Προς το περιεχόμενο

Μουσικός Υπολογιστής. Τι?


karhariasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά,

 

Θα επιστρέψω με αρκετά κομιουτερικά (και εξηγήσεις φυσκά) που αφορούνε daws. Επίσης, διάβασα από τις απαντήσεις για πολλά ζητήματα τα οποία δεν είναι ακριβώς έτσι. Μόλις βρω χρόνο να τα διατυπώσω όπως πρέπει και θα εξηγήσω ακριβώς τι εννοώ.

Πάντως, οι ανακοινώσεις των κατασκευαστών και τα υπόλοιπα κομιούτερ που δεν είναι daw δεν συμπίπτουν με το καλύτερο για ένα daw, ούτε και το σετάρισμα είναι το ίδιο καθώς άλλα πράγματα έχουν σημασία και ενδιαφέρει να μην υπάρχουν προβλήματα κάθε τύπου με τα componets και τις ρυθμίσεις τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σας και από μενα...

 

Αποφάσισα και γω να μου κανω δωρο εναν μουσικο Η/Υ. Εχω κανει ηδη την εξής παραγγελία όμως εχω περιθωριο 2-3 μερες για αλλαγές...

 

οθονη : SAMSUNG 430 BF 19'' TFT

CPU : P4 3200

M/B : GIGABYTE 8I956P PRO

RAM : 4X 512 DDR 400 MHz

karta grafikon : ATI RX550 256 MB

HD: 1 MAXTOR 80GB + 1 MAXTOR 300GB

ΚΟΥΤΙ : ενα αθόρυβο (δεν θυμαμαι την μάρκα...νομίζω γυρω στα 100ε με δικο του τροφοδοτικό...)

 

Οι ερωτήσεις μου :

 

1)Γιατί όλοι προτείνετε AMD ? Έχω ακούσει από διάφορους ότι ο μαθηματικός επεξεργαστής της intel συνεργάζεται καλύτερα με τα μουσικά προγράμματα (ετσι το ακουσα ετσι το μεταφερω...)

 

Λέτε να πάω σε AMD ?

 

2) οσον αφορά την κ.γραφικων έβαλα 256ΜΒ για να είναι πιο ελαφρια για τον επεξεργαστη...ισχυει αυτό ? (παιχνιδια δεν παιζω)

 

3) Οθονη...με αυτά που διάβασα μάλλον καταλήγω στο να πάρω με τα ίδια λεφτά μια πολύ καλή 17''. Ποια προτείνετε EIZO ?

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Γιατί όλοι προτείνετε AMD ? Έχω ακούσει από διάφορους ότι ο μαθηματικός επεξεργαστής της intel συνεργάζεται καλύτερα με τα μουσικά προγράμματα (ετσι το ακουσα ετσι το μεταφερω...)

 

Και εγω δεν ξερω γιατι τοσο..μισος με τους Intel! :D

 

Παντως με τον δικο μου (3,4 ghz 64bit) δεν εχω κανενα προβλημα & το SONAR 5 PROD.EDITION δεν αστειευεται καθολου ,ειδικα με ολα τα plug in & vst που κοτσαρω σε καθε ευκαιρια :lol:

 

Ο επεξεργαστης δεν καταλαβαινει μια....κτηναρα σου λεω!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω δεν ξερω γιατι τοσο..μισος με τους Intel! :D

 

Είναι απλή η απάντηση. Tomshardware. Αλλά αν θες να ψαχτείς και μόνος σου ρίξε μια ματιά στα χαρακτηριστικά και τιμές αντίστοιχων μοντέλων.

Εχεις πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες άρα λιγότερους και πιο ήσυχους ανεμιστήρες, υψηλό overclocking (μην αλλάζουμε συχνά επεξεργαστές) και υψηλότερες ταχύτητες στην ίδια πραγματική συχνότητα.

Εγώ έχω έναν Venice 3.2 (θεωρητική ταχύτητα). Η σύγκριση με τον αντίστοιχο newcastle τελευταίας γενιάς είναι απλά άνιση. Η Intel έχει μείνει λίγο πίσω αν και από ότι διαβάζω ετοιμάζει αντεπίθεση. Επείσης ο κόσμος έχει αρχίσει και το καταλαβαίνει αυτό μιας και το 2005 η AMD έκανε περισσότερες πωλήσεις σε desktop επεξεργαστές.

Υπάρχουν και οι Dual Core που αυτή τη στιγμή είναι μονόδρομς αν διαθέτεις το χρήμα. Ο 4400 με 1+1 cache είναι όνειρο και κατ' εμέ η καλύτερη επιλογή για DAW σύστημα.

Περί ορέξεως βέβαια κολοκυθόπυτα. Υπάρχουν και οι προσωπικές προτιμήσεις. Γνωρίζω φαντατικούς Intelάκηδες και AMDάδες. Θα αγοράσουν τη μάρκα που έχουν φετίχ ασχέτως αν τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή η άλλη έχει καλύτερο προιόν στη κατηγορία που ενδιαφέρονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με τον σκληρο ειναι πραγματικα πολυ ενδιαφερον και εξυπνο. αυτο με τους ανεμιστηρες ομως ? τι ειναι αυτο που τους κανει αθορυβους?

Αυτό με τον σκληρό με έσωσε από αγορά(που δεν θα τη γλυτώσω δηλαδή λόγω χώρου) νέου δίσκου και καλά πιό αθόρυβου!Αυτό που κάνει τους ανεμιστήρες αθόρυβους είναι οι χαμηλές στροφές και επίσης στην vga εχω αφαιρέσει το μικρό θορυβώδες ανεμιστηράκι και έχω βάλει με πατέντα(μπατονέτες) ένα 8ρι.Για περισσότερες πληροφορίες δες εδω www.silentpcreview.com για όλα τα κόλπα :wink: .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το θέμα θόρυβος εγώ το έλυσα σχεδόν κάνοντας αυτά που βλέπετε παρακάτω:

Ανεμιστήρας 8cm στη cpu στα 7Volt.

Ανεμιστήρας 8cm στη vga στα 7Volt(δεν ακούγεται κίχ)

Τοποθέτηση του σκληρού στον αέρα για να μην βουίζει το κουτί από τους κραδασμούς.

Τέλος εγώ στο τροφοδοτικό έβαλα ρυθμιστή στροφών και ετσι ρίχνω το επίπεδο του θορύβου αρκετά.

ΠΡΟΣΟΧΗ:Το σύστημα δεν είναι dead silent αλλά πλησιάζει αρκετά πρός αυτό!

 

Γεια χαρά.

 

Αυτό που έκανες με τον σκληρό σου νομίζω ότι δεν είναι και το πιο σωστό. Λογικά έτσι όπως τον έχεις κρεμάσει θα κουνιέται σαν εκκρεμές με το παραμικρό κουνηματάκι του PC σου. Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα και την μείωση του χρόνου ζωής του σκληρού σου αλλά και την καθυστέρηση στην ανάγνωση λόγο του ότι οι δονήσεις στις κεφαλές των δίσκων μέσα στον σκληρό σου, από ελαφρά κουνηματάκια, αποσβένονται πιο αργά απ’ότι αν ήταν βιδωμένος. Σαν να έχεις στο αμάξι σου χαλασμένα αμορτισέρ ένα πράμα. Αυτό που έχει κάνει ο τύπος στο link που έδωσες είναι κάπως διαφορετικό στην υλοποίηση από αυτό που έχεις κάνει.

 

Αυτό πάλι με τους ανεμιστήρες το είχα κάνει κι εγώ μια περίοδο δοκιμαστικά αλλά παρατήρησα ότι ανέβαζε θερμοκρασίες με αποτέλεσμα να καθυστερεί περισσότερο.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να βάλεις 2 φορές το λειτουργικό' date=' απλά θα κάνεις εναν παραπάνω user απο το control panel. .[/quote']

 

σορι αλλα να βαλεις 2 φορες το λειτουργικο. αυτο με τα users δε δουλευει σωστα για τους λογους που το θελεις . πχ καθε εγκατασταση του administrator την εχουν ολοι.

 

νομιζω οτι καλυτερα να 2 εχεις λετουργικα.

 

Αν σου είναι εύκολο κάνε μία επέκταση σε παρακαλώ γιατί δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Με το να κάνει ενα guest account και να δώσει ότι rights θέλει καθώς και να επιλέξει να μη χρησημοποιηθούν τα ίδια system files αλλα ο κάθε λογαριασμός να έχει τα δικά του ... Τί πρόβλημα μπορεί να του δημιουργήσει? Διαγράφοντας τον λογαριασμό οποιαδήποτε στιγμή θελήσει σβήνουν όλα και το σύστημα έρχετε στην αρχική του μορφή με τον αρχικό admin λογαριασμό και τα system files του ανέπαφα. Στην ουσια είναι μια lite λύση (πολύ πιο λειτουργική) του να βάλεις 2,3,4 λειτουργικά ίδιας έκδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις ομως με την χρηση user accounts να μην εχεις firewall, antivirus κλπ σε εναν χρηστη?

να εχεις οποτε θελεις ενα παναλαφρο συστημα για μουσικη και ενα πληρες για ολα τα υπολοιπα?

το αναφερω αυτο γιατι τα συνηθη antivirus-firewalls (οπως norton) ειναι δεινοσαυροι evil:

δεν ενδιαφερομαι αμεσα, απλα το θετω για να μαθουμε και τιποτα.προσωπικα τρεχω linux και οταν θα στησω dual boot με xp θα τα εχω αυστηρα για μουσικη. :

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικότατα! Όποτε κάνεις εγκατάσταση ενα πρόγραμμα επιλέγεις px να τρέχει μόνο στον Α user, μόνο στον Β, μόνο στον C μπλα μπλα... ή ακόμα και σε όλους. Μπορείς να έχεις άλλο theme, άλλες ρυθμίσεις της οθόνης, άλλα προγράμματα, άλλες ρυθμίσεις hardware κτλ κτλ. Όλα αναλόγς με τi access θα δώσεις στον user.

 

*Και εγώ ο μόνος λόγος που δουλεύω win είναι για τα μουσικά προγράμματα. Suse oeoeoeoe! (ή slackware πιο τρελές καταστάσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου