Προς το περιεχόμενο

Three "boutique" od's to choose from...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έκατσα σε άλλο PC και πλέον με άλλα, καλύτερα ηχεία, Θα αλλάξω, και θα επιλέξω την εξής σειρά:

1 , 3 , 2.  Ειδικά στο 2ο κλίπ ανέβηκε πολύ στην εκτίμηση το 2ο od. Το οποίο μου ακουγόταν ψόφιο, στα άλλα ηχεία.

Δε θα ρισκάρω ξανά, να πω πιο είναι το OCD, αλλά πιστεύω πως κατά 90%, ειναι ένα OCD εκεί μέσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1ο για τα rythm (clip1), το 3ο για τα lead (clip2). Καλά εντάξει θυμήθηκα ότι μόνο ένα πρέπει να κρατήσεις...Μάλλον θα κρατούσα το 3 γιατί ενισχύει κάποιες αρμονικές που μου αρέσουν και ακούει στα δυναμικά περισσότερο.

Πάντως η "boutique" που φτιάχνει το 2 πρέπει κάτι να αλλάξει...

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1ο στο πρώτο κλίπ μου φάνηκε λίγο muddy στις χαμηλές, το 2ο τα πήγε σαφώς καλύτερα και το 3ο μπήκε οριακά στην περιοχή του distortion πεταλιού και είχε κάπως έντονες υψηλές (ίσως λόγω του περισσότερου gain).

 

Στο δεύτερο κλίπ, 1ο και 2ο πετάλι ακούστηκαν πιο ζεστά και ειδικά το πρώτο φάνηκε να ανταποκρίνεται πιο εύκολα στις δυναμικές. Το τρίτο πάλι ακουγόταν πιο μπροστά και πιο flat.

 

Προτιμώ το 2ο.

 

Αυτά τα τυφλά τέστ είναι πολύ καλά στο να τεστάρουμε εκτός από τον εξοπλισμό και τα αυτιά μας.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ρυθμικά ψηφίζω το 2 και το 3 γιατί είναι πιο καθαρά στις χαμηλομεσαίες και πιστεύω ότι θα κάθονται καλύτερα σε φουλ μπάντα.

 

Στα lead είναι περισσότερο θέμα γούστου, αν και εκεί τείνω προς το 2 και 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψύλλοι στ'άχυρα. 8)

 

Πάρε το φτηνότερο. Ή έστω το πιό όμορφο εμφανισιακά. ;D

Στα αναίσθητα αυτάκια μου οι διαφορές (οι υπαρκτές διαφορές) είναι στη σφαίρα του "νά'χαμε, να λέγαμε".

Νομίζω ότι το πετάλι #2 και στα δύο clips βγάζει έναν ηπιότερο, πιό ελεγχόμενο χαρακτήρα χωρίς ιδιαίτερες "άκρες"...πιό κοντά σ'αυτό που εγώ θα περίμενα να ακούσω από σένα.

 

 

 

Γουστάρω που μας μουρλαίνεις με blind tests μια στο τόσο. ;)

Όσο για μένα...ίσως να διάλεγα το πετάλι #1, αν το βάζαμε στο τέρμα. :-[ 8)

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... :)

 

Η σειρά ήταν η εξης...

 

1. ZVEX BOX OF ROCK (LIMITED EDITION)

boxofrock.jpg

 

 

2. XOTIC AC-PLUS

image.php?productid=16149

 

 

3. FULLTONE OCD V.4

OCD.as3.jpg

 

 

Κάνοντας τα αποκαλυπτήρια να πω οτι το κάθε πετάλι έχει παραπάνω απο 1 mode (είτε αυτό είναι ένα boost κύκλωμα, είτε ένας διακόπτης που αλλάζει κάπως το eq, είτε ένα δεύτερο mode κλπ) οι ρυθμίσεις όμως και στα 2 κλιπς ήταν ως εξής...

 

1.box of rock

 

tone 65%

drive 80%

boost off

 

 

2.ac plus

 

channel A (το Β είναι πιο low gain)

tone 65%

drive 75%

boost off

 

 

3.ocd

 

tone 60%

drive 70%

low peak mode

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ όλους... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου