Προς το περιεχόμενο

Μουσικός Υπολογιστής. Τι?


karhariasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις!!!

Ζαλίστηκα όμως, θα τα μελετήσω λίγο και θα επιστρέψω με.... περισσότερες απορίες. :D :D :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οθόνη 19” το λιγότερο.. Ποια όμως? Με έχει κουράσει η CRT' date=' θέλω TFT.[/quote']

 

Να κάνω μία μικρή διευκρίνηση σε αυτό το σημείο. Κατ' αρχήν, αυτά που λέει ο Γεράσιμος είναι σωστότατα. Όμως, το να λέμε ότι θέλουμε μία 19άρα οθόνη (όταν μιλάμε για TFT) δεν είναι αρκετό, διότι οι περισσότερες 19άρες TFT έχουν την ίδια ανάλυση με τις παλιές (CRT) 17άρες (ήτοι 1280x1024). Οπότε, αν θέλει κανείς 19άρα για να έχει περισσότερο ωφέλιμο χώρο στο desktop, τότε πρέπει να βρεί μία TFT με ανάλυση 1600x1200 (οι οποίες είναι όμως αισθητά ακριβότερες). Αν πάρεις μία 19άρα με ανάλυση 17άρας, τότε θα έχεις δώσει περισσότερα χρήματα από ότι αν έπαιρνες μία 17άρα, αλλά το μόνο που θα βλέπεις είναι τα πράγματα της οθόνης να έχουν μεγαλύτερο εμβαδόν, κάτι που δεν έχει καμία σημασία και μάλιστα είναι και λίγο ενοχλητικό αν έχεις τα μάτια σου πολύ κοντά στην οθόνη λόγω έλλειψης χώρου. Προσοχή λοιπόν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δουλειά μου έχω μια 17" με ανάλυση 1280x1024. Είναι αρκετά ικανοποιητική αλλά θέλω να βάλω μια μεγαλύτερη στο σπίτι με περισσότερη ανάλυση. Δεν θέλω 19 με ανάλυση 17. Θέλω μέσα έξω 19 να είναι ή περισσότερο.

 

Σχετικά με τους σκληρούς. Αν πράγματι δεν υπάρχει διαφορά με τους σκληρούς 10 χιλιάδων στροφών, τότε θα προτιμήσω τους 7200 (περισσότερο για οικονομικούς λόγους). Θέλω 3 γιατί θέλω να έχω δυο λειτουργικά και έναν data, ΔΕΝ θέλω να σπάσω σκληρό στην μέση, καλύτερα να δώσω 100 ευρώ παραπάνω και να έχω έναν ακόμα

 

Πρέπει να έχω δίκτυο γιατί σκέφτομαι να βάλω internet και θέλω να τροφοδοτήσω και τα δύο μηχανάκια, επίσης το δίκτυο θα μου χρησιμεύσει πολύ και μουσικά. Μου είπαν ότι μπορώ να δουλέψω Cubase και από τους δύο υπολογιστές δίνοντας "δουλειά" στο δεύτερο μηχάνημα για να μην επιβαρύνεται τόσο το κυρίως μηχανάκι.

Δεν το δοκίμασα ακόμα, δεν ξέρω αν λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δουλειά μου έχω μια 17" με ανάλυση 1280x1024. Είναι αρκετά ικανοποιητική αλλά θέλω να βάλω μια μεγαλύτερη στο σπίτι με περισσότερη ανάλυση. Δεν θέλω 19 με ανάλυση 17. Θέλω μέσα έξω 19 να είναι ή περισσότερο.

 

Σχετικά με τους σκληρούς. Αν πράγματι δεν υπάρχει διαφορά με τους σκληρούς 10 χιλιάδων στροφών, τότε θα προτιμήσω τους 7200 (περισσότερο για οικονομικούς λόγους). Θέλω 3 γιατί θέλω να έχω δυο λειτουργικά και έναν data, ΔΕΝ θέλω να σπάσω σκληρό στην μέση, καλύτερα να δώσω 100 ευρώ παραπάνω και να έχω έναν ακόμα

 

Πρέπει να έχω δίκτυο γιατί σκέφτομαι να βάλω internet και θέλω να τροφοδοτήσω και τα δύο μηχανάκια, επίσης το δίκτυο θα μου χρησιμεύσει πολύ και μουσικά. Μου είπαν ότι μπορώ να δουλέψω Cubase και από τους δύο υπολογιστές δίνοντας "δουλειά" στο δεύτερο μηχάνημα για να μην επιβαρύνεται τόσο το κυρίως μηχανάκι.

Δεν το δοκίμασα ακόμα, δεν ξέρω αν λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω κι εγώ μερικές προτάσεις.

 

Επεξεργαστής: Θα σου πρότεινα AMD (όπως άλλωστε και όλοι απ’ότι είδα). Κοίτα να πάρεις ένα αρκετά γρήγορο 64 bit για τον εξής λόγο. Με τους ρυθμούς που εξελίσσεται η τεχνολογία θα είναι κρίμα σε ένα χρόνο να θελήσεις να βάλεις καλύτερο και να πρέπει να αλλάξεις και motherboard γιατί δεν θα είναι συμβατή. Τώρα αν σε παίρνει για Dual Core ακόμα καλύτερα. Από θερμοκρασίες δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν υπήρχε πάντα η μόδα με τους τεράστιους ανεμιστήρες και τις ψύχτρες θηρία. Ούτος η άλλος ανεβάζουν πλέων μικρότερες θερμοκρασίες από τους αντίστοιχους Intel.

 

Motherboard: Πρόσεξε να υποστηρίζει δίσκους Sata, να έχει PCI Express 16x και να έχει αρκετές onboard USB και Firewire. Μπορείς βέβαια να προσθέσεις αργότερα μερικές με PCI κάρτες αλλά δεν θέλεις να πήξεις το κουτί σου. Λογικά θα έχει onboard και κάρτα δικτύου αν και προσωπικά το WiFi με έχει βολέψει απίστευτα. Onboard κάρτα ήχου δεν σε ενδιαφέρει αν και δεν νομίζω να την αποφύγεις.

 

Ram: 2 DDR 400 512 και είσαι άρχοντας. Στο σύνολο φθηνότερες από μια 1024 και θα δουλέψουν καλύτερα. Μην μασάς για ψύξη… Τα είπαμε, δεν υπήρχε πάντα αυτή η μόδα και κάναμε την δουλεία μας δροσερά και τότε…

 

Κάρτα γραφικών: Προφανώς να είναι PCI Express 16x και θα πρότεινα κάτι σε ΑΤΙ Χ700 ή Χ800 Pro ή GT. Μπορεί να φανεί λίγο πιο πάνω από κάρτα για μέση χρήση αλλά θα την κρατήσεις χρόνια. Ψύξη ούτε λόγος ξανά.

 

Case: Βρες ένα απλό ευρύχωρο full case με USB μπροστά. Εκεί αν θες καλό θα ήταν να βάλεις και 2 καλούς ανεμιστήρες, ένα μπροστά και ένα πίσω. Για την δουλεία πήρα ένα νέο PC που έχει όλα αυτά και στοίχισε 40 Ευρω (χωρίς τροφοδοτικό). Το τροφοδοτικό είναι ανάλογα με το τι κατανάλωση θα κάνει το PC σου. Ένα 450αρι πάντως σίγουρα θα καλύψει και τις μελλοντικές σου ανάγκες. Μην πάρεις ούτε πολύ ακριβό ούτε πολύ φθηνό. Μια μέση λύση είναι το καλύτερο μιας και θα είναι και αθόρυβο και δεν θα το πληρώσεις όσο το CPU γιατί θα έχει φωτάκια που θα γυρνάνε και ξεχωριστή υποδοχή για Disco μπάλα.

 

Κάρτα ήχου: Δεν ξέρω δεν απαντώ. Σχετικά άσχετος… Εγώ πάντως έχω την M-Audio 1010 LT.

 

Mouse/Keyboard: Αν θες να γράψεις μουσική σίγουρα δεν θα το κάνεις από την κουζίνα σου. Δεν χρειάζεσαι Bluetooth – wireless. Πάρε ένα καλό και εργονομικό ενσύρματο mouse και keyboard.

 

HHD: Western Digital με την μια. Maxtor δεν συνιστώ γιατί ότι Maxtor έχω δει έχει βγάλει πρόβλημα. Αντιθέτως έχω δίσκο Western Digital 1,2 Giga που δουλεύει μια χαρά ακόμα. 7200 στροφές είναι μια χαρά. Δεν λέω, καλές και οι 10000 αλλά πληρώνεις κερατιάτικα. Να είναι οπωσδήποτε Sata ή Sata2. Η διαφορά στην ταχύτητα ανάμεσα σε Sata και Sata2 δεν είναι και τρομερή αλλά ανάμεσα σε IDE και Sata μεγάλη. Θα πρότεινα και 16 ΜΒ Cache αλλά ίσος είναι λίγο xtreme. Επίσης θα πρότεινα 2 250 Giga να τους σπάσεις σε partitions για να έχεις πολλές στροφές σε μεγαλύτερο ποσοστό του δίσκου. 50 Giga για κάθε λειτουργικό και τα προγράμματα που θα χρησιμοποιήσεις στο καθένα και 2 x 200 Giga για τις ηχογραφήσεις σου.

 

Οθόνη: Κάτι μέτριο εδώ. Δες αν σε παίρνει για 2 17” αντί για ένα 19” θα σε βολέψει περισσότερο και ακόμα καλύτερα 2 19”, xtreme ξανά. Μην πάρεις κάτι φθηνό γιατί θα κάτσεις πολλές ώρες μπροστά του. Δεν θες να δεις καμένα pixel με το που θα την βγάλεις από το κουτί της (όχι ότι θα προσέξεις 1-2) αλλά ακόμα και αν έχει θες να απαλλαγείς από αυτά οπότε δες για καλή εγγύηση.

 

DVD-R: Plextor. Δεν θα το αλλάξεις ποτέ. Θα γράφει τα πάντα και πάντα. Όχι Nec και LG, βγάζουν προβλήματα.

 

Και κάτι για το τέλος. UPS!!! Καλό UPS!!! Τόσα χρόνια φούρναρης…, μου έχει καταστρέψει hardware η ΔΕΗ… Ούτε θες να χάσεις το καλύτερο take γιατί σου έπεσε (το ρεύμα :))

 

Αυτά από μένα. Ήμουν χείμαρρος… Ελπίζω να μην κούρασα και να βοήθησα.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την λειτουργία των δίσκων, πιστεύω οτι θα έχεις καλύτερη απόδοση αν έχεις το λειτουργικό σύστημα σε ένα δίσκο και τα projects με τα audio τους σε αλλον (δοκιμασμένο), και ακόμα καλύτερα με τον τρόπο προτείνει ο boody.

 

Επίσης, προσπαθησε να μήν έχεις internet στο workstation και ούτε κάν κάρτα δικτύου. Πάρε ένα μετα/σμενο laptop που να μήν σε ενδοιαφέρει η τύχη του σε ενδεχόμενη μόλυνση από ιούς. Και οι antivirus δεν βοηθάνε στο μουσικό p.c. σου.

 

Αν αγοράσεις software, δες και το Steinberg Nuendo.

 

Αν θες να κάνεις πιο σοβαρή δουλεία χωρίς σοβαρα προβλήματα στη χρήση, ανέβασε λίγο το budget και πάρε Μac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να κάνεις πιο σοβαρή δουλεία χωρίς σοβαρα προβλήματα στη χρήση, ανέβασε λίγο το budget και πάρε Μac

 

 

όντως με 3500 ευρώ (χωρίς οθόνες) παίρνεις μηχάνημα που φυσάει ,βλέπε quad core :D

 

joking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να κάνεις πιο σοβαρή δουλεία χωρίς σοβαρα προβλήματα στη χρήση' date=' ανέβασε λίγο το budget και πάρε Μac.[/quote']

 

Μπα, αυτό δεν ισχύει πλέον.... Με τα ίδια $$ για καλό Μακ παίρνεις πολύ περισσότερη ιπποδύναμη σε ΠιΣι.

 

Α, και φυσικά ΔΕΝ ισχύει οτι τα Μακ δεν κολλάνε ουτε κρασάρουν, ετσι? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και μπήκαμε στο High Tech debate, που να δείτε σε λίγο καιρό που θα βγουν τα υβριδικά Mac/Intel μηχανήματα... (στην αγορά εννοώ καθώς τα πρωτότυπα υπάρχουν ήδη..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ... εξκιούσμι!!!! Ουου!!! Δεν ξέρω αν το καταλάβατε αλλά ξεφύγαμε, είμαι που είμαι μπερδεμένος με αυτά ας μην το χοντρήνουμε με off-topic :wink:

 

Ευχαριστώ για την κατανόηση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου