Προς το περιεχόμενο

The Charlie Christian Pickup


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτο σου λεω: Θα ειναι πολυ βαθυ οποτε θα εχεις προβλημα. Ο μονος λογος ομως να τον βαλεις κατευθειαν στο σωμα ειναι για vintage correct λογους.

Με το να τον βαλεις κατευθειαν πανω στο pickguard (αναφερομαι στον κλασσικο τελε στον οποιο θα θες να γυρισεις) γλυτωνεις και απο αυτο το προβλημα και απο πολυ κοπο καθε φορα που θες να αλλαξεις υψος.

 

Αν επιμενεις να παει ο μαγνητης στο σωμα, ισως θα μπορουσες να "γεμισεις" ελαφρως την κοιλοτητα με ενα κομματι ξυλου. Θα καλυπτεται απο το pickguard  οποτε δε παιζει αισθητικο προβλημα.

 

Got it ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω... :-\ ??? ::)

Ο CC είναι παχύς (έχει ύψος για την ακρίβεια), άρα για να έρθει στο ύψος του pickguard, η κοιλότητα που τον φιλοξενεί πρέπει να έχει βάθος, ώστε να μπορεί να κατέβει κάτω.

 

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι το εξής:

αν κάποιος θέλει να βάλει πάλι κλασικό neck μαγνήτη, με βίδες στο σώμα (και όχι στο pickguard) θα μπορεί να το κάνει ή πλέον οι βίδες θα είναι κοντές, δεδομένου ότι το σώμα πλέον θα έχει βαθύ σκάψιμο;

Νομίζω πως αυτό θα ξεκαθαρίσει λίγο τα πράγματα:

 

υπάρχει και συνέχεια:

 

Για να γυρίσεις πίσω σε Tele μαγνήτη νομίζω θα είναι πολύ βαθιά για να βάλεις τον μαγνήτη με τις βίδες στο σώμα

 

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ύψος έχει ο μαγνήτης?

 

 

 

οφ τοπικ: Στη φωτογραφία απο το routing (πρώτη σελίδα, πρώτη φωτογραφία) πίσω απ'το αριστερό χέρι, αυτό που βλέπω είναι ΕΚΟ?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ύψος έχει ο μαγνήτης?

 

 

 

οφ τοπικ: Στη φωτογραφία απο το routing (πρώτη σελίδα, πρώτη φωτογραφία) πίσω απ'το αριστερό χέρι, αυτό που βλέπω είναι ΕΚΟ?

 

Δυστυχώς δεν τον μέτρησα πριν στείλω την κιθάρα για εγκατάσταση. Πάντως στο Video ο Lollar λέει πως έχει βάθος 1 περίπου ίντσας όταν βιδωθεί στο Pickguard, δηλαδή 2,5 εκατοστά!

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βλέπω να κάνω στροφή 180 μοιρών...

Έχω το ταυράκι δίπλα μου και σκέφτομαι πως θα ακουγόταν με 2 CC, να φανταστείς έχει πάνω EMG (ξέρω, καμία σχέση).

Άκρως ενδιαφέρον ήχος.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βλέπω να κάνω στροφή 180 μοιρών...

Έχω το ταυράκι δίπλα μου και σκέφτομαι πως θα ακουγόταν με 2 CC, να φανταστείς έχει πάνω EMG (ξέρω, καμία σχέση).

Άκρως ενδιαφέρον ήχος.

Μια φορά πάντως, το σώμα είναι ήδη σκαμμένο, οπότε... Νομίζω θα είναι άκρως ενδιαφέρον! Go for it!

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά πάντως, το σώμα είναι ήδη σκαμμένο, οπότε... Νομίζω θα είναι άκρως ενδιαφέρον! Go for it!

Μπήκε στη wish list ;)

Ίσως και ένας phase reverse διακόπτης να είχε περισσότερο ενδιαφέρον στο τελικό αποτέλσμα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε στη wish list ;)

Ίσως και ένας phase reverse διακόπτης να είχε περισσότερο ενδιαφέρον στο τελικό αποτέλσμα.

Λοιπόν, μιας και το ανέφερες, στην τελε μου έχω βάλει αυτόν τον διακόπτη. Με τον συγκεκριμένο μαγνήτη "λέει" περισσότερο από ότι με τους 2 μονούς tele μαγνήτες που είχα αρχικά. Το tone ποτενσιόμετρό μου, σηκώνοντας το, βγάζει τους μαγνήτες εκ΄τος φάσης. Επειδή ο ήχος αυτός ουσιαστικά "αδυνατίζει" τον ήχο (μια και οι μαγνήτες μπαίνουν εκτός φάσης και ακυρώνεται μέρος του σήματος) με τον Charlie Christian ο ήχος αυτός είναι πιο γεμάτος. Αν τελικά βάλεις 2 Charlies τότε θα είναι ένα άκρως ενδιαφέρον αποτέλεσμα!

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μιας και το ανέφερες, στην τελε μου έχω βάλει αυτόν τον διακόπτη. Με τον συγκεκριμένο μαγνήτη "λέει" περισσότερο από ότι με τους 2 μονούς tele μαγνήτες που είχα αρχικά. Το tone ποτενσιόμετρό μου, σηκώνοντας το, βγάζει τους μαγνήτες εκ΄τος φάσης. Επειδή ο ήχος αυτός ουσιαστικά "αδυνατίζει" τον ήχο (μια και οι μαγνήτες μπαίνουν εκτός φάσης και ακυρώνεται μέρος του σήματος) με τον Charlie Christian ο ήχος αυτός είναι πιο γεμάτος. Αν τελικά βάλεις 2 Charlies τότε θα είναι ένα άκρως ενδιαφέρον αποτέλεσμα!

Κάπως έτσι το σκέφτηκα και εγώ.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω επίσης:

  • Tim Lerch: τι παίχτης!!
  • Surf Green Tele: μου τρέχουν τα σάλια, θα το κάνω κάποτε (χωρίς το binding όμως). Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί σπανίζουν τα χρώματα χρώματα στην Fender. Δεν πειράζει, υπάρχει και η warmoth...
  • Charlie Christian: τελικά νομιζω ότι αυτό που άκουσα και μου άρεσε είναι p90-με-ακουστικό-χρώμα. Γι'αυτό ίσως και δεν τρελλάθηκα με τον βρώμικο ήχο του.
  • Για όσους βαρέθηκαν να ακούσουν/δουν όλο το πρώτο βίντεο που πόσταρε ο bluesscholar, δείτε και στο 1:11 που παίζει με πένα.

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου