Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Eire: Ο μαγνήτης όντως τοποθετείται στο κέντρο και το πηνίο τυλίγεται γύρω από αυτόν (όχι σε απόλυτη επαφή, υπάρχει μια "μπομπίνα"-σκέψου τη σαν τη βάση από ένα καρούλι). Ωστόσο δεν χρησιμεύει σαν διηλεκτρικό μέσο. Η δόνηση της χορδής μέσα στο μαγνητικό πεδίο του μαγνήτη θα δημιουργήσει ρεύμα στις σπείρες του πηνίου (φαινόμενο επαγωγής 8)). Αυτό το ρεύμα παίρνουμε σαν "σήμα" απ'το βύσμα και το στέλνουμε στον ενισχυτή. Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτήσω και εγω κάτι? δεν ξέρω αν έχει ειπωθει ξανά.

 

Αν θέλουμε να αλλάξουμε τους mini Humbuckers σε μια κιθάρα, μπορούμε να βάλουμε μονο καποιους άλλους mini ή μπορουν να μπουν και P90? (χωρις να γινει καμια μετατροπή).

 

πχ μιλάω γιαυτούς.

 

http://www.reverendguitars.com/reverend/guitars/set_neck_series/sensei_rt.html

 

sensei_rt_slv_a1.thumb.jpg.6fea389305cb6c22531efc7dda2fb276.jpg

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

μια ερωτηση:

 

ενας μαγνητης με  double row of screws τι διαφορά εχει στον ηχο απο εναν με single screw version ?

 

μιλαμε ιδιο μαγνητη που βγαινει σε δυο εκδοσεις

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

καλησπέρα και από μένα παιδιά.θέλω τη γνώμη σας πάνω στους μαγνήτες γιατί βλέπω πως οι περισσότεροι το κατέχετε το σπορ. πριν καιρό είπα να αλλάξω τους μαγνήτες στη fender strat αμερικάνικη που έχω. είχα αρχίσει να κουράζομαι με το γνωστό βόμβο που κανουν οι strat και έτσι έβαλα τους noiseless. πλέον θεωρώ ότι έκανα μεγάλο λάθος που τους έβαλα. ναι μεν δεν έχω πια τους βόμβους όμως νοιώθω πως η κιθάρα έχασε τη γλυκήτητά της και απέκτησε πολλά μεσαία. τί γνώμη έχετε πάνω σε αυτούς τους μαγνήτες, γιατί εγώ έχω αρχ'ισει να μετανοιώνω για τα λεφτά που έδωσα?? :-\ πιθανόν να θέλει πείραγμα πλέον, και άλλο σετάρισμα από τον ενισχυτή και τα πετάλια. τι να πω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι, μπορεί να είναι λίγο άσχετο αλλά με τους dobro τους μαγνήτες τι παίζει?

π.χ.

http://www.thomann.de/gr/dobro_hound_dog_round_neck.htm

Το είχα πρωτοδεί σε ένα βιντεάκι στο youtube με τους aerosmith και μου έκανε μεγάλη εντύποση.

Είναι καλοί? Τι διαφορά έχουν από τους "φυσιολογικούς"?

this is the end of the world...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγω κάτι? δεν ξέρω αν έχει ειπωθει ξανά.

 

Αν θέλουμε να αλλάξουμε τους mini Humbuckers σε μια κιθάρα, μπορούμε να βάλουμε μονο καποιους άλλους mini ή μπορουν να μπουν και P90? (χωρις να γινει καμια μετατροπή).

 

πχ μιλάω γιαυτούς.

 

http://www.reverendguitars.com/reverend/guitars/set_neck_series/sensei_rt.html

 

 

 

Αν υπάρχει χώρος (και δε χρειάζεται ρουτάρισμα) χρειάζονται 2 τρύπες που θα μετρήσει που θα γίνουν (αφού τα σαπούνια βιδώνουν ανάμεσα στα ποουλπίσιζ) και τους εφαρμόζεις. Τώρα για ηλεκτρικά δε θέλει καμιά μετατροπή. απλά από όπου ξεκόλλησες τα πρώτα καλώδια κολλάς τα καινούργια...

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει χώρος (και δε χρειάζεται ρουτάρισμα) χρειάζονται 2 τρύπες που θα μετρήσει που θα γίνουν (αφού τα σαπούνια βιδώνουν ανάμεσα στα ποουλπίσιζ) και τους εφαρμόζεις. Τώρα για ηλεκτρικά δε θέλει καμιά μετατροπή. απλά από όπου ξεκόλλησες τα πρώτα καλώδια κολλάς τα καινούργια...

 

Αξίζει να σημειωθεί, ότι στις παλιές Les Paul, οι mini hums αντικατέστησαν ακριβώς P-90 μαγνήτες. Επομένως το routing (μαζί με το πλαίσιο) θα (πρέπει να) είναι το ίδιο, εκτός αν ο κατασκευαστής του μαγνήτη έχει παρεκλείνει από τα συνηθισμένα.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου