Προς το περιεχόμενο

Μουσικός Υπολογιστής. Τι?


karhariasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδή πριν κανα εξάμηνο πήρα pc σου λέω και εγώ μερικές συμβουλές.

 

για οθόνη καλύτερα να πας σε dual monitor setup με 17tft παρα να πάρεις 19αρα καλή.ισχύουν όσα είπε και ο Wow!,ζητάς ανάλυση και όχι μέγεθος διαγωνίου.

 

εγώ πήρα μια dell 2005fpw που είναι super και widescreen και με αναλυση 1680 χ 1050 αλλά μάλλον την αγορά δεύτερης οθόνης δεν την αποφεύγω.

 

είχα προτιμήσει τον amd 64 3200 venice γιατί κλοκάρει καλά (2000 mhz ονομαστικά το έφτασα 2700 όλα με μαμά ψύξη και τάση - αλλα είχα πρόβλημα με τις μνήμες).

τώρα θα έπαιρνα τον 3800 χ2 χωρίς δεύτερη κουβέντα,μακράν ο καλύτερος performance/price για μουσικές και οχι μόνο εφαρμογές.(αν δίνεις παραπάνω για επεξεργαστή πας κατευθείαν στον 4400 χ2 όπου έχει διπλάσια cache και 11χ multiplyer)

 

μνήμες παίρνεις:

 

1)αν το σύστημα που θα πάρεις θες να το κλοκάρεις αρκετά πας σε 2χ512 επώνυμες,γρήγορες(άρα ακριβές) μνήμες όπως crucial ballistic,ocz platinum,g skill ,corsair ή γενικά οτι βρεις με samsung tccd chip

 

2)εάν δε σε ενδιαφέρει το overclocking και ταυτόχρονα ασχολείσαι με sampling πας για κάτι σχετικά φθηνό σε 2 χ 1giga

 

να το ψάξεις το θέμα με τις μνήμες πιο πολύ απ'όλα γιατί θα σε σωσουν απο μπλε οθόνες καταρευσης,θα κάνουν το συστημα σου πιο γρήγορο σε default speed ακομα και απο συστήματα με ίδιους επεξεργαστες (εδώ παίζουν ρόλο τα timings),θα σου δώσουν το όριο για το overclocking (μιλάω πάντα για 1:1 -fsb επεξεργαστή /bandwidth μνήμης)και πολλά άλλα κουλά.

 

για mobo δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι.εγώ με την msi k8n neo4 platinum είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

 

τουλάχιστον 2 σκληρούς,έναν ide και έναν sata (2).o πρώτος με dual boot windows xp pro (τα home νομίζω δε βλέπουν 2 επεξεργαστές),ένα partition δηλ για μουσική και άλλο για games,internet κλπ και ο sata για τα projects σου και τις sample βιβλιοθήκες.μέγεθος εσύ θα κρίνεις με το κλασικό giga/euro να δεις τι σε συμφέρει,όσο για μάρκες δε μπορώ να σου προτείνω κάτι αφού όλες περάσαν απ'τα χέρια μου χωρίς κανένα πρόβλημα.ενδεικτικά εγώ έχω samsung,maxtor,seagate ide και western digital sata2

 

dvd,dvd-r,πληκτρολόγια,ποντίκια παίρνεις ότι γουστάρεις.

 

κοίτα να πάρεις ένα καλό κουτί full tower (σαν το armor πχ) και οπωσδήποτε καλό τροφοδοτικό ,τα κορυφαία και αθόρυβα είναι τα seagate super silencer αλλά πρέπει να τα παραγγείλεις απ'έξω.πάντως εγώ με το enermax noisetaker 495 είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

 

ps:dualcore βάζεις εφόσον και ο sequencer το υποστηρίζει.για παράδειγμα απ'ότι διάβασα αν τρέχεις fl studio δε θα δεις (μέχρι στιγμής) διαφορά με τους διπύρηνους,εκεί τα megaherz παίζουν ακόμη τον πρώτο ρόλο

 

στη θέση σου πάντως θα περίμενα μέχρι να βγουν και τα mac-intel

αυτά και από μένα

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα!!!

Για ένα πολύ καλό σύστημα με οθόνη τα 1500 είναι πολύ λίγα. Παρόλα αυτά με έναν σωστό συνδυασμό hardware μπορείς να φτιάξεις ενα αξιοπρεπέστατο σύστημα.

 

Επεξεργαστής: AMD @ 2005 & 2006 = Μονόδρομος. Οτι υπέρ είχε η intel κάποτε, το έχει τώρα η Amd! (και ότι κακό είχε η amd το έχει και με το παραπάνω τώρα η intel). Η amd αυτή την στιγμή ενσωματώνει τεχνολογία για αθόρυβη λειτουργία και σωστή ψύξη "Cool 'n Quiet", τεχνολογία "Hyperτransport" για την σωστή χρήση της μνήμης = αυξημένες επιδώσεις, ενώ παράλληλα έχει υλοποιήσει σωστότατα τις 64bit και dual core εκδόσεις.

(αντίθετα απο την intel).

Oπότε για επεξεργαστή -> Athlon 64 σε socket 939. Aν σε πέρνει go for dual core.

 

Motherboard: Για motherboard MSI ή Gigabyte χωρίς SLI (μη πληρώνεις για τεχνολογίες τις οποίες δεν θα χρησιμοποιήσεις).

 

Ram: Εδώ θα πονέσει! Η amd δεν υποστηρίζει dddr2 (Καλό αυτό, η intel και που τις υποστήριξε δεν έχει την τεχνολογία να τις εκμεταλλευτεί, άσε που οι ddr2 είναι ανώριμες ακόμα και έχουν πολλά υψηλά cas latecy. Οπότε αναγκαστικά DDR1. ¶ν κάνεις αναβαθμισεις συχνά στο pc σου βάλε 2 χ 512 ίσα ίσα να την παλέψεις γιατί σε 6 μήνες η amd βγάζει καινούργιο socket και τεχνολογία που θα εκμεταλευτεί 100% τις ddr2. ¶ν δεν πρόκειτε να αναβαθμίζεις συχνά βάλε 2 twinmos dimm (2x1GB), η άμα δεν σε πέρνει οικονομικά βάλε 1 χ 1GB. (χάνεις το dual channel αλλά αργότερα βάζεις άλλο ενα dimm και είσαι ok. (λέω Twinmos γιατί προσφέρουν πολύ καλή συμβατότητα, lifetime εγγύηση και έχουν cl 2.5).

 

Κάρτα γραφικών: Νvidia για γρήγορα γραφικά (Gamming) και top συμβατότητα, Ατι για σωστότερα χρώματα. Οπότε μια value for money (πάντα σε pciX):

MSI 6600Le στα 100ε περίπου ή μια Abit Rx 600pro (100ε) αν πας σε ati.

Δεν αναφέρω κάποια καλύτερη γιατί δεν θα σε πάρει....

 

Case:

Εδώ η φθηνότερη λύση κατά του θορύβου είναι το 6ar6 της Heroichi. Ενσωματώνει 2 12cm αθόρυβους ανεμιστήρες. Έχει πόρτα μπροστά για τα drives και κάνει περίπου 50ε.

 

Τροφοδοτικό: Εδώ δεν παίζουμε. Θέλουμε υγιή και σταθερά ρεύματα χωρίς θόρυβο. Το λιγότερο Enermax Noise taker 460w (85e)

 

Mouse/Keyboard: Logitech. Κανένα σχόλιο.

 

HHD: Αυτοί που είναι 10.000 rpm είναι πανάκριβοι. πάρε 2 250άριδες western digital (ο ένας backup στον αλλο). Δεν χρειάζεται να βάλεις 2 φορές το λειτουργικό, απλά θα κάνεις εναν παραπάνω user απο το control panel. Προτίμησε sata2 με 16mb cache. To μοντέλο είναι WD2500KS.

 

Οθόνη: Tην πιο φθηνή tft που θα βρεις σε EIZO. 330 περίπου για μια 17άρα). Αν πας σε άλλη μάρκα (που δεν θα έχει καμιά σχέση με eizo) μπορεί να βρεις και με 230.

 

DVD: Ένα απλό lg (είναι τα καλύτερα για read) 20e

DVD-R: ότι Nec να είναι. 40-50ε το πολύ.

 

UPS: Αναγκαίο αλλά το καλό είναι και πολύ ακριβό. Πολύ καλό και δοκιμασμένο line interactive στα 800va είναι το mustek 800 (90e) ... αλλά θα έχεις λίγο πρόβλημα με τον θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να βάλεις 2 φορές το λειτουργικό' date=' απλά θα κάνεις εναν παραπάνω user απο το control panel. .[/quote']

 

σορι αλλα να βαλεις 2 φορες το λειτουργικο. αυτο με τα users δε δουλευει σωστα για τους λογους που το θελεις . πχ καθε εγκατασταση του administrator την εχουν ολοι.

 

νομιζω οτι καλυτερα να 2 εχεις λετουργικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες επειδη και εγω τωρα στηνω το pc μου , μερικες ερωτησεις εχω να κανω βαση αυτων που διαβαζω.....Για οθονη σκεφτομαι να παρω την EIZO 19'' S1910 BLACK .....αργοτερα λεω τις κανω 2! Να παρω αυτη ή να παρω την 17" ? Επισης για καρτα γραφικωνμ σκεφτομαι αυτην : ASUS nVidia GeForce EN6600GT/TD - 128MB 'PCI Express'

Ακουω γνωμες,παρατηρησεις ...... (θελω να παιζω και παιχνιδια με καλη αναλυση αλλα κυριως ασχολουμαι με home studio και θα ηθελα την 19" για να μην μου βγαινουν τα ματια με τα faders και ολα αυτα... :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες επειδη και εγω τωρα στηνω το pc μου , μερικες ερωτησεις εχω να κανω βαση αυτων που διαβαζω.....Για οθονη σκεφτομαι να παρω την EIZO 19'' S1910 BLACK .....αργοτερα λεω τις κανω 2! Να παρω αυτη ή να παρω την 17" ? Επισης για καρτα γραφικωνμ σκεφτομαι αυτην : ASUS nVidia GeForce EN6600GT/TD - 128MB 'PCI Express'

Ακουω γνωμες,παρατηρησεις ...... (θελω να παιζω και παιχνιδια με καλη αναλυση αλλα κυριως ασχολουμαι με home studio και θα ηθελα την 19" για να μην μου βγαινουν τα ματια με τα faders και ολα αυτα... :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζετε μόνο οθόνες TFT που έρχονται με εγγύηση μηδενικών καμένων pixel και έχουν on-site support και αντικατάσταση. Όσον αφορά τις κάρτες γραφικών, η προσωπική μου προτίμηση για μουσικό υπολογιστή είναι η Matrox G550 η οποία έχει ένα σημαντικό πλεονέκτημα: δεν έχει ανεμιστήρα, άρα είναι εντελώς σιωπηλή. Βέβαια, δεν είναι κατάλληλη για 3d γραφικά ή παιγχνίδια που περιλαμβάνουν 3d γραφικά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το θέμα θόρυβος εγώ το έλυσα σχεδόν κάνοντας αυτά που βλέπετε παρακάτω:

Pc-Inside3-small.JPG

Ανεμιστήρας 8cm στη cpu στα 7Volt.

Ανεμιστήρας 8cm στη vga στα 7Volt(δεν ακούγεται κίχ)

Τοποθέτηση του σκληρού στον αέρα για να μην βουίζει το κουτί από τους κραδασμούς.

Τέλος εγώ στο τροφοδοτικό έβαλα ρυθμιστή στροφών και ετσι ρίχνω το επίπεδο του θορύβου αρκετά.

ΠΡΟΣΟΧΗ:Το σύστημα δεν είναι dead silent αλλά πλησιάζει αρκετά πρός αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με τον σκληρο ειναι πραγματικα πολυ ενδιαφερον και εξυπνο. αυτο με τους ανεμιστηρες ομως ? τι ειναι αυτο που τους κανει αθορυβους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να βάλεις 2 φορές το λειτουργικό' date=' απλά θα κάνεις εναν παραπάνω user απο το control panel. .[/quote']

 

σορι αλλα να βαλεις 2 φορες το λειτουργικο. αυτο με τα users δε δουλευει σωστα για τους λογους που το θελεις . πχ καθε εγκατασταση του administrator την εχουν ολοι.

 

νομιζω οτι καλυτερα να 2 εχεις λετουργικα.

 

Συμφωνώ και εγώ, εν' τούτοις υπάρχει ένα μειονέκτημα: ότι θα χρειαστεί να κάνεις δύο activation στα windows και θα ταλαιπωρηθείς όταν θελήσεις να κάνεις update στα Vista, καθώς δεν θα ξέρουν ποια από τις δύο εγκαταστάσεις να αναβαθμίσουν, όταν έρθει η ώρα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ανησυχεις για μενα , εχω βασιμες υποψιες οτι δε θα μου αναβαθμισουν εμενα καμια απο τις δυο.... :) :):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου