Προς το περιεχόμενο

παμε για νέες χορδές μπασου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

όταν πήγα το καινουργιο μεταχειρισμένο μου μπασάκι για σεταπ ο μάστορας που πρότεινε να αλλάξουμε χορδές καθότι εντόπισε φθορές στις ήδη φορεμένες τις οποίες μου επέδειξε. επειδή δεν είχαν αρκετά χρήματα στη μπαντα δεχτηκα να μου τις αλλάξει αλλά με ένα σετ warwick το οποίο έκανε 9 (ναι 9 όπως λέμε ούτε καν 10) ευρώ.αν και μετά το σετάπ το όργανο μεταμορφώθηκε είχα κάτι τριξιματάκια και παρόμοιες ανεπιθύμητες συμπεριφορές τις οποίες αποδίδω στη χαμηλή τιμή των χορδών. μου χει μπει λοιπον το διαολι οτι πρέπει να μεταβώ σε ένα αξιοπρεπές σετ. για αυτό φίλοι τετράχορδοι περιμένω τις προτάσεις σας. καταλαβαίνω ότι είναι και θέμα γούστου αλλά καλό είναι να ακούσουμε  τι αρέσει στον καθένα μαζί με μία περιγραφή του πως αντιλαμβάνεται τον ήχο τους.

να σημειώσω ότι παλιότερα είχα δοκιμάσει elixir αλλα όταν τις πρωτοφόρεσα δεν ακούγονταν σαν καινούριες, δεν είχαν δηλαδή το ντααααν του πιάνου που μας αρέσει να ακούμε στις νέες χορδές. τείνω προς τις dr αλλά ακόμα δεν έχω επιλέξει ποιες.εσεις τι λετε;

αν αυτό βοηθάει κάποιους το μπάσο είναι fender aerodyne jazz (p+j).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

νομιζω οτι οι χορδες δεν εχουν καμια ευθυνη για τα τριξιματακια που αναφερεις.

αστες λιγο ακομα πανω στο μπασο και σε μερικες μερες και απο το παιξιμο θα στρωσουν και θα ειναι κομπλε εφοσον εκανες και σεταπ.

αν το προβλημα συνεχιστει το σεταπ μπορει να φερει ευθυνη,αλλα ακομη και το οργανο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σεταπ φταίει, οι χορδές για κανένα λόγο.

Ας το λίγο καιρό να στρώσει παίζοντας και σιγά σιγά να γίνουν όποιες διορθωτικές κινήσεις.

 

Διάβασε και αυτό

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και από όσο ξέρω οι warwick είναι αξιόλογες χορδές.

είχα βάλει μια φορά στο εξάχορδο και μου φάνηκαν πολύ καλές για την τιμή τους

(15 € νομίζω το σετ των 6)

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εγω χρησιμοποιω τωρα ernie ball super slinky 45-1oo στα 25 ευρω επανω σενα JAZZ BASS (ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΕς για ROCK-BLUES)...δοκιμασα αρκετες μαρκες οι χειροτερες ειναι οι fender...Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΤΙΣ ROTOSOUND που προκειται να δοκιμασω λιαν συντομως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι φέντερ με είχαν ικανοποιήσει επίσης στο εξάχορδο.

πολύ καλές μου φάνηκαν τότε. βέβαια έσπασε χορδή από το σλάπ (άκουσον- άκουσον...) και αυτό με στράβωσε λίγο...

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα οι warwick μου αρέσουν γενικά... Οι DR πάλι όχι... Μου φαίνονται μουντές... Αυτές που για εμένα είναι σταθερή αξία είναι οι GHS...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΤΙΣ ROTOSOUND που προκειται να δοκιμασω λιαν συντομως....

οι rotosound ειναι αρκετα πριμες, δεν ξερω αν αυτο σε ενοχλει

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοράω τις Warwick σε ένα απο τα μπάσα μου τώρα. Πρόκειται για ένα Squier active 5 Jazz bass. Του έχω αλλάξει τον προενισχυτή του με έναν EMG και το οργανάκι παίζει τόσο καλά, που για κάποιους μήνες τώρα είναι το κύριο όργανό μου. Με έκανε να αφήσω στην άκρη όργανα πολύ μεγαλύτερης αξίας και να παίζω αποκλειστικά με αυτό. Πρίν τις Warwick δοκίμασα και άλλες χορδές, νίκελ κυρίως, γιατί οι steel δέν με βολεύουν εδώ και χρόνια. Σας λέω οτι το όργανο μεταμορφώθηκε με τις Warwick. Καμμία απολύτως σχέση με πρίν. Τις θεωρώ άψογες. Για το τρίξιμό σου σίγουρα δέν φταίνε οι χορδές αλλά κάτι στο σετάπ σου.

Για μένα πάντως παιδιά, δέν μπαίνει ξανά ζήτημα να πληρώσω χορδές 25 έως και 60 € το σέτ. Είναι κλοπή. Warwick για steel και Framus για νίκελ σε τιμές κοντά στα 10 €, δοκίμασα και τις Bulk strings που εισάγει κάποιος φίλος απο την Ιταλία στην Θεσσαλονίκη, και ήταν μια χαρά με εξαίρεση την Β, που ήταν μουντή σε σχέση με το υπόλοιπο σέτ, σάν να ήταν παλιά, μπαγιάτικη ή κάτι τέτοιο. Ο άνθρωπος προσφέρθηκε αμέσως και χωρίς δεύτερη κουβέντα να μου την αντικαταστήσει χωρίς κόστος, μόνο και που το ανέφερα. Δέν έβαλα ακόμα δεύτερο σέτ για να πω άν ήταν σύμπτωση ή όχι, οπότε δέν μπορώ να εκφέρω οριστική γνώμη. Πάντως σε κάθε περίπτωση είναι οικονομικές χορδές λίγο πάνω απο 12 € άν θυμάμαι καλά.

Σε κάθε περίπτωση επιμένω οτι τιμές 30 κ 40 € για χορδές μπάσου είναι υπερβολικές.

Να πώ επίσης οτι η διάρκεια ζωής των Warwick είναι εξαιρετικά μεγάλη σε σχέση με ακριβές επώνυμες χορδές που έχω χρησιμοποιήσει και θέλουν πέταμα μετά απο μία εβδομάδα.

Και με την ευκαιρία της κουβέντας, άς στραφούμε προς τα προιόντα με έντιμη τιμή μπάς και λειτουργήσει και αυτός ο ρημάδης ο ανταγωνισμός ποτέ σε αυτή την χώρα. Τί στην ευχή παραπάνω έχει η χορδή της Χ εταιρίας απο την χορδή της Ψ και κάνει 4 φορές παραπάνω στην αγορά  ???

Άντε οι elixir έχουν τεχνολογία και κάνουν ΕΞΙ φορές (μπορεί και 7 ή οκτώ) περισσότερο απο τις Warwick.

Και γιατί να μήν βάλω 6 φρέσκα σετάκια διαδοχικά και να έχω πάντα καινούργιες χορδούλες  ;)

My 2 cents...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πάντως παιδιά, δέν μπαίνει ξανά ζήτημα να πληρώσω χορδές 25 έως και 60 € το σέτ. Είναι κλοπή.

+1

Το ψυχολογικό όριο των 20 ευρώ δεν το ξεπερνάω για κανένα λόγο πια.

Τώρα δοκίμασα τις Pyramid nickel. Ωραίες φαίνονται, αλλά θα δοκιμάσω κ άλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου