην παρτιτούρα οπως είπες διότι δεν χρησιμοποιείτε στην δισκογραφία) και μπορούν παράλληλα να παίζουν όλα τα είδη σε υψηλό επίπεδο και αλάνθαστοι,ποιος είναι ο καλαμπορτζης λοιπόν? αυτοί? η εμείς??

 

σε ενοχλεί το γεγονός οτι παίζουν για τα χρήματα αλλά δεν σκεφτικές οτι αυτοί οι άνθρωποι αγαπούν την μουσική τόσο πολύ που αφοσιώθηκαν 100% σε αυτήν(πρεπει, αν θέλεις να είσαι τοσο καλός σε αυτό που κάνεις) και φυσικά δεν έμαθαν να κάνουν κάτι άλλο ώστε να βγάζουν χρήματα (και αν τους δίνετε την άδεια, και αυτοί θέλουν οικογένεια, αυτοκίνητο, σπίτι).

 

η μουσική ειναι ευτυχία, δημιουργία, χαρά, διασκέδαση, απόλαυση αλλά δεν είναι θρησκεία, δεν είναι ντροπή κάποιος να βγάζει χρήματα απο αυτήν.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου