Προς το περιεχόμενο

Τι ΔΕΝ μου αρέσει στην πεταλιέρα μου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Boss GT-8

 

Λοιπόν..οι πεταλιερες της boss γενικά έχουν ΕΝΑ ελάττωμα...η ευκολία χρήσης...δεν μπορώ να πω όμως οτι είναι τόσο τραγικό ρε παιδί μου! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ...αν κάποιος κατάφερε να περάσει από το δημοτικό στο γυμνάσιο τότε μπορεί να ρυθμίσει την GT-8 με κλειστά μάτια... ;D

 

Η πεταλιερα αυτή από μια πρώτη οπτική γωνία μπορεί να έχει κ άλλο ένα μειονέκτημα που στην ουσία είναι ένα τεράστιο πλεονέκτημα...Μπορεί να κάνει πάρα μα πάρα πολλά...γιατί είναι μειονέκτημα? γιατί εγώ σαν κιθαρίστας είμαι λίγο γαϊδούρι κ βαριόμουνα να κάτσω να τα ψάξω λιγάκι στην αρχή αλλά μετά μέχρι και τώρα πρόσφατα δηλαδή μου έρχονται ιδέες για το πως να έχω οτι ήχο μου χρειαστώ για live..δλδ..μπορώ να έχω σε ένα κ μόνο patch (solo switch, od/dist, delay, chorus, tap tempo, phaser, rotary και tuner με το που κατέβει το expression pedal)

 

γενικά είμαι πολύ happy για την αγορά που έκανα...αν κ τώρα τελευταία θέλω να πάρω μια γεύση από SE ...γιατί άπλα βαρέθηκα την 8...αλλά όπως διάβασα από τα ποστς εδώ μέσα, μόνο αν μου κάνει απίστευτη εντύπωση ο ήχος της τότε θα κάτσω να το σκεφτώ σοβαρά...

 

P.S...τώρα τελευταία ένας συνφορουμιτης μου είπε πως η 8 ίσως είναι και καλύτερη από την 10....αλλά δεν μου εξήγησε το γιατί! παίζει αυτό??

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 202
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ToneLab LE

 

-Αδυνατη η χρηση 2< modulation εφφε ταυτοχρονα,οπως αναφερθηκε

-Ο κομπρεσσορας ισως βρισκεται στο Νο1 στη λιστα με τους χειροτερους κομπρεσσορ που ακουσα ποτε, απλα τραγικος

-Καλο θα ηταν να υπαρχει μια θυρα USB,αλλα δεν αποτελει σοβαρο προβλημα γιατι υπαρχει το midi,για οσουν εχουν υποδοχη

-Το πεταλι δεν εχει πραγματικη αποκριση καθως αυξομειώνουμε την ενταση απο εκει, δλδ πατωντας το στο 50% (στη μεση δλδ) ισως μας δινει 30% της εντασης,ενω στο 70-100% μπορει να εμπεριεχεται το 50% της εντασης (οι τιμες φυσικα και δεν ειναι πραγματικες,αναφερονται χαρην παραδειγματος).Καπως ετσι, αν και δεν ξερω αν εγινα πολυ κατανοητος.

Το ιδιο ισχυει και στη χρηση wah.

Παρ ολα αυτα δεν νομιζω πως αυτο ειναι κριτηριο η προβλημα αλλα αφου μιλαμε για αρνητικα...

 

Αν μου ερθει κατι αλλο θα το προσθεσω.

 

Τελος, αξιζει να προσθεσω πως ειναι παρα πολυ απλη κ ευχρηστη για καποιον που δεν τα παει καλα με την τεχνολογια ας πουμε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tonelab SE

 

Οι διακόπτες και τα κουμπάκια της κολλάνε σχετικά εύκολα και θέλουν συχνό καθάρισμα...

Δεν περνάει "στα γρήγορα" τις μπάνκες πατώντας μία φορά συνεχόμενα το "up" ή "down".

Δεν έχει περίεργα εφέ όπως μία Boss πχ (όχι ακριβώς μειονέκτημα, αφού το ήξερα όταν την πήρα, πάντως ένα εφέ τύπου space echo δεν  θα με χαλούσε!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια μολις τσεκαρα ολα τα σχολια και κανεις δεν εχει αναφερει ΤΙΠΟΤΑ ουτε καλο ουτε κακο για τη zoom.Μηπως αραγε βρηκες την απαντηση σου?Εγω το μονο που εχω να πω ειναι οτι αυτη που θα παρω εγω και με την οποια παιζω συχνα ειναι η toneworks 1500ag!το μονο αρνητικο ειναι οτι εχει τα μισα εφφε απο οποιαδηποτε νεοτερη πεταλιερα αλλα απο ποιοτητα δυσκολα ξεπερνιεται πιστευω! :P καλη τυχη με το μπερδεμα που περναω και εγω εδω και κανα 2μηνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πράγματι, θα ήθελα να ακούσω κάτι απο τους χρήστες της zoom αλλά και της rp1000. υπάρχει ένα θέμα που εξελίσσεται ταυτόχρονα για την rp1000 αλλά όχι στο ύφος "τι ΔΕ μου αρεσει" ;)

 

πάντως ευχαριστώ όλους για τον κόπο σας!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περι nova system αν και δεν ειναι στην ιδια φάση οπως οι άλλες.

 

Κυριο αρνητικο ειναι η μη υπαρξη κάποιων εφφε οπως reverse & mod delay,rotary,uni(αν και πετυχαίνεις κάποιους τετοιους ηχους λογο υψηλης παραμετροποιησης).αλλο αρνητικο ειναι οτι θα ηθελα 2 drive (od,dis) ξεχωριστα που να λειτουργουν παραλληλα αλλα nova drive.Αλλο έλλειμμα η παντελης έλλειψη φιλτρων(και wha).Tα θετικα οποιος θελει ας με ρωτησει.

 

περι tl.Το πρωτο κουμπι.Και wha και comp και od dis και κάποια εφφε σε ένα ειναι κακο.

 

Περι rp1000.Oλα τα εφφε πλην delay reverb στριμωγμένα σε ένα κουμπι.Και κάτι που ισχυει για ολες τισ πεταλιερες που εχω παιξει πλην nova system ειναι οτι στα pitch εχουν μονο μια παραλληλη φωνη και οχι 2 οπως το nova system.Κανεις μερικα πολυ ωραια πράματα με αυτο.

 

m13 η ταυτοχρονη χρηση μονα 4 "ηχων"

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανερχομενος θα συμφωνησω στο οτι η TL SE κολλαει στα κουμπακια. εγω καθε λιγο την καθαριζω.

ως αναφορα το PA , οσες φορες εχω παιξει καρφι σε κονσολα , ακουγοντας απο PA ηχειο , μ εχει βγαλει παλικαρι.

(ακομα και σε κινεζικα PA)

 

μια φορα στην ζωη μου που επαξα με zoom , μπορω να πω οτι δεν με ικανοποιησε καθολου.

βεβαια αναγκαστηκα να παιξω με τα preset του φιλου που την ειχε , και δεν μπορουσα να σκυβω ολη νυχτα να του τα πειραζω . Live γαρ...

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NOVA SYSTEM:ελλειψη wah και univibe...πολυ πολυ παραμετροποιησιμη και βαριεμαι,πολυ μοντερνοποιημενα εφφε για τα γουστα μου...ηθελα πιο ζεστα

 

TL:το αιωνιο προβλημα δεν μπορουμε να εχουμε και od και univibe η wah ξεχωριστα...το ιδιο και για τα modulation κλπ,δεν εχει τοσο smooth  od σαν του nova system,δεν εχει τοσο smooth  od σαν του nova system,δεν εχει τοσο smooth  od σαν του nova system,δεν εχει τοσο smooth  od σαν του nova system...σορυ αλλα εχω παθει ζημια με το συγκεκριμενο ετσι οπως κολλαει με τους ενισχυτες μου...

 

αληθεια μπαινουν 2 tl σε σειρα?γνωριζει κανεις αν δουλευουν σωστα?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τζιτζιτεκ 1000

 

με εκνευριζει λιγο που δεν μπορω να εχω δυο εφφε μαζι

 

πχ pitch shifter + chorus/flanger/tremolo/vibe

 

επισης δεν μου αρεσει εμφανισιακα.

τελος δεν μου αρεσει που ο λουπερ ειναι μονο 20'' ενω παλαιοτερα μοντελα ειχαν πολυ περισσοτερο

 

αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

σαν χρηστης της digitech rp1000 καποιο καιρο τωρα, πιστευω πως θα επρεπε το "tap" footswitch να μπορει να ελεγχει το "time" και αλλων εφε εκτος απο το delay. πχ το tremolo, που πολλες φορες θες να ταιριαζει ρυθμικα με το κομματι, αλλα στην προβα δεν παιζεις το κομματι πάντα στην ιδια ταχυτητα

 

τελοσπαντων μικρο το κακο...

 

 

επίσης θελω να ρωτήσω κάτι για την rp500: Υπάρχει κανένα καινουριο firmware ή έστω κάποιο "ανεπισημο" beta στο οποιο να υπάρχει σε κάποιο κουμπι η λειτουργια εναλλαγης απο "pedalboard" σε "preset" mode?

Όταν το έψαχνα εγώ για αγορα νομιζω δεν γινοταν, και ηταν βασικος λογος για να αποκλεισω την 500 και να παω στην 1000

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου