Προς το περιεχόμενο

παμε για νέες χορδές μπασου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και τωρα χρησιμοποιο rotosound,θα σου πρωτεινα και εγω τις ernieball super slinky 40αρες,μιας και οπως ειπε και ο παραπανω συνφορουμιτης οι rotosound εχουν πολυ πριμο ηχο,και δεν ξερω αν θα ειναι του γουστου σου,βεβαια οι ernieball ειναι λιγο τσουχτερες περιπου 25-28ε.

καλη τυχη !!!

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν εννοώ κάτι κακό για τις warwick γενικά αλλά μήπως έχει διαφορετικές ποιότητες; για flatwound τι θεωρείτε αξιόλογο;

εισαι σιγουρος οτι θες τον ηχο των flatwound ???,συνηθως χρησιμοποιουνται σε αταστα μπασα.μηπως σε απογοητευση ο ιδιεταιρα μπασος ηχος τους ???

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και τωρα χρησιμοποιο rotosound,θα σου πρωτεινα και εγω τις ernieball super slinky 40αρες,μιας και οπως ειπε και ο παραπανω συνφορουμιτης οι rotosound εχουν πολυ πριμο ηχο,και δεν ξερω αν θα ειναι του γουστου σου,βεβαια οι ernieball ειναι λιγο τσουχτερες περιπου 25-28ε.

καλη τυχη !!!

συγνωμη γραψε λαθος ενοουσα τις ernieball EXTRA SLINKY 40ΑΡΕΣ ΟΧΙ τις super slinky

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες ριξε μια ματια και σε αυτο το βιντεο ο τυπος χρησιμοποιει διαφορες χορδες τις οποιες αναφερει κιολας (συμπερασμα δεν μπορεις να βγαλεις αλλα δεν χανεις τιποτα)

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εννοώ κάτι κακό για τις warwick γενικά αλλά μήπως έχει διαφορετικές ποιότητες; για flatwound τι θεωρείτε αξιόλογο;

 

Εχει. Οι Red Label ειναι οι πιο φτηνες της. Για flat προσωπικα μου αρεσουν οι Chromes (υψηλο tension) και οι TI Jazz Flats (πολυ χαμηλο tension). Για round προσφατα το γυρισα στις Dunlop nickels.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά με βοηθήσατε αρκετά και μπορώ να πώ ότι μάλλον απομυθοποίησα τις πανάκριβες χορδές. σε καμία περίπτωση δεν είναι κακές αλλά γιατί να μην πειραματίζεσαι συχνά με κάτι οικονομικότερο; κάτι άλλο τώρα που αφορά τα gauges. έχω αποφύγει γενικά τα χοντρα gauges (105) γιατί είχα ακούσει ότι μπορούν να βλάψουν το όργανο λόγω της τάσης που του ασκούν. απο την άλλη σκέφτομαι γιατί να υπάρχουν τότε; εσεις τι λέτε . είναι επίφοβο κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά με βοηθήσατε αρκετά και μπορώ να πώ ότι μάλλον απομυθοποίησα τις πανάκριβες χορδές. σε καμία περίπτωση δεν είναι κακές αλλά γιατί να μην πειραματίζεσαι συχνά με κάτι οικονομικότερο; κάτι άλλο τώρα που αφορά τα gauges. έχω αποφύγει γενικά τα χοντρα gauges (105) γιατί είχα ακούσει ότι μπορούν να βλάψουν το όργανο λόγω της τάσης που του ασκούν. απο την άλλη σκέφτομαι γιατί να υπάρχουν τότε; εσεις τι λέτε . είναι επίφοβο κάτι τέτοιο;

Το ποιο συνηθισμένο σετ είναι το 45-105... Είναι κυρίως ανάλογα στον ήχο που θες να βγάλεις (όσο πιο χοντρή χορδή τόσο πιο μπάσα γνκ). Εγώ παλιά έπαιζα σμε 35-95 αλλά ξανακύλησα στον βούρκο της ακολασίας και στο 45-125 και 25-125 (5χορδο και 6χορδο)...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιζα για αρκετο καιρο με 50-110 σε κανονικο κουρδισμα στο φτηνο Squier μου. Δεν επαθε τιποτα. Το truss rod δεν υπαρχει για διακοσμση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε εδώ τι μαζέψαμε για τα διάφορα χαρακτηριστικά χορδών

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=171473.0

 

Γενικά εάν αλλάξεις το gauge στις χορδές που θα βάλεις θα πρέπει να σετάρεις και το όργανο ξανά, οπότε διάβασε και εδώ

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου