Προς το περιεχόμενο

Τι ΔΕΝ μου αρέσει στην πεταλιέρα μου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α! και οτι αν θες να το πας για επισκευη τρεχεις μονος σου στο Service του Νακα στην Παιανια...

 

OFFTOPIC: Aπλα να σε ενημερωσω οτι δεν χρειαζεται να πηγαινεις Παιανια, εγω για service για κατι που ηθελα για το pod x3 live ειχα παει σε ενα καταστημα κοντα στην Πανορμου, ψαξ'το λιγο ;)

 

Τελος θεωρω κακασχημο και μισω παθολογικα το POX X3 Live και ας εχει καλυτερα ψιψιψινια και κοκοψπψαρα απανω...

 

Βρε ουστ (με την καλη εννοια ;D)

 

Bρε παιδια δε χρειαζεται να γραφετε θετικα στοιχεια, οσο πιο πολλα αρνητικα τοσο το καλυτερο πιστευω για τον Ηρακλη. Tα θετικα πιστευω τα γνωριζει ηδη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 202
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Behringer V-Amp Pro (rack) + FCB1010, θα το εντάξω στις πεταλιέρες καθώς με την επέκταση μέσω της FCB χειρίζεται με παρόμοιο τρόπο.

Όλα καλά και άγια λοιπόν, γκάζια, εισόδοι-εξόδοι, ευκολία χρήσης, αλλά έλειψη εφφέ, καθώς λείπουν κατ'εμέ συμαντικά πράγματα όπως, pitch shifter πχ και φυσικά η αδυναμία συνδιασμού κατ'επιλογή των εφφέ.

Να σημειώσω οτι τα παραπάνω δεν άλλαξαν ούτε στην καινούργια "ανανεωμένη" έκδοση V-Amp3.

Κρίμα. :(

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οφ τοπικ του κερατα:

 

Φιλτατε Metalmike, το 2005 (ή 2006? δεν θυμαμαι) το πηγαινες μονος σου...

ακομα με θυμουνται οι πωλητες να οριωμαι μεσα στο καταστημα

"πατε καλα ρε??πριν 5 μερες σας εδωσα 520 ευρω και πρεπει να το παω ΜΟΝΟΣ μου στο σερβις??"

 

μαλλον οι φωνες μου επιασαν τοπο...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αρνητικο στην πεταλιερα μου ειναι οτι δεν εχω καν! ;D

 

Οποτε θα με βοηθησει κ εμενα αυτο το θεμα παρα πολυ! Ειμαι ετοιμος για αγορα!

 

Θα ηθελα να εχει:

1) reverb σε καθαρο κ εναλλαγη σε βρομικο το οποιο να εχει λιγο delay κ ελαχιστο reverb. (για τις προβες βολευει) να μπορω δηλαδη να βαζω τους ετοιμους ηχους μου διπλα διπλα ωστε να τους εναλλασω με ενα πατημα μονο

2) ηχους αξιοπρεπεις προς ηχογραφηση demo

3) να μπορει να ειναι αυτονομο μονο με μπαταρια(πολλα καλωδια μαζευονται κ μου την σπαει)!

4) να εχει drum machine εξελιγμενο το οποιο να εχει ξεχωριστο ποδοκουμπο ωστε να τα βαλεις να παιξουν την σωστη στιγμη κ να μην σταματας στο τραγουδι για να πατησεις το κουμπακι με το δαχτυλο χανοντας το feeling.

5) να συνδεεται με pc κ DAW

6) Nα χωραει στην θηκη της κιθαρας κ να μην ειναι πολυ βαρυ!

7) ευχρηστο κ αξιοπιστο!

 

 

Αυτα ειναι καποια βασικά πραγματακια τελειως ασχετα με το θεμα αλλα αν υπαρχει κατι παρομοιο που να εχει τα παραπανω χαρακτηριστικα κ οχι μονο ας το υποδειξει καποιος!

 

Αρνητικα στις πεταλιερες ειναι συνηθως ο ψηφιακος ηχος

Επισης σε digitech πεταλιερα (αυτες με τα πλαστικα ποδοκουμπα) τεινουν να χαλανε! προσοχη! εχω ειδη παιξει σε 2 τα οποια κολλουσαν κ ψαχνοσουν μια ωρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά να ρωτήσω και εγω κάτι ως κρουστοβιος...

 

ας υποθεσουμε οτι εχετε ενα καλο ενισχυτη...και δεν εννοω απαραιτητα ακριβό ενισχυτη αλλα εναν ενισχυτη που σας καλύπτει απόλυτα ηχητικά και τον γουσταρετε καργα!

 

ποιος ειναι ο λόγος της υπαρξης πεταλιέρας...και δε μιλαω για καποια βασικά εφε (wah, delay δε ξερω και εγω τί αλλο...)

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ειναι καποια βασικά πραγματακια τελειως ασχετα με το θεμα αλλα αν υπαρχει κατι παρομοιο που να εχει τα παραπανω χαρακτηριστικα κ οχι μονο ας το υποδειξει καποιος!

 

 

καλυτερα ανοιξε ενα νεο θεμα.

μην κανουμε μπαχαλο αυτο.

 

 

παιδιά να ρωτήσω και εγω κάτι ως κρουστοβιος...

 

ας υποθεσουμε οτι εχετε ενα καλο ενισχυτη...και δεν εννοω απαραιτητα ακριβό ενισχυτη αλλα εναν ενισχυτη που σας καλύπτει απόλυτα ηχητικά και τον γουσταρετε καργα!

 

ποιος ειναι ο λόγος της υπαρξης πεταλιέρας...και δε μιλαω για καποια βασικά εφε (wah, delay δε ξερω και εγω τί αλλο...)

 

γιατι με την πεταλιερα εχεις πολλα πολλα εφε και πολλες φορες και πολλες προσομοιωσεις!

κοινως βοηθαει να εχεις πολλες εναλλακτικες για ''βρεις'' την ηχο σου στην αρχη, αλλα και για να κρατησεις πραγματα που σου αρεσουν στην συνεχεια!

τελος εχουν το καλο πως συνδιαζουν καποια απο τα θετικα των εφε, χωρις τα δυο βασικα τους αρνητικα δηλαδη το βαρος και το τεραστιο κοστος.

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το Pod X3 Live και γω..

 

ΔΕΝ μου αρεσει το Reverb της, κανενα ομως :P Για να ακουσεις σωστα το Reverb πρεπει να το κανεις mix πανω απο 65% και μετα χανεται το "χρωμα" του ηχου..Προσωπικα δινω πολυ σημασια στο Reverb και το περιμενα καλυτερο η αληθεια ειναι..

ΘΑ ΗΘΕΛΑ να εχει επισης εχει loop station ενσωματωμενο (αλλα δεν μπορουμε να τα χουμε ολα :()

και ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ καλυτερο κομπρεσσορα, γιατι με το επιπεδο gain που φτανει αυτη η πεταλιερα, μερικες φορες γινεται πανικος και δεν "μαζευεται" !!

 

Κατα τα αλλα η πεταλιερα ειναι απιστευτη ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως ρε παιδιά μην ξεφεύγουμε απο το θέμα γιατί αν καταλήξει να γίνει ένα topic που όλοι ψάχνουν πεταλιέρα δε θα διαφέρει καθόλου απο τα 10000000 topics στο νοιζ για αγορά πεταλιέρας και άρα δεν θα έχει λόγο ύπαρξης.

 

ο σκοπός του topic όπως το είχα στο μυαλό μου είναι οι έμπειροι χρήστες να αποκαλύψουν τα άσχημα "χούγια" που όλες οι πεταλιέρες έχουν γιατί σπάνια (και πολύ διάσπαρτα) βρίσκεις αναφορές σ'αυτα. Το θέμα δεν προορίζεται να βοηθήσει εμένα μόνο, πιστεύω κάποιος που είναι σε δίλημμα θα πάρει πολλά διαβάζοντας τα "κακα" του κάθε μοντέλου απο την πλευρά των χρηστών του! :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι με την πεταλιερα εχεις πολλα πολλα εφε και πολλες φορες και πολλες προσομοιωσεις!

κοινως βοηθαει να εχεις πολλες εναλλακτικες για ''βρεις'' την ηχο σου στην αρχη, αλλα και για να κρατησεις πραγματα που σου αρεσουν στην συνεχεια!

τελος εχουν το καλο πως συνδιαζουν καποια απο τα θετικα των εφε, χωρις τα δυο βασικα τους αρνητικα δηλαδη το βαρος και το τεραστιο κοστος.

 

ok αλλα τι γινεται στις περιπτωσεις που εχεις βρει τους ηχους σου γενικα ολα σουπερ όπως τα θες αλλα τελικα όταν βαζεις τη πεταλιερα σε αλλο(ους) ενισχυτη(ες) βλέπεις οτι δεν εχεις ''τον ηχο σου'')

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου