Προς το περιεχόμενο

Σκυλιά με ουρά...τα λεφτά!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω ότι το θέμα ξεφεύγει τελείως.

Το ζητούμενο δεν είναι ασφαλώς πόσα βγάζουν οι επαγγελματίες.

Όσα και να πάρουν λίγα είναι. 100-150 euro κάθε βράδυ,επί 3-4 φορές τη βδομάδα,για 4 μήνες που είναι η χειμερινή σαιζόν + 40 μέρες το καλοκαίρι δεν είναι ασφαλώς σοβαρό ποσόν για ένα μουσικό που έχει φάει ώρες μελέτης,έχει επενδύσει τα νυχτοκάματά του σε ακριβά όργανα και μένουν εκτεθειμένα και ανασφάλιστα στου καθενός νταβαντζή το μαγαζί.

Οι περισσότεροι από τα παιδιά αυτά ζούν στο νοίκι.Γι'αύτο δεν μπορούμε να πούμε τίποτα.

Το θέμα είναι ο υπεροπτισμός που διαθέτουν ορισμένοι (αρκετοί) απο αυτούς.Υπεροπτισμός που κρίνεται (γι'αυτούς) σύμφωνα με το τι όργανο διαθέτεις (6χορδα μπάσα,88άρια synth Korg Triton βέβαια,ή 10πλά set τύμπανα) και όχι με το τι και πώς παίζεις.Ποιός Wooten,Weckl & Satriani τώρα.Γιάννης της ¶ννας,Τόνυ της Δέσποινας & Νικόλας του Λε-Πα.Αυτοί είναι οι Top sessions.

Στους περισσότερους απο εσάς θάχει τύχει να δοκιμάζετε ένα όργανο σε κάποιο μαγαζί και δίπλα σας να κάθεται κάποιος δήθεν επαγγελματίας.Δεν νοιώσατε ποτέ τον υπεροπτισμό του ξερόλα?

Με την ευκαιρία μάγκες μου θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλα τα νέα παιδιά που με το μεράκι και αυτές τις όποιες μουσικές γνώσεις διαθέτετε με έχετε κολήσει στον τοίχο αρκετές φορές σε παρόμοιες περιπτώσεις.

Λέτε νάμαι και γώ καλαμπόρτζης? :wink:

Προχωράτε και μη παίρνετε κανένα παράδειγμα από κανέναν επαγγελματία.

Βγάλτε αυτό που έχετε μέσα στη ψυχούλα σας, σε όποιο όργανο κι αν διαθέτετε & θάρθει και η στιγμή που θα απολαύσετε όλα αυτά που μαθαίνετε στο όργανο των ονείρων σας.

 

Υ.Γ. Ξεκίνησα με ένα σπασμένο ΕKO και σήμερα διαθέτω 6 top όργανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"You need gear that works properly, is in perfect tune, doesn't rattle or hum, and won't die halfway through the session."

 

"Make no mistake, being a successful session musician means that you can play anything put in front of you."

 

Συγνώμη για τα Αγγλικά αλλά τα μετέφερα όπως τα βρήκα σε ένα σχετικό άρθρο

 

paid to play

 

νομίζω ότι ο κάθε μουσικός πρέπει να σέβεται τον εαυτό του και τον ακροατή του και να προσπαθεί να προσφέρει συνεχώς το καλύτερο τόσο στον εαυτό του όσο και στον ακροατή του...

Dual Soliloquy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εφόσον παραδέχεσαι πως οι σκυλάδες παίζουν "τρελά πραγματα"' date='

έχουν την πείρα να ξέρουν έκτον προτέρων τις συνχορδιες και την δομή ενος κομματιού με μια μάτια στους οδηγούς (όχι στην παρτιτούρα οπως είπες διότι δεν χρησιμοποιείτε στην δισκογραφία) και μπορούν παράλληλα να παίζουν όλα τα είδη σε υψηλό επίπεδο και αλάνθαστοι,ποιος είναι ο καλαμπορτζης λοιπόν? αυτοί? η εμείς??[/quote']

 

Whitenoise, μου φαίνεται ότι έχεις βάλει σκοπό να με τρελάνεις :? :roll:

 

Και να δεχτώ ότι παρεξήγησες το ότι παίζουν "τρελά πράγματα" γιατί χρησιμοποιώ την έκφραση "ίσως πράγματι" ενώ έπρεπε για να ξεκαθαρίσω την θέση μου να πω "ΙΣΩΣ και να μπορούν να παίξουν τρελά πράγματα (αλλά λίγοι σε πείθουν)".

 

Που ακριβώς χρησιμοποίησα τις λέξεις παρτιτούρα, καλαμπορτζης? :roll: (μιλάμε πάντα για αυτό εδώ το θέμα)

 

Και από όσα είπα εσύ κατάλαβες ότι δέχομαι ότι μπορούν να παίξουν/γράψουν (όπως λες όμορφα και απόλυτα) ΟΛΑ τα είδη σε υψηλό κιόλας επίπεδο, με μια ματιά στους οδηγούς? :?: :!:

 

Και φυσικά δεν με ενοχλεί το γεγονός ότι παίζουν για τα χρήματα!!! ¶μα σου τα προσφέρουν θα πρέπει να είσαι λαλακας αν δεν τα πάρεις.

 

Πρέπει φαίνεται να επαναλαμβανόμαστε πολλές φορές...

Με ενοχλεί ότι μου τους παρουσιάζεις σαν μεγάλους μουσικούς γιατί όταν έχουν κάποιο session κάνουν γρήγορα την δουλεία τους ενώ για εμένα απλά έχουν εντρυφήσει τα σκυλάδικα.

 

Μπορεί κάποιοι να είναι παιχταράδες αλλά κάνοντας γρήγορα sessions απλά διεκπεραιώνουν γρήγορα... και αυτό δεν αποδεικνύει το ότι είναι παιχταράδες...

 

Εκτός βέβαια αν εξαρχής αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά τον όρο παιχταρά στο μπάσσο οπότε είναι μάλλον μάταιη η συζήτηση μας και δεν το βλέπω να μας βγάζει πουθένα…

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ξεκινας απο ΛΑΘΟΣ βαση.

 

Τη λανθασμενη δηλ. αποψη οτι το να παιξεις ελληνικη μουσικη (ακομα & "σκυλαδικο" ) στο μπασο (αλλα και σε οποιοδηποτε οργανο) ειναι γελοιο & πολυ απλο & ευκολο.

 

Ε λοιπον φιλε μου,εχω νεα για εσενα: ΔEN ΕΙΝΑΙ!!

 

Πρεπει να μπεις στο "περιεργο" κλιμα της ελληνικης μουσικης,να εισαι απολυτως ακριβης στο παιξιμο & ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ να μπορεις να ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΧΟΡΕΨΕΙ! (κατι που βεβαια πρεπει να ειναι το ζητουμενο σε ΟΛΑ τα ειδη χορευτικης μουσικης απο swing εως funk)

 

Πρεπει επισης να εχεις την αντοχη μαραθωνοδρομου,τα νευρα μοναχου ζεν & πολυ καλη τεχνικη (γιατι αλλοιως θα βγεις BLI μεσα στις 3 πρωτες ωρες).

 

Χαρακτηριστικα θα σου πω την αποψη του μπασιστα μου,ο οποιος βεβαια για να ζησει παιζει σε "μαγαζια"(οχι και φυσικα δεν ζει παιζοντας τα τραγουδια της μπαντας μου μια και ο τελευταιος μαυ δισκος πουλησε με το ζορι 3000 κομματια ,βγηκε βεβαια "δισκος του μηνα" σε 3 "ποιοτικες φυλλαδες" :lol: & κανουμε 4-5 live το χρονο :cry: ).

 

Ο συγκεκριμενος τυπος που λες φιλε μου ειναι Ελληνορωσος και επαιζε μπασο στην ορχηστρα της κρατικης ραδιοφωνιας της Μοσχας,εχει σπουδασει κοντραμπασο σε ενα απο τα καλυτερα ωδεια του πλανητη (αυτο της Μοσχας) ,εχει παιξει σε συμφωνικες ορχηστρες & βεβαια εχει οτι πτυχιο (και οχι ελληνικο βεβαια..) μπορεις να φανταστεις γυρω απο την αρμονια,αντιστιξη και λοιπες "μαεστριες" :wink:

 

Εχει τεραστια πειρα (ειναι 45 ετων) & για ενα φεγγαρι ειχε περασει και απο το διασημοτερο hard rock συγκροτημα της τοτε κουμουνιστικης Ρωσιας.

Ειναι ο καλυτερος μπασιστας που εχω παιξει ποτε μαζι του (να φανταστεις του ειχα δωσει τα cd μας την Δευτερα και την Τεταρτη ηρθε στην προβα και επαιξε 22 τραγουδια ,που δεν ειχε ακουσει ποτε πριν, ΤΕΛΕΙΑ χωρις ουτε ενα λαθος & με αψογο Feel)

 

Nα τι μου ειπε λοιπον :

 

"Tο δυσκολοτερο μουσικο ειδος που εχω παιξει ποτε ειναι ΣΑΦΩΣ η μουσικη που παιζουμε στις πιστες,αν θες να το παιξεις ΣΩΣΤΑ πρεπει να κουραστεις ΠΟΛΥ ,η ελληνικη μουσικη ειναι πολυπλοκη και απαιτητικη (ναι ακομα και τα σκυλαδικα) & απαιτει τεραστιο groove & σταθεροτητα στο παιξιμο"

 

(και βεβαια δεν το λεει γιατι προερχεται απο αλλη "κουλτουρα" μια και λογω ελληνικης καταγωγης ακουει λαϊκα απο παιδακι)

 

παρεμπιπτοντως παιζει με ενα jazz bass που πηρε το 79 στη Ρωσια (με αιματηρες οικονομιες φανταζομαι...) και δεν εχει αντιμετωπισει ποτε του προβλημα μια και ο χριστιανος δεν εχει αλλο μπασο :wink:

 

επισης παρεμπιπτοντως την ΙΔΙΑ αποψη εχω και εγω,αν και ειμαι μουσικος της πλακας, για τη μουσικη αυτη και για τα "σκυλαδικα" στα οποια χρωσταω ΤΕΡΑΣΤΙΑ χαρη γιατι νομιζω οτι ηταν το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ σχολειο απο το οποιο περασα ποτε (επαιζα σε σκυλαδικα στην Αμερικη για να σπουδασω & για να ζω).

πολυ περισσοτερα εμαθα για τη μουσικη στα "σκυλαδικα" παρα στα ελληνικα "ωδεια" :wink: (και οχι δεν παιζω "σκυλαδικα" τωρα,"εναλλακτικα" παιζω :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Whitenoise' date=' μου φαίνεται ότι έχεις βάλει σκοπό να με τρελάνεις :? :roll: …[/quote']

1) δεν απαντάω μόνο σε εσένα..( απαντάω συνχρονος σε 2-3..οποτε διάβασε ολη την εξέλιξη της κουβέντας)

 

2) εφόσον λοιπόν εσυ προσωπικά δεν παραδέχεσαι το υψηλό επίπεδο τον session μουσικών, τοτε δεν εχεις ιδέα τι συμβαίνει στον επαγγελματικό χώρο της μουσικής (δεν μιλάω για αυτους που παίζουν στις συνοικιακές ταβερνουλες, ασε που και εκει πολλές φορές εχει διαμάντια)

 

3) έχω παίξει σε "σκυλάδικο" δίσκο και το έζησα..

 

4) έχω βρεθεί σε ηχογράφηση απο sessionαδες και έπαθα ζημιά!!!! 8O

 

μακάρι να είχατε είδωλα αυτούς που πραγματικά ξέρουν και λατρεύουν την μουσική χωρίς να βγάζουν τα χρήματα που βγάζει ο vai παίζοντας τα ιδια tapping εδώ και 20 χρόνια!!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακάρι να είχατε είδωλα αυτούς που πραγματικά ξέρουν και λατρεύουν την μουσική χωρίς να βγάζουν τα χρήματα που βγάζει ο vai παίζοντας τα ιδια tapping εδώ και 20 χρόνια!!

 

e,e,e,e,e........ :?

εισαι λιγο σκληρος ρε παιδι μου!!!! :lol:

Ο Βαϊ είναι ΣΥΝΘΕΤΗΣ και ΠΕΡΦΟΡΜΕΡ!!!!!!!!!

ΚΑΙ Γ@Μ@ΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ασχετα με το τι παιζει και πως το παιζει.....

Κατα τα αλλα για το οτι λετε εσυ και ο ΣΦ, ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΛΑΓΙΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΟΣ!!!!! 8O 8)

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ξεκινας απο ΛΑΘΟΣ βαση.

 

Τη λανθασμενη δηλ. αποψη οτι το να παιξεις ελληνικη μουσικη (ακομα & "σκυλαδικο" ) στο μπασο (αλλα και σε οποιοδηποτε οργανο) ειναι γελοιο & πολυ απλο & ευκολο.

 

Ε λοιπον φιλε μου' date='εχω νεα για εσενα: ΔEN ΕΙΝΑΙ!!

 

Πρεπει να μπεις στο "περιεργο" κλιμα της ελληνικης μουσικης,να εισαι απολυτως ακριβης στο παιξιμο & ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ να μπορεις να ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΧΟΡΕΨΕΙ! (κατι που βεβαια πρεπει να ειναι το ζητουμενο σε ΟΛΑ τα ειδη χορευτικης μουσικης απο swing εως funk)

 

Πρεπει επισης να εχεις την αντοχη μαραθωνοδρομου,τα νευρα μοναχου ζεν & πολυ καλη τεχνικη (γιατι αλλοιως θα βγεις BLI μεσα στις 3 πρωτες ωρες).[/quote']

 

+ 1000000000!!!!! :wink: 8) 8)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σέβομαι απόλυτα το δικαίωμα οποιουδήποτε, να αγοράζει οποιο όργανο (ακριβό φτηνό) χρειάζεται για αυτό που κάνει

 

Σέβομαι απόλυτα το δικαίωμα του κάθε μουσικού να εργάζεται (όπου και όποτε) για να ζήσει αυτός και η οικογένειά του

 

Σέβομαι απόλυτα τον σεσιονά που παίζει τα πάντα και παντού

 

Σέβομαι απόλυτα τα "καταναλωτικά" και εργασιακά του δικαιώματα

 

Δεν σέβομαι την άποψη οτι αυτοί παίζουν ελληνική μουσική.... το πόσο δύσκολη είναι αυτή η μουσική, μόνο ακουστά το έχουν όλοι αυτοί. Tο πρόσχημα του "χορού" χρησιμοποιείται από πολλά πρώτα ονόματα με αποτέλεσμα να αποκαλούν ελληνική μουσική ακούσματα τύπου... καλύτερα να μην πω ονόματα!

TO MONO στο οποίο διαφωνώ με τους επαγγελματίες της πίστας, είναι το υπεροπτικό τους ύφος (άλλωστε δεν με ενδιαφέρει αν παίζουν τα πάντα, ούτε αυτοί ούτε ο albert king) και η (φοβαμαι λανθασμένη) άποψη κάποιων ότι παίζουν ελληνική παραδοσιακή μουσική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν εχεις ακουσει ποτε σου ελληνικη μουσικη ! :lol:

 

Γιατι την τελευταια φορα που πηγα σε μαγαζι,ζεϊμπεκικα,χασαπικα,τσιφτετελια(οκ αυτα ειναι εξ ανατολων.. και πολυ καλα κανουμε και τα παιζουμε/ακουμε!) & συρτα επαιζαν..και απο οτι ξερω (τωρα μπορει να κανω και λαθος) ΑΥΤΑ ειναι η ΕΛΛΗΝΙΚΗ μουσικη (εκτος κι αν ειναι κινεζικη...) :lol:

 

Επισης μη κολλας στις...φιρμες...στο 99% των μαγαζιων το κεφι (& ο λογος για τον οποιο πανε οι..θαμωνες) ειναι τα κλασσικα,υπεροχα ελληνικα τραγουδια που παιζονται στο "λαικο προγραμμα" που ΟΛΑ τα σκυλαδικα εχουν...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου