Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(ηλιθιος...)οι paf τι ειναι ρε παιδια?καποια υποκατηγορια humbuckers?ποια η διαφορα? ??? ??? ???

Όταν η Gibson κατασκεύασε τους πρώτους humbuckers, έκανε αίτηση ευρεσιτεχνίας. Οι μαγνήτες που κατασκευάστηκαν από το 1957 μέχρι το 1962 είχαν από πίσω ένα αυτοκόλλητο που έγραφε "Patent Applied For". Εν συντομία, PAF.

 

Όλη η ιστορία εδώ:

 

http://home.provide.net/~cfh/paf.html

 

Σήμερα, PAF λέμε οποιονδήποτε humbucker με παρόμοια χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Για χαρά!

 

Σαν αρχάριος ακόμα, θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τους μαγνήτες. Τελικά, πιατικά ποιός είναι ο καλύτερος, δηλαδή τι θα μου συνιστούσατε να προσέξω στους μαγνήτες κατά την αγορά μιας κιθάρας?

Και επειδή άρχισα να ξεχωρίζω κάπως τους διαφορετικούς ήχους που βγαίνουν από διαφορετικές κιθάρες, και επειδή μου αρέσει ο πιο ζεστός ήχος τι προτείνετε?

 

Ευχαριστώ,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, πιατικά ποιός είναι ο καλύτερος

 

δεν ξερω για τα... πιατικα και τα ποτηρια... ;D... αλλα αν εννοεις "ποιοτικα" τοτε ΔΕΝ υπαρχει κατι τετοιο,καθε μαγνητης εχει τον χαρακτηρα του

 

τι θα μου συνιστούσατε να προσέξω στους μαγνήτες κατά την αγορά μιας κιθάρας?

 

αν σου αρεσει ο ηχος της τοτε ειναι μια χαρα και οι μαγνητες.

 

 

και επειδή μου αρέσει ο πιο ζεστός ήχος τι προτείνετε?

 

define "ζεστος"

 

επισης δωσε και καμμια ΣΟΒΑΡΗ πληροφορια δηλ. τι ΕΝΙΣΧΥΤΗ εχεις και τι ΚΙΘΑΡΑ εχεις,γιατι απο οτι καταλαβαινεις ειναι λιγο δυσκολο να ξερουμε ωστε να σου απαντησουμε αναλογα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα!

 

Αγράμματος και απαίδευτος πάνω στο θέμα, απλά θέλω να καταλάβω κάποια πράγματα για τους μαγνήτες όσον αφορά στη θέση τους στο σώμα (και επειδή δεν έχει γίνει λόγος για αυτό ακόμα). Μπορεί κάποιος να μου πει αν έχουμε 2 ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιους μαγνήτες ποια η διαφορά αν τους έχουμε στο neck ή στο bridge;; Έχω δει ηλ. κιθάρες οι οποίες φοράν 2 Burstbuckers Pro ή 2 P90. Πως επηρεάζει η θέση τους τον ήχο;

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος, από προηγούμενο reading που έχω κάνει στο θέμα, ότι η διαφορά στο τρόπο με τον οποίο πάλλεται η χορδή στις δύο θέσεις, πιθανότατα αλλάζει και τις διαφορές στο μαγνητικό πεδίο που "αφουγκράζεται" ο μαγνήτης. Το πάω καλά;  ???

-- Ibanez RG270

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο πιο κοντα στη γεφυρα τον βαλεις τοσο πιο πολλα πριμα εχει και το αντιστροφο φυσικα,τη διαφορα αυτη βεβαια την καταλαβαινεις και σε μια ακουστικη κιθαρα οπου οσο πιο κοντα στη γεφυρα ...χτυπας ..τοσο πιο πριμο ηχο βγαζεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη διαφορα αυτη βεβαια την καταλαβαινεις και σε μια ακουστικη κιθαρα οπου οσο πιο κοντα στη γεφυρα ...χτυπας ..τοσο πιο πριμο ηχο βγαζεις.

 

Με κάλυψες απόλυτα γιατί τη διαφορά έτσι την έχω ακούσει! Ευχαριστώ!!

-- Ibanez RG270

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Απιστευτες πληροφορίες!!! Μπραβο!!!

 

Και τωρα η απαιτηση του αιώνα:

 

Πού μπορουμε να βρούμε (ας πουμε) μια audio database/site με αντιπροσωπευτικα samples για διαφορους μαγνήτες;

 

Πχ, εγω μπορει να ξέρω στο κεφαλι μου τι ηχο θελω να βγαλει η κιθαρα μου, αλλά αφου ειναι σχεδόν απίθανο να δοκιμασω πρωτα αρκετους μαγνητες και μετα να αγορασω ή να αγορασω πρωτα μερικους μαγνητες και μετα να μην εχω να φαω...

 

Οπότε;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα σαιτ των εταιρειων υπαρχουν ηχητικα ντοκουμεντα

 

Σιγουρα, αλλα μιλαω για ενα εκτεταμενο review με τους πιο γνωστους μαγνητες, και συγκριτικο...

 

A, Mr Superfunk, αυτο και αν θα ηταν interactive εμπειρια στο NOIZ!!!!

 

Μήπως να το σκεφθουμε σοβαρα, και να γινει μια database;

 

:-X οκ, μια ιδεα ειχα, μην με κρεμασετε!!!!  :P

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει συγκριτικό σε διαφορετικές κιθάρες. Πολλές οι παράμετροι, ιδίως στον καθαρό ήχο. Στα γκαγκαγκαγκα μπορεί...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου