Προς το περιεχόμενο

The Charlie Christian Pickup


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνεχίζω λοιπόν παραθέτοντας και ένα βιντεάκι από το Youtube

 

 

 

Απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ήχος!!!

Ζήλεψα πολύ και ψήνομαι να τον βάλω κι εγώ σε μια από τις 2 tele μου, αλλά φοβάμαι ότι αν αργότερα το μετανίωσω θα έχω πρόβλημα (λόγω του βάθους του σκαψίματος που θα γίνει στο σώμα) να "επιστρέψω" σε κλασικό neck tele μαγνήτη...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ήχος!!!

Ζήλεψα πολύ και ψήνομαι να τον βάλω κι εγώ σε μια από τις 2 tele μου, αλλά φοβάμαι ότι αν αργότερα το μετανίωσω θα έχω πρόβλημα (λόγω του βάθους του σκαψίματος που θα γίνει στο σώμα) να "επιστρέψω" σε κλασικό neck tele μαγνήτη...

 

Aν τον βαλεις με mounting πανω στο pickguard δε θα εχεις λογικα προβλημα. Και θα ειναι και τρομερα πιο ευκολος στις ρυθμισεις. Δε θα ειναι vintage correct, αλλα χ****καμε στην τελικη.

 

Eιχε δοκιμασει και ο deadendmind παλαιοτερα το συγκεκριμενο μαγνητη...ισως υπαρχουν κλιπς πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τρομακτικό… με τον neck μου φάνηκε ότι έκαναν πουλάκια τα μάτια μου- έβλεπα μια tele και άκουγα κάτι που έφερνε πολύ σε Gibson…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν τον βαλεις με mounting πανω στο pickguard δε θα εχεις λογικα προβλημα. Και θα ειναι και τρομερα πιο ευκολος στις ρυθμισεις.

 

Αν κατάλαβα όμως καλά, το πρόβλημα είναι θα πρέπει το σώμα να σκαφτεί σε βάθος ώστε ο μαγνήτης να μπορέσει να έρθει στο σωστό ύψος και να ισορροπήσει ηχητικά με τον bridge.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλία, μιας και την κιθάρα την έστειλα στον Σταύρο νόμιζα πως θα την είχες δοκιμάσει. Πάντως, δεν λέω πως θα ξεχάσεις τους p90, αλλά σίγουρα θα πάθεις πλάκα!

Συμφωνώ με την επιλογή της στήριξης στο pickguard. Μπορείς από το site του Lollar να τον αγοράσεις μαζί με το Pickguard. Αν δεις στο site του, σου δίνει τη δυνατότητα να διαλέξεις (http://www.lollarguitars.com/mm5/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=LGP&Product_Code=222&Category_Code=charlie-christian-pickups) και από ό,τι καταλαβαίνω δεν νομίζω να έχει καμιά επιβάρυνση στην τιμή.

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλία, μιας και την κιθάρα την έστειλα στον Σταύρο νόμιζα πως θα την είχες δοκιμάσει.

 

Δεν πρόλαβα δυστυχώς να τη δοκιμάσω.  :-\

Την μέρα που είχα πάει, η κιθάρα σου ήταν ακόμη σε φάση routing και μετά δεν ξαναπέρασα...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, πέραν του σκαψίματος, αν θες να βάλεις τον παλιό tele μαγνήτη απλά βάζεις το Pickguard πάνω (φαντάζομαι όμως πως και ο tele μαγνήτης σου πρέπει να είναι δεμένος στο pickguard). Έχω την εντύπωση πως με τον συνδυασμό Pickguard και Charlie Christian ίσως γλιτώσεις μερικά χιλιοστά σκάψιμο παραπάνω.

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω... :-\ ??? ::)

Ο CC είναι παχύς (έχει ύψος για την ακρίβεια), άρα για να έρθει στο ύψος του pickguard, η κοιλότητα που τον φιλοξενεί πρέπει να έχει βάθος, ώστε να μπορεί να κατέβει κάτω.

 

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι το εξής:

αν κάποιος θέλει να βάλει πάλι κλασικό neck μαγνήτη, με βίδες στο σώμα (και όχι στο pickguard) θα μπορεί να το κάνει ή πλέον οι βίδες θα είναι κοντές, δεδομένου ότι το σώμα πλέον θα έχει βαθύ σκάψιμο;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν τον βαλεις με mounting πανω στο pickguard δε θα εχεις λογικα προβλημα. Και θα ειναι και τρομερα πιο ευκολος στις ρυθμισεις. Δε θα ειναι vintage correct, αλλα χ****καμε στην τελικη.

Συμφωνώ απόλυτα, άλλωστε στην συγκεκριμένη περίπτωση μια ρύθμιση υπάρχει: τέρμα κάτω στο ίδιο ύψος σχεδόν με το Pickguard!

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω... :-\ ??? ::)

Ο CC είναι παχύς (έχει ύψος για την ακρίβεια), άρα για να έρθει στο ύψος του pickguard, η κοιλότητα που τον φιλοξενεί πρέπει να έχει βάθος, ώστε να μπορεί να κατέβει κάτω.

 

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι το εξής:

αν κάποιος θέλει να βάλει πάλι κλασικό neck μαγνήτη, με βίδες στο σώμα (και όχι στο pickguard) θα μπορεί να το κάνει ή πλέον οι βίδες θα είναι κοντές, δεδομένου ότι το σώμα πλέον θα έχει βαθύ σκάψιμο;

 

Aυτο σου λεω: Θα ειναι πολυ βαθυ οποτε θα εχεις προβλημα. Ο μονος λογος ομως να τον βαλεις κατευθειαν στο σωμα ειναι για vintage correct λογους.

Με το να τον βαλεις κατευθειαν πανω στο pickguard (αναφερομαι στον κλασσικο τελε στον οποιο θα θες να γυρισεις) γλυτωνεις και απο αυτο το προβλημα και απο πολυ κοπο καθε φορα που θες να αλλαξεις υψος.

 

Αν επιμενεις να παει ο μαγνητης στο σωμα, ισως θα μπορουσες να "γεμισεις" ελαφρως την κοιλοτητα με ενα κομματι ξυλου. Θα καλυπτεται απο το pickguard  οποτε δε παιζει αισθητικο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου