Προς το περιεχόμενο

Μουσικός Υπολογιστής. Τι?


karhariasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

" H "διπλής πλέξης" φαίνεται ξεκάθαρα διότι πιο πολλά καλωδιάκια έχουν χωρέσει στο συγκεκριμένο πλάτος"

 

πρέπει να εννοείτε το ΑΤΑ133 καλώδιο.

τα κλασσικα (και παλαιότερα,συνήθως γκρίζα καλώδια) είναι αυτά των ΑΤΑ100.

 

γενικά το ΑΤΑ133 (aka ultra ata) υποτίθεται (και είναι) λίγο πιο γρήγορο σαν πρότυπο απο το κλασικό κατοστάρι,δεν υιοθετήθηκε ευρέως όμως,πιο πολύ χρησιμοποιήθηκε απο τους maxtor ide σκληρούς.

 

σαν εμπειρικός κανόνας συνηθίζεται να χρησιμοποιούνται οι σκληροί πάντα ως master (primary ,secondary )και τα dvd-roms κλπ πάντα ως slave στο ίδιο cable.δηλ σε ένα cable,σκληρός master -dvd-rom slave

 

πχ θα ήταν πολύ άστοχο (λέμε τωρα,γελοίο σενάριο) να έχεις στο primary τα dvd-roms και στο secondary τους σκληρούς και μάλιστα αυτός που θα φορτώνει το λειτουργικό να είναι και slave.θα είχες αισθητά χειρότερη απόδοση.

 

(μάλλον διαφωνούμε ριζικά με τον gto234 γι αυτό το ...τόσο σοβαρό ζήτημα :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

shock έχεις δίκιο. Το έθεσα λάθος, όταν λέω αποκλειστικά για μουσική δεν το εννοώ με τον ακριβή όρο της έννοιας..

Σε σπίτι θα βρίσκεται το pc, καθαρά για χόμπι, όσο να ναι θα χρειαστεί να δουλέψω και άλλες εφαρμογές γι αυτό και θέλω δύο λειτουργικά ένα να το επιβαρύνω με μουσικά προγράμματα και ένα με ότι άλλο μου έρθει.

 

Όταν το ζήτησα σαν "μουσικό μηχανάκι" είχα στο μυαλό μου ένα PC που να "τραβάει" περισσότερο σε ζόρια από ότι αυτό που έχω τώρα. Δλδ για home recordings που να αντέχει σε επεξεργασία ήχου (όχι και τραγικά πράγματα αλλά να μην κλατάρει με 2-3 vst και 5 audio κανάλια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το ζήτησα σαν "μουσικό μηχανάκι" είχα στο μυαλό μου ένα PC που να "τραβάει" περισσότερο σε ζόρια από ότι αυτό που έχω τώρα. Δλδ για home recordings που να αντέχει σε επεξεργασία ήχου (όχι και τραγικά πράγματα αλλά να μην κλατάρει με 2-3 vst και 5 audio κανάλια).

ΟΚ. Τότε να ξέρεις ότι ότι 2-3 vst και 5 audio κανάλια δεν είναι και σοβαρό φορτίο οπότε ένα σύστημα μέσης κατηγορίας (ακόμα και αυτό που πουλάει σαν server με κάτω από 1000¤ μια γνωστή Γερμανική εταιρία που άνοιξε πριν ένα μήνα στην Ελλάδα) σου κάνει.

Ρίξε μια ματιά στην παρακάτω εικόνα. Το Traction είναι φορτωμένο στα VST και στα audio κανάλια και ο επεξεργαστής δεν έχει φτάσει ούτε στο 10%.

 

tractionvst0zc.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η αλήθεια είναι ότι εγώ πάντα είχα τους σκληρούς στο ίδιο ide κανάλι και τα dvd-dvd-rw(παλίοτερα cd-rw) στο άλλο.Απλα μεταφέρω τι έχω διαβάσει σε διάφορα φόρουμ από περισσότερο γνώστες.Ίσως παλιότερα να υπήρχαν προβλήματα με αυτά τα θέματα,ίσως τωρα όχι.Πάντως για μένα μια δοκιμασμένη συνδεσμολογία χωρίς προβλήματα και οn the fly αντιγραφή DVD:

Primary Master: Σκληρός 1

Primary Slave: Σκληρός 2

Secondary Master: DVD-RW ή CD-RW

Secondary Slave: DVD-ROM

 

Αυτά που έλεγε το nero δεν είμαι σίγουρος αν τα λέει στις καινούργιες εκδόσεις.Πάντως κι εμένα μου το έβγαζε το μήνυμα παλιά αλλά ουδέποτε είχα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ένα ψαξιματάκι που έκανα τελικά μάλλον οι απόψεις διίστανται.Οπότε καθένας ας κάνει δοκιμές του να βρεί το καλύτερο αποτέλεσμα.Εμένα πάντως με την παραπάνω συνδεση λειτουργεί τέλεια οπότε δεν το άλλαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστή συνδεσμολογία gto34 είναι

Primary master HDD (boot disk)

Primary slave DVD-R (reader)

Secondary master DVDRW

Secondary slave HDD (storage disk)

 

Οι λόγοι είναι πολλοί που πρέπει να είναι ΕΤΣΙ, επειδή αυτή την στιγμή εδώ γίνεται χαμός (δουλειά) δεν πορώ να στο εξηγήσω, ίσως το απογευματάκι αν προλάβω να μπώ.

Σίγουρα δουλεύουν όλα όπως και να τα βάλεις 8) αλλά θα "πνίγεις" κάποια πράγματα.

Γέλαγα κάποτε όταν έβλεπα "ετοιματζίδικα" συστήματα με κάτι τέτοιεσ συνδεσμολογίες.....(στο ίδιο κανάλι reader/writer)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχομένως αυτό που είπε ο Wow! να ισχύει για τα καλώδια.Αν δηλαδή και τα 2 καλώδια που έχει κανείς είναι 80pin τότε να μην παίζει πρόβλημα.ΑΛΛΑ αν (όπως είναι σύνηθες) έχει κάποιος 1 80pin για τον σκληρό και 1 40pin καλώδιο για τα cd-dvd-rw και δεν ξέρει θα βάλει στο secondary τον καινούργιο του σκληρό και αυτός θα δουλεύει ΑΤΑ-33 οπότε μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα.

ΑΡΑ αν έχετε 2 καλώδια 80 pin δεν παίζει πρόβλημα και ενδείκνυται η συνδεσμολογία του taq.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου