Προς το περιεχόμενο

γνωμες για Yamaha CS1x


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πραγματι ειναι παλιο μοντελο. αλλα ειναι αρκετα καλο σε V.A αναλογικους ηχους.

 

αμα θες κατι για ολα τα ειδη ηχων το roland juno g ειναι καλυτερο για αυτο που θες.

 

αν και θα σου προτεινα ενα μονοφωνικο πραγματικο αναλογικο (oxi VA) στην πορεια επiσης για να εχεις στη διαθεση σου αρκετα ηχοχρωματα. ισως rack για να μην ειναι πολυ ακριβο.

 

απο rac μαρεσει το v-xt αλλα δεν εχω δουλεψει ποτε παρομιο μηχανημα.δηλαδη μπορει να δουλεψει πανω στα πληκτρα του roland sh-201???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν θες αξιοπρεπείς ήχους ψευδο-analog με βασικές δυνατότητες για realtime χειρισμό παραμέτρων χωρίς να χρειάζεται να ανοίξεις υπολογιστή πάρτο.

 

Στα μείον η οθόνη του.

 

Συμφωνω και προσθετω οτι λειτουργει πολυ καλα σε liveμιας και τα φιλτρα του ειναι λιγο σκληρα,ομως σε ενα live οι details πανε περιπατο.

Επισης εχει μερικα ΤΡΟΜΕΡΑ "air-pads" που δυσκολα βρισκεις αλλου,πληρως εφαρμοσιμα. Δεν ειναι η ναυαρχιδα των analog modelling ομως στα 200-300 euros ειναι οτι καλυτερο παιζει πιστευω.

 

Να προτιμησεις το cs-2x,παρα πολυ καλυτερο οπως ειπαν και τα παιδια πριν.

 

Εγω παντως εχω 2(!!!)απο δαυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο rac μαρεσει το v-xt αλλα δεν εχω δουλεψει ποτε παρομιο μηχανημα.δηλαδη μπορει να δουλεψει πανω στα πληκτρα του roland sh-201???

 

ναι, μεσω sequencer στο midi καναλι βαζεις σαν midi input το 201 και midi output το vxt και δεν χρειαζεσαι αλλα πληκτρα

αν εχεις την οικονομικη ευχερεια να παρεις  v-xt μη το ψαχνεις . κλασεις ανωτερο απο οτιδηποτε αλλο, απλα το μονο μειον ειναι η τιμη.....

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, μεσω sequencer στο midi καναλι βαζεις σαν midi input το 201 και midi output το vxt

 

δηλαδη??? βασικα ειμαι καινουριος στον χωρο και μπερδευτικα.secuencer να φανταστω προγραμμα daw πχ ableton live???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το live. η cubase , η logic αναλογα με τα γουστα σου / υπολογιστη σου.

 

 

sh201 midi from usb σαν input. (θα στο εχει σαν option οποιο προγραμμα και αν χρησημοποιεις)

σε

midi out v-xt η οποιο αλλο συνθ rack ή keyboard.

 

αυτο προυποθετει και ενα μικρο/φτηνο usb midi interface στον υπολογιστη σου 2x2 πχ ωστε ναι εχεις αρκετα inputs/oυtputs αν τα χρειαστεις

 

μην ανυσηχεις παντως. η συνδεσμολογια ειναι ευκολη.

το πιο δυσκολο ειναι τα λεφτα για το roland vsynth κατα την γνωμη μου ;)

αλλα σαν συνθ καλυπτει αρκετες βασεις.

 

ΥΓ

(αν και το 201 εχει και usb και midi out οποτε ισως να μπορεις να κανεις δουλεια σου και χωρις extra midi interface απλα βαζοντας το 201 στο καναλι 1 και οποιο ρακ πχ στο καναλι 2 απο το ιδιο midi port)

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το live. η cubase , η logic αναλογα με τα γουστα σου / υπολογιστη σου.

 

 

sh201 midi from usb σαν input. (θα στο εχει σαν option οποιο προγραμμα και αν χρησημοποιεις)

σε

midi out v-xt η οποιο αλλο συνθ rack ή keyboard.

 

αυτο προυποθετει και ενα μικρο/φτηνο usb midi interface στον υπολογιστη σου 2x2 πχ ωστε ναι εχεις αρκετα inputs/oυtputs αν τα χρειαστεις

 

μην ανυσηχεις παντως. η συνδεσμολογια ειναι ευκολη.

το πιο δυσκολο ειναι τα λεφτα για το roland vsynth κατα την γνωμη μου ;)

αλλα σαν συνθ καλυπτει αρκετες βασεις.

 

ΥΓ

(αν και το 201 εχει και usb και midi out οποτε ισως να μπορεις να κανεις δουλεια σου και χωρις extra midi interface απλα βαζοντας το 201 στο καναλι 1 και οποιο ρακ πχ στο καναλι 2 απο το ιδιο midi port)

 

man ευχαριστω!!!! αναμεσα σε v-xt k radias τι αποψη εχεις???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα μου αρεσει το v-xt γιαι καλυπτει πολλες πλευρες. γενικα ειναι βαθυ συνθ και απο τα λιγα καλα που εχει βγαλει η roland τον τελευταιο καιρο. 

 

το radias το ειχε ενας φιλος επαιξα λιγο μαζι του δεν ηταν ασχημο αλλα δεν με τρελλανε.. δεν θα το αγοραζα προσωπικα ..

αλλα ειμαι καλυμενος απο αυτο το ειδος ηχων....  ;)

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα μου αρεσει το v-xt γιαι καλυπτει πολλες πλευρες. γενικα ειναι βαθυ συνθ και απο τα λιγα καλα που εχει βγαλει η roland τον τελευταιο καιρο. 

 

το radias το ειχε ενας φιλος επαιξα λιγο μαζι του δεν ηταν ασχημο αλλα δεν με τρελλανε.. δεν θα το αγοραζα προσωπικα ..

αλλα ειμαι καλυμενος απο αυτο το ειδος ηχων....  ;)

εσυ με τι μασηνια παιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου