Προς το περιεχόμενο

Φωρτώνοτας νέους ήχους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταία μετά από ψάξιμο στο internet και σε φίλους κατάφερα να συλλέξω ήχους για το Korg M3 που έχω στην κατοχή μου. Θέλω να ρωτήσω όμως το εξής:

Όταν φορτώνω ένα αρχείο pcg, αυτό μπορεί να περιέχει από 1 ήχο έως και μία μπάνκα (ή και περισσότερα). Πως εγώ μπορώ να ξέρω τι φωρτώθηκε και που;

Π.χ. φωρτώνω ένα αρχείο, και μετά ψάχνω να βρω που είναι ο ήχος που έβαλα. Υπάρχουν 14 μπάνκες με 127 θέσεις η καθεμία. Μπορώ κάπως να δω τι αρχείο περιέχει το pcg και να καθορίσω την τοποθεσία αποθήκευσης;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις τι γίνεται στο m50:

 

Όταν έχει πολλά μέσα

Πας Media>Load>Sounset1.PCG για παράδειγμα οταν θες να φορτώσεις από SD Card

Μετά βγάζει παραθυράκι

Load a Program

Program>U-F000>Soundset.1

Program>Bank A-E (επιλέγεις για program)

            BAnk A-D (επιλέγεις για combinations)

            Bank (00) Int- (επιλέγεις για drumkits)

            Bank 000-... (επιλέγεις για drum patterns)

 

Όταν φορτώνει αυτόματα PCG στο m50 φορτώνει πάντα σε Bank E, από Ε000 εως Ε127 οπότε όταν πας κατά Bank στη οθόνη και όχι ανα Category τους βρίσκεις όλους μαζί, το ίδιο θα είναι και για m3 απλώς έχεις πιο πολλές Banks U,I κτλ κτλ

 

Το θέμα είναι ότι θες librarian για να ταξινομίσεις ήχους μέσω υπολογιστή κ δεν ξέρω αν κάνει αυτό που είναι στο μόνιμο θέμα πάνω για Triton Le, TR κτλ

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει και μένα το θέμα.Από την μια έχω γύρω στις δύο banks ήχους λαικούς δηλαδή χωράνε στην u-f και u-g.Aλλά αυτοι οι ήχοι χρησιμοποιούνται για τα combis.Οπότε δεν ξέρω πως ακριβώς να το κάνω ώστε να μην πειραχτουν τα αντίστοιχα combis.Επίσης αναρωτιέμαι πως γίνεται να κρατήσω και τους εργοαστασιακούς ήχους ώστε να το χρησιμοποιώ ταυτόχρονα για ροκ και για λαικό πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου