Προς το περιεχόμενο

Αποτελεσματικότητα Forum



Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Δε θα ήταν πχ πολύ πιο αποδοτικό να πάει κάποιος σε 5 μαγαζιά να δει 2 3 όργανα και αφού έχει μια αρχική εικόνα να δημιουργήσει και τις απορίες του;

 

Δηλαδή πας πχ και βλέπεις ενισχυτές. Πήγαινε μετά κ ρώτα είδα αυτούς τους 3, οι τάδε είχαν και αυτό το επιπλέον οι δείνα το άλλο. Αυτό που μπορεί να μου χρειαστεί;

Εκεί μετά ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός και με την δική του κριτική ικανότητα, θα μπορεί να επιλέξει το κατάλληλο.

Δεν έχει νόημα να επιλέξει άλλος για εσάς :)

 

 

Εισαι σωστη στα παραπανω αλλα μην ξεχναμε πως ο αρχαριος δεν τα γνωριζει καν αυτα!! Συν το οτι στα μαγαζια επικρατει πολλες φορες κ η παραπληροφορηση ωστε να πουληθει αυτο που συμφερει τον μαγαζατορα να πουληθει. Δεν ειναι ολοι ετσι εννοειται. Αλλα ολοι καταλαβαινετε τι θελω να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποιος καθοριζει το ποια πληροφορια ειναι σοβαρη και ποιος αραγε ειναι σε θεση να την

αξιολογησει ιδιως αν ειναι αρχαριος?

Επομενως ο αρχαριος,αν περναει καλα σ ενα φορουμ,θα του εντεινεται η διαθεση για ενασχοληση με τη μουσικη.Γι αυτο θεωρω οτι αυτος ειναι ο στοχος.

 

Στα λογια μου ερχεσαι σχετικα με τα παλια θεματα που εχουν συζητηθει στο παρελθον κ τωρα πολλοι αποτρεπουν αλλους στο να ξανανοιξουν το ιδιο θεμα. Εκει θα χαθει το ενδιαφερον κ τελικα θα φυγουν οι noizαδες απο το forum. Aς μην γινει αυτο παιδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ όμως δεν πάει έτσι.

Τα θέματα που κράζονται είναι όταν έχεις ένα θέμα πχ...

"Ποια telecaster να πάρω?"

και μέσα σε 3 ώρες ανοίγεται ένα άλλο

"Ποια telecaster μου προτείνετε; "

 

Έχει γίνει άπειρες φορές :)

 

Το ενδιαφέρον πάντως ως προς το ποιο μπάσο να πάρει κάποιος έχει χαθεί προ πολλού :)

Οπότε μην ανησυχείτε, προφανώς υπάρχουν και άλλα πιο ουσιαστικά πράγματα να συζητήσετε αντ' αυτού :)

 

Επίσης είναι ενδιαφέρον να ξέρουμε όλοι ποια είναι η ιδιότητα του καθενός.

Πχ ο χομπίστας που απλά θέλει να γρατζουνίσει λίγο έχει πολύ διαφορετικές απαιτήσεις από τον χομπίστα που προσπαθεί να το κάνει και καλά, και ακόμα περισσότερο διαφορετικές από τον επαγγελματία.

Έτσι νομίζω ότι κάποιος που θέλει και τις ανάλογες απαντήσεις πρέπει να δίνει και αυτές τις πληροφορίες και όποιος του απαντάει να τα λαμβάνει και αυτά υπόψην.

 

Ποιος καθοριζει το ποια πληροφορια ειναι σοβαρη και ποιος αραγε ειναι σε θεση να την

αξιολογησει ιδιως αν ειναι αρχαριος?

Επομενως ο αρχαριος,αν περναει καλα σ ενα φορουμ,θα του εντεινεται η διαθεση για ενασχοληση με τη μουσικη.Γι αυτο θεωρω οτι αυτος ειναι ο στοχος.

Εμ γι αυτό υπάρχουν κ γκουρου κ σουπερσταρ εδώ μέσα. Αλλά βλέπεις οι μισοί δεν τους γεμίζουν το μάτι :)

 

Και όχι η κουβέντα τι κιθάρα να πάρω δεν πιστεύω ότι αυξάνει τη διάθεση για μουσική. Η διάθεση για μουσική αυξάνει με την ανταλλαγή μουσικής πληροφορίας, ανοίγοντας τ αυτιά μας και τα μάτια μας σε καινούριο πράγμα. Αλλά απαιτείται και η δημιουργία βάσης γνώσεων και συνεχούς προσπάθειας. Δυστυχώς η μάλλον ευτυχώς, η μουσική εύκολο πράγμα δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φόρουμ δεν είναι μπούσουλας αλλά ένας τόπος στον οποίο ανταλλάζεις ή ακούς απόψεις και γνώμες.

Δεν παίρνεις οτι πληροφορίες διαβάζεις τοις μετρητοίς εκτός και αν αυτός που στις δίνει σου παραθέτει την πηγή του ή τον ξέρεις και ξέρεις οτι είναι γνώστης και μπορείς να τον εμπιστευτείς.

Εμένα so far με έχει βοηθήσει αρκετά.

 

Πάντως για το "τι όργανο να πάρω" Εύη μου νομίζω οτι δεν είναι και τόσο ανούσιο.

Σκέψου οτι ο περισσότερος κόσμος όταν ξεκινάει βρίσκεται σε μία σύγχυση και ειδικά στις μικρότερες ηλικίες?

Εγώ όταν πρωτοξεκίνησα  και είχα πάει στο μαγαζί για να αγοράσω μπάσο έβλεπα τόσα όργανα και πελάγωνα.Με ρώτησε ο υπάλληλος στο περίπου τι μουσική μου αρέσει και μου έκανε προτάσεις.

Πιο ανούσια βρίσκω thread του τύπου "τι χρώμα να είναι η πένα/ζώνη/χορδή/κλπ μου?".

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό είπα κ εγώ. Απλά να έχει και μια άποψη παραπάνω αυτός που ρωτάει. Παιδιά δε λέω ότι να ναι, παρακολουθώ ΠΟΛΥ καιρό εδώ μέσα και διαβάζω θέματα που ανοίγονται. Τι θέλετε να κάνω να παραθέσω λινκς από τα πιο καμμένα; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεράστια η βοήθεια που παρέχει το φόρουμ, πραγματικά ανεκτίμητη

 

όταν πρωτοπήρα κιθάρα/ενισχυτή το '86, πήρα με ένα φίλο που δήθεν ήξερε, το μόνο που μου είπε ήταν πως για τους ενισχυτές πάει "βατ και χιλιάρικο", μπήκαμε σε ένα μαγαζί, κι ένας "γνώστης" φίλος του μαγαζιού με πολλή διάθεση και στοργή μας τόνισε πως μετράνε περισσότερο τα ξύλα από τα ηλεκτρικά στην κιθάρα

 

στο φόρουμ οφείλει κανείς να ρωτάει όσο πιο συγκεκριμένα μπορεί, να φιλτράρει τις απαντήσεις, και να χρησιμοποιεί το ψαχτήρι

 

χθες κάποιος πρότεινε ως φοβερό ενισχυτή ένα μοντέλο που έχει φάει τρελό φτυάρι στο φόρουμ, όποιος πάρει σοβαρά την πρόταση χωρίς να ψαχτεί και να ψάξει περισσότερο, θα έχει τον ευατό του και μόνο να ψέξει όταν πάρει είδηση το σφάλμα του

 

το φόρουμ σε συνδυασμό με Youtube και γενικώτερα το διαδίκτυο έχουν κάνει παιχνίδι την επιλογή του κατάλληλου εξοπλισμού στην καλύτερη τιμή, σε σχέση με τα "παλιά" χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εμ γι αυτό υπάρχουν κ γκουρου κ σουπερσταρ εδώ μέσα. Αλλά βλέπεις οι μισοί δεν τους γεμίζουν το μάτι :)

 

 

ελεος

 

εσυ εχεις κολλησει τοση ωρα στη "χαζη" ερωτηση τι κιθαρα μου προτεινετε.εδω μεσα λεει ο καθενας οτι του σηκωθει.αυτο σε πειραξε?δε σε καταλαβαινω

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ γι αυτό υπάρχουν κ γκουρου κ σουπερσταρ εδώ μέσα. Αλλά βλέπεις οι μισοί δεν τους γεμίζουν το μάτι :)

 

Ε τοτε ας τους στελνουν π.μ.(εγω το χω κανει)

Δεν αμφισβητω την εγκυροτητα και την εμπειρια καποιων αλλα ας κρατησουμε

την ισορροπια που πολλες φορες ειναι κρυμενη απλα στην χαρα του ποστινγκ

ανεξαρτητως θεματος και επαναληψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεράστια η βοήθεια που παρέχει το φόρουμ, πραγματικά ανεκτίμητη

 

όταν πρωτοπήρα κιθάρα/ενισχυτή το '86, πήρα με ένα φίλο που δήθεν ήξερε, το μόνο που μου είπε ήταν πως για τους ενισχυτές πάει "βατ και χιλιάρικο", μπήκαμε σε ένα μαγαζί, κι ένας "γνώστης" φίλος του μαγαζιού με πολλή διάθεση και στοργή μας τόνισε πως μετράνε περισσότερο τα ξύλα από τα ηλεκτρικά στην κιθάρα

 

στο φόρουμ οφείλει κανείς να ρωτάει όσο πιο συγκεκριμένα μπορεί, να φιλτράρει τις απαντήσεις, και να χρησιμοποιεί το ψαχτήρι

 

χθες κάποιος πρότεινε ως φοβερό ενισχυτή ένα μοντέλο που έχει φάει τρελό φτυάρι στο φόρουμ, όποιος πάρει σοβαρά την πρόταση χωρίς να ψαχτεί και να ψάξει περισσότερο, θα έχει τον ευατό του και μόνο να ψέξει όταν πάρει είδηση το σφάλμα του

 

το φόρουμ σε συνδυασμό με Youtube και γενικώτερα το διαδίκτυο έχουν κάνει παιχνίδι την επιλογή του κατάλληλου εξοπλισμού στην καλύτερη τιμή, σε σχέση με τα "παλιά" χρόνια

 

Συμφωνω αλλα αν καποιος δεν ψαξει γενικοτερα με τον τροπο που ανεφερες η δεν προτρυνθει να ψαξει ετσι τοτε αυτος σαν νεος θα λαβει κ εσφαλμενες απαντησεις προς εκτιμηση! Κ οι περισσοτεροι γενικοτερα βαριουνται στο να ψαξουν, το οποιο ειναι κ πολυ κακο. Συχνα πυκνα βλεπουμε χαζες ερωτησεις που μπορουν πανευκολα να απαντηθουν με ενα απλο κ πολυ γρηγορο googlαρισμα.

Γι αυτο θα ηταν καλο να πεταγεται ενα παραθυρακι που να σε ενημερωνει σχετικα πριν ανοιξεις καινουριο θεμα.

 

Πολυ καλο θα ηταν εαν ειχε πχ οδηγιες του τυπου:

1. Ειναι ασκοπο κ κουραστικο να ρωτατε πραγματα που πολυ ευκολα μπορειτε να ενημερωθειτε κ σαφως ταχυτερα απο καποιο internet search machine (google, yahoo κτλ)

2. Αναφερετε αναλυτικα στην περιπτωση ερωτησης για αγορα κιθαρας ποιες ειναι οι μουσικες επιρροες σας, τι θελετε να παιξετε, σε τι επιπεδο ειστε, τι εμφανιση σας ενδιαφερει στο οργανο σας, τι χρωματα, τι hardware, ποσα χρηματα διαθετετε, κ πολλα αλλα που δεν μου ερχονται τωρα. Οσα περισσοτερα τοσο καλυτερα κτλ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου