Προς το περιεχόμενο

Τι ΔΕΝ μου αρέσει στην πεταλιέρα μου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν άλλαξα λάμπα στη δικιά μου, ο ήχος άλλαξε εντελώς και έπρεπε να να φτιάξω απ'την αρχή όλα τα preset μου.

Άρα αν αλλάζει έτσι από λάμπα σε λάμπα, φαντάσου τι θα γινόταν αν από λάμπα είχε κύκλωμα τρανζίστορ. ;)

 

όπως λέω και παραπάνω, ειμαι απο αυτους που δεν ακουνε ;D

 

εγώ όσες φορές έχω αλλάξει λάμπες σε λαμπάτους ενισχυτές, δεν έχω πάρει πρέφα ;D ;D

 

αφου το δοκίμασες και λές οτι άκουσες τη διαφορά, εγώ σε εμπιστεύομαι.

 

όπως και ναχει, απο προσομοιώσεις σκίζει... μάκάρι να έσκιζε και στα άλλα φρουφρου που μαρεσουν εμένα!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 202
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

...Η λάμπα νομίζω πως βρίσκεται εκεί απλά για να "σφραγίσει" με το mojo της την αναμενομενη ποιοτητα των προσομοιώσεων. Νομίζω πως σαν στοιχειο λειτουργεί σε ένα εύρος που και υλοποίηση με τρανζίστορ να είχες δε θα έκανε διαφορά. ΝΟΜΙΖΩ, έτσι? μπορεί να κανω και λάθος σ'αυτο.

...

 

Δεν ξέρω αν είναι σκέτο mojo. Αν θυμάμαι καλά, το nova system της TC έχει ένα αναλογικό gain stage με τρανζίστορ. Η λογική είναι παρόμοια πάντως: Μοντελοποιούν τα εφφέ και βάζουν "αληθινό" clipping από αναλογικό στοιχείο. Αν βέβαια τα κυκλώματα αυτά τα οδηγήσεις μέχρι την παραμόρφωση... διαφορετικά είναι.... και διαφορετικά θα ακουστούν.  :)  (Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι με τόσο software πριν/μετά δεν μπορείς να τα κάνεις να μοιάζουν και λίγο....)

 

Και στη μια περίπτωση και στην άλλη, μου φαίνεται απίθανο να έχουν στη διάθεσή τους μια αναλογική παραμόρφωση και να την... αγνοούν  ;D Επομένως... μάλλον κάτι συνεισφέρουν στον τελικό ήχο.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εννοείται... απλά λίγοι το γνωρίζουν και ακόμα πιό λίγοι το εφαρμόζουν.

Γι'αυτό και σου το είπα.

Όσο γιά το live, αν θες φυσικά, δεν είναι κακό να έχεις ένα εξωτερικό DAC  8)

 

Μανώλη...εχεις κατι να προτινεις για ενα compact εξωτερικό DAC για live χρήση...??

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μανώλη...εχεις κατι να προτινεις για ενα compact εξωτερικό DAC για live χρήση...??

Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο. Ξεκινάς από APOGEE και κατεβαίνεις οικονομικά - ποιοτικά μέχρι BEHRINGER. Ανάλογα ακούς, κοιτάζεις την τσέπη σου κι αποφασίζεις.

Ίσως σου προτείνουν τα παιδιά εδώ στο φόρουμ κάτι σχετικά καλό και οικονομικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως παλιος κατοχος tonelab le .....και αφου ειχα δοκιμασει την se μπορω να πω οτι η se μου φανηκε καλυτερη στο αυτι.......(μπορει να ειναι και ψευδαισθηση)...σε καποια πραγματα ητανε πολυ καλη ...

Το επεξεργασμένο βίντεό μου

 

απο την αλλη η rp500 δεν μπορει να βγαλει τοσο smooth gain(υστερει αρκετα) ...αλλα βγαζει καλα τα βαρια και ασηκωτα θεματα..

 

 

p.s εναν συνδιασμο δεν μπορουν να βγαλουν?

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο. Ξεκινάς από APOGEE και κατεβαίνεις οικονομικά - ποιοτικά μέχρι BEHRINGER. Ανάλογα ακούς, κοιτάζεις την τσέπη σου κι αποφασίζεις.

Ίσως σου προτείνουν τα παιδιά εδώ στο φόρουμ κάτι σχετικά καλό και οικονομικό.

 

Πιστευεις οτι το αποτελεσμα θα ειναι καλυτερο απ το DA conversion της πεταλιερας?? με αλλα λόγια αξιζει να ψαχτω??

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε το απόφαση η καλύτερη όλων των εποχών είναι η zoom που έχει δυο λυχνιες και για προενισχυση και για τελική...μου χα χα χα.μήπως ακουγομαι λίγο επιρρεασμενος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου