Προς το περιεχόμενο

επιλογη bridge μαγνητη για συνδυασμο με scn σε φεντερ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους

 

ψαχνω για μια ακομα φορα μαγνητη bridge για την φεντερ μου... ετσι λοιπον εχουμε τα εξης... προκειται για φεντερ μεχικο με νεκ και μεση scn και θελω εναν μαγνητη για γεφυρα . θελω να ειναι γκαζιαρης ο μαγνητης αφου παιζω μεταλ αλλα οχι τερμα γκαζι... μετρημενο και ποιοτικο... να ειναι ευελικτος αλλα και να ταιριαζει με τους scn στο level του ηχου... παλλοι παραμετροι αλλα εσεις ξερετε κατι θα βρειτε να προτεινετε δεν μπορει ...μπορειτε να προτεινετε ειτε σε humbacker ειτε σε mini humbucker

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάστορα ο Smith πάνω στην jackson που παίζει, όπως και στις παλιότερες fender του έχει έναν dimarzio super distortion μαζί με 2 scn. Νομίζω ότι γι αυτό που θές θα κάνει o super distortion.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dimarzio super distortion μαζί με 2 scn.

 

ναι ναι εχεις δικιο ... ομως στο σαιτ της τζακσον απο οτι λεει δεν ειναι ακριβως οι κανονικοι scn αλλα η hot scn οποτε πρεπει να ειναι πιο γκαζιαρηδες απο τους απλους και να μην υπαρχει μεγαλη διαφορα στην εξοδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά λες, τώρα παρατήρησα το hot απο μπροστα. Χμμμ κάτσε να τσεκάρω αν μπορώ να βρώ τα outputs των μαγνητών.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας ισοροπημενος συνδιασμος ( τον εχω κ εγω στην deluxe ) ειναι ο chopper ( mini HB) της dimarzio. Οτι αλλο κ αν δοκιμασα δεν ειχε το τονικο balance που ειχα στο μυαλο μου.

Εβαλα αυτον εδω 

http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp184_chopper_cr.htm

http://www.dimarzio.com/site/#/pickups/

 

κ ησυχασα!! Αν δεις το EQ του ( ας το πουμε ετσι ) εχει τις υψηλες ανεβασμενες κ αυτο κραταει αρκετα τον τονο της strat σε αυτη την θεση(δεν ειναι καθολου harsh). Κ βεβαια οτι drive κ distortion του βαλεις θα σου δωσει εναν μεστο κ παχυ ηχο χωρις τα τσιγκινα πριμα του μονου! ;)

 

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ο choper σε σύγκριση με τον super distortion για στρατ είναι 65 mV κάτω σε output. Αλλά υπάρχει δίλλημα όμως. Από τη μία θες να παίζεις με ένα αξιοσέβαστο για metal, distortion (μιλάω για χωρίς προσθήκη πεταλιού) και από την άλλη υπάρχει το πρόβλημα με την ισοστάθμιση του output. Ο chopper είναι φοβερός μαγνήτης, αλλά νομίζω ότι είναι πιο κατάλληλος για Blues κοψίματα. Εσύ marilion για τι μουσική το χρησιμοποιείς?

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ο choper σε σύγκριση με τον super distortion για στρατ είναι 65 mV κάτω σε output. Αλλά υπάρχει δίλλημα όμως. Από τη μία θες να παίζεις με ένα αξιοσέβαστο για metal, distortion (μιλάω για χωρίς προσθήκη πεταλιού) και από την άλλη υπάρχει το πρόβλημα με την ισοστάθμιση του output. Ο chopper είναι φοβερός μαγνήτης, αλλά νομίζω ότι είναι πιο κατάλληλος για Blues κοψίματα. Εσύ marilion για τι μουσική το χρησιμοποιείς?

Tα παντα ολα!!! :) :)

Ετσι κι αλλιως ποτε δεν ηθελα το πολυ γκαζι να βγαινει απο τον μαγνητη , κ blues κ μεταλ μπορεις να παιξεις. Εχεις και καλυτερο definition στις νοτες. Πριν λιγο καιρο ειχα τον hotrails SD ,γκαζι πολυ αλλα χανοταν η διαυγεια ( οση μπορει να υπαρχει σε ενα τοσο κλιπαρισμενο σημα)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν βοηθάω, αλλά η Deluxe HSS Stratocaster έχει μαζί με τους δύο Hot SCN (middle και neck) τον humbucker Fender DH-1 στην γέφυρα. Για να τον βάζει η Fender Κάτι θα ξέρει. Απλά οι SCN είναι οι "hot".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τώρα που το λες, έχω παρατηρήσει ότι δεν υπάρχει πακέτο μαγνητών με το όνομα hot samarium coblat noiseless, αλλά σκέτο scn και άλλο πακέτο που λέει hot noiseless σκέτο χωρίς scn απο πίσω.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου