Προς το περιεχόμενο

Τι ΔΕΝ μου αρέσει στην πεταλιέρα μου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Προσωπικά δεν κατάλαβα το λόγο της διαφωνίας.

Και οι δύο όπως και όλος ο κόσμος συμφωνείτε ότι δεν λειτουργεί ως προενισχύτρια.....

Ετσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 202
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

όπως και όλος  ο κόσμος

 

Πλακα κανεις φιλος.

 

ΟΛΟΣ ο κοσμος?

 

Που το ξερεις αυτο το ΟΛΟΣ ο κοσμος?

 

Δηλαδη εχεις μιλησει και με τα 6.345.678.987 ανθρωπους του πλανητη?

 

Η 80χρονη Λι ΣΙου Ξιου απο την επαρχια Γιουναν στην ΚΙΝΑ και 78χρονος Carl Heinz Putsenberg απο το Wedding στο Βερολινο σε πληροφορω οτι ...ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ....

 

Ασε λοιπον τις εξυπναδες και τις ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ και τις αυταρεσκες παρατηρησεις και επελεξε τον δρομο της ΑΡΕΤΗΣ ο οποιος θα σε οδηγησει στο να ΑΚΡΙΒΟΛΟΓΕΙΣ και να μη λες ΠΑΠΑΡΙΕΣ και γενικοτητες (προσεξε μονο μη σε οδηγησει και σε κανα μερος με μαλακους τοιχους και κυριους με...ασπρα..γιατι θα εχεις αλλα μετα...)

 

Ετσι δεν είναι?

 

Πως μπορει κατι να ειναι ετσι.....οταν δεν ειναι?

 

Μεγαλες κουβεντες ανοιγεις γεροντα και παλι γενικολογεις....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσεξε μονο μη σε οδηγησει και σε κανα μερος με μαλακους τοιχους και κυριους με...ασπρα..γιατι θα εχεις αλλα μετα...)

... να μετράς καλώδια ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D

 

μετρο-μετρο το καλωδιο το μετραω δυνατα

οτι ομως και να κανω ειναι ο ηχος μου...σκ...

 

 

;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λέμε δουλεύει σαν τελική, δεν εννοουμε οτι δουλεύει σαν λάμπα τελικής ενισχυσης, δηλαδη οτι ενισχυει το σήμα παρέχοντας αρκετή ισχύ για την οδήγηση φορτίου? Αφου η πεταλιέρα ολόκληρη δίνει σήμα στάθμης προενίσχυσης, νομίζω πως τίποτα πάνω της δε μπορει να λειτουργεί "σαν τελικό".

 

Και εν πάση περιπτώση, αυτό που περιγράφει η βοξ στο σάιτ της (ομολογουμένως με πολλά φρου φρου ασάφειες και ομιχλη) δείχνει πως η 12αχ7 χρησιμοποιείται σαν hardware προσομοιωση μιας τελικής σε ένα κύκλωμα προσωμοιωσης τελικου ενισχυτη. Και μάλιστα απο τη στιγμη που δε δουλευει στις συνθηκες που δουλευει μια λαμπα μεσα σε ενα λαμπάτο, σαν στοιχειο δεν εχει τη συμπεριφορά μιας "τελικης" (που χρησιμοποιειται σε τελικο ενισχυτη για να οδηγησει ηχεια) ποσο μάλλον αυτων των ενισχυτων που προσομοιάζει η πεταλιέρα.

 

Δε ξέρω τι μπάφερινγκ κάνει, αλλά σε όλο αυτό το κύκλωμα προσομοίωσης για μένα το "ζουμι" ειναι η προσομοίωση OT, και η προσομοίωση power amp. Τα υπόλοιπα για μένα είναι το απαραίτητο μάρκετινγκ για να πλαισιωθει το όλο κύκλωμα.

 

Ως γνωστόν στις μέρες μας, δε φτάνει να κάνεις κάτι καλά, πρεπει να πουλας και μουρη επιπλέον ;)

 

 

 

για να μην αποκλίνω και πολύ απο το θέμα, αν δε τοχω ξαναγράψει να πω οτι πλέον τόσο καιρό με την rp, και πλέον δε μου κάνει κέφι να χρησιμοποιήσω τις προσομοιώσεις ενισχυτών της, εκτός κι αν πρόκειται για κανενα marshall. Νομίζω πως οι ενισχυτές και τα πιο πολλα ντράιβ πετάλια της δεν ειναι στο επίπεδο της tonelab. Τελικά απο όλα τα φουμαρα που έχει, 2-3 ενισχυτές την παλεύουν σταφτια μου. Οι δυνατότητες της ομως με τα footswitch τη συνδεσιμοτητα κλπ την ανεβάζουν για μένα σε πιο ψηλό επίπεδο απο τον ανταγωνισμό.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να το...ΞΑΝΑ-παμε απο την αρχη.....

 

το παλικαρι ρωτησε κατι πολυ συγκεκριμενο

 

.η λαμπα προενισχυσης που εχουν οι vox ειναι αληθινες  ως προς την λειτουργεια τους ή μουφα?

 

 

Και του απαντησα απλα οτι η λυχνια αυτη δεν δουλευει σαν "λαμπα προενισχυσης" οπως σε

ΟΛΕΣ τις αλλες "λαμπατες" πεταλιερες οπου οντως "δινει" (η "χρωματιζει")  τα gain stages  και ειναι το ΠΡΩΤΟ πραγμα που "βλεπει" στο σημα της κιθαρας .

 

στην TL ....δεν δουλευει ετσι.....και ειναι το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ πραγμα που βλεπει το σημα της κιθαρας

 

Απο εκει και περα ο καθενας αποφασιζει αν του αρεσει η οχι αυτο το πραγμα.

 

Τωρα ολα τα αλλα (αν ειναι...ακριβως ή μη ακριβως τελικη,αν την χρησιμοποιει η Αντζελινα Τζολι για φωτακι πανω απο το κρεββατι του 67ου παιδιου απο την  Ναμιμπια που υιοθετησε προχθες,αν κανει για φωτακι ασφαλειας ή αν μπορει να μας ζεστανει τα κρυα βραδια του χειμωνα στο Καζακσταν)    ειναι για να ...φιλοσοφουμε .

 

Δε ξέρω τι μπάφερινγκ κάνει,

 

δεν πειραζει,ξερω εγω που την χρησιμοποιω,και,για αυτο το λογο. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είναι μόνο η θέση της στην "αλυσίδα" του σήματος. Είναι και το πως είναι συνδεδεμένη.

 

Επίσης, το γεγονός ότι η στάθμη του σήματος είναι "προενίσχυσης" δεν σημαίνει ότι κάθε στοιχείο λειτουργεί ως στοιχείο προενίσχυσης. Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλα μηχανήματα - δεν το αποκλείω- αλλά αυτό που κάνουν στην VOX είναι ότι έχουν ένα υποκύκλωμα το οποίο εκτός από από μεταβλητή είσοδο έχει και μεταβλητό φορτίο. (Η παραμόρφωση είναι διαφορετική όταν βάζεις τη λάμπα να δώσει πολύ ρεύμα (σε χαμηλή αντίσταση δηλαδή) και διαφορετική όταν της υπεροδηγείς την είσοδο αλλά της αφήνεις την έξοδο σε μια συγκεκριμένη και υψηλή αντίσταση.

Η πρώτη κατάσταση θυμίζει την παραμόρφωση των τελικών ενώ η πρώτη την παραμόρφωση των προενισχυτών. Η tonelab έχει μια λάμπα που κατά κανόνα χρησιμοποιείται σαν προενισχύτρια αλλά συνδεδεμένη με τον τρόπο "της τελικής" δηλαδή με μεταβλητό φορτίο χαμηλής αντίστασης στην έξοδό της.

Έχω την εντύπωση ότι αυτό το σήμα το ξαναδειγματοληπτούν για να του εφαρμόσουν τα (ψηφιακά) time-based effects που ακολουθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή με μεταβλητό φορτίο χαμηλής αντίστασης στην έξοδό της.

 

σωστα ομιλεις γεροντα.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο η θέση της στην "αλυσίδα" του σήματος. Είναι και το πως είναι συνδεδεμένη.

 

Επίσης, το γεγονός ότι η στάθμη του σήματος είναι "προενίσχυσης" δεν σημαίνει ότι κάθε στοιχείο λειτουργεί ως στοιχείο προενίσχυσης. Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλα μηχανήματα - δεν το αποκλείω- αλλά αυτό που κάνουν στην VOX είναι ότι έχουν ένα υποκύκλωμα το οποίο εκτός από από μεταβλητή είσοδο έχει και μεταβλητό φορτίο. (Η παραμόρφωση είναι διαφορετική όταν βάζεις τη λάμπα να δώσει πολύ ρεύμα (σε χαμηλή αντίσταση δηλαδή) και διαφορετική όταν της υπεροδηγείς την είσοδο αλλά της αφήνεις την έξοδο σε μια συγκεκριμένη και υψηλή αντίσταση.

Η πρώτη κατάσταση θυμίζει την παραμόρφωση των τελικών ενώ η πρώτη την παραμόρφωση των προενισχυτών. Η tonelab έχει μια λάμπα που κατά κανόνα χρησιμοποιείται σαν προενισχύτρια αλλά συνδεδεμένη με τον τρόπο "της τελικής" δηλαδή με μεταβλητό φορτίο χαμηλής αντίστασης στην έξοδό της.

Έχω την εντύπωση ότι αυτό το σήμα το ξαναδειγματοληπτούν για να του εφαρμόσουν τα (ψηφιακά) time-based effects που ακολουθούν.

 

έτσι όπως τα λές το καταλαβαίνω κι εγώ. Απλά λέω πως η πραγματική "μαγκια" του εγχειρήματος έγγειται ακριβώς στο κύκλωμα μεταβλητου φορτίου. Η λάμπα νομίζω πως βρίσκεται εκεί απλά για να "σφραγίσει" με το mojo της την αναμενομενη ποιοτητα των προσομοιώσεων. Νομίζω πως σαν στοιχειο λειτουργεί σε ένα εύρος που και υλοποίηση με τρανζίστορ να είχες δε θα έκανε διαφορά. ΝΟΜΙΖΩ, έτσι? μπορεί να κανω και λάθος σ'αυτο.

 

τώρα για το μπάφερινγκ υπάρχουν αφτιά που ακουνε, και αφτια που δεν ακουνε. Εγώ το παραδέχομαι οτι ανήκω στην δεύτερη κατηγορία.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως σαν στοιχειο λειτουργεί σε ένα εύρος που και υλοποίηση με τρανζίστορ να είχες δε θα έκανε διαφορά. ΝΟΜΙΖΩ, έτσι? μπορεί να κανω και λάθος σ'αυτο.

Όταν άλλαξα λάμπα στη δικιά μου, ο ήχος άλλαξε εντελώς και έπρεπε να να φτιάξω απ'την αρχή όλα τα preset μου.

Άρα αν αλλάζει έτσι από λάμπα σε λάμπα, φαντάσου τι θα γινόταν αν από λάμπα είχε κύκλωμα τρανζίστορ. ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου