Προς το περιεχόμενο

παμε για νέες χορδές μπασου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ουτε εγω,απλα θα σου συνιστουσα να βαλεις στη ζωη σου λιγο...ΧΙΟΥΜΟΡ. ;) (& να μην τα βλεπεις ολα τετραγωνα αλλα να "διαβαζεις μεσα απο τις γραμμες")

 

ΦΙΛΙΚΑ παντα

Εντάξει, καταλαβαίνω ότι βάζεις και το χιούμορ σε αυτά που λες,  δεν το αμφισβήτησα αυτό, φαίνεται άλλωστε, απλά μου δόθηκε η εντύπωση ότι ως ένα βαθμό κάποια από αυτά τα πιστεύεις κιόλας, για αυτό και ρώτησα... Απλά από τις τοποθετήσεις σου σε πολλά και διαφορετικά topics μου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση. Συγγνώμη αν παρεξήγησα...

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φυσικα και πιστευω αυτα που λεω ,δεν προσπαθω ομως να τα επιβαλω..

 

Οσο για το του-τανγκ (μια και θελω να λυσω την απορια σου) πιστευω οτι ειναι μια τεχνικη που πρεπει να χρησιμοποιειται επιλεκτικα και ΕΛΑΧΙΣΤΑ (εως... καθολου... ;D) στα περισσοτερα ειδη μουσικης γιατι απλα δεν ταιριαζει και χαλαει το flow του κομματιου (το γεγονος οτι 3-4 στυλιστες την χρησιμοποιουν σωστα,και συνηθως σε σολο μερη,δεν δικαιολογει την..."υπερχρηση της η οποια ειναι κατα τη γνωμη μου κακογουστη... ),φυσικα αν καποιος θελει να παιζει συνεχεια ...του-τανγκ φυσικα και ειναι ελευθερος να το κανει (αλλα μακρια απο εμενα... ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και πιστευω αυτα που λεω ,δεν προσπαθω ομως να τα επιβαλω..

Ναι, αυτό εννοείται, δεν το αμφισβήτησα ποτέ.  :) Απλά μου φάνηκε ότι σε κάποια θέματα (όπως σε αυτά που ανέφερα) είσαι πολύ απόλυτος, αλλά μάλλον θα ήταν λάθος η εντύπωση που μου δημιουργήθηκε.

 

Οσο για το του-τανγκ (μια και θελω να λυσω την απορια σου) πιστευω οτι ειναι μια τεχνικη που πρεπει να χρησιμοποιειται επιλεκτικα και ΕΛΑΧΙΣΤΑ (εως... καθολου... ;D) στα περισσοτερα ειδη μουσικης γιατι απλα δεν ταιριαζει και χαλαει το flow του κομματιου (το γεγονος οτι 3-4 στυλιστες την χρησιμοποιουν σωστα,και συνηθως σε σολο μερη,δεν δικαιολογει την..."υπερχρηση της η οποια ειναι κατα τη γνωμη μου κακογουστη... ),φυσικα αν καποιος θελει να παιζει συνεχεια ...του-τανγκ φυσικα και ειναι ελευθερος να το κανει (αλλα μακρια απο εμενα... ;D ;D)

Ναι εντάξει, καταλαβαίνω, γούστα και απόψεις είναι αυτά... Συγγνώμη ξανά αν παρεξήγησα.

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει κανενα προβλημα και ναι εχεις απολυτο δικιο,ΕΙΜΑΙ απολυτος σε πολλα πραγματα (ετσι γινεται καποιος αν ειναι 40 χρονια φουρναρης  και εχει ψησει πολλα καρβελια... ;D),δεν ειμαι υπερηφανος για αυτο αλλα στα..βαθεια γερατεια που βρισκομαι ο χαρακτηρας δεν αλλαζει πια... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν παιδιά το θέμα χορδές έχει ως εξής: Πες μου πόσο... λαδώνεις για να σου πω τι χορδές θα βάλεις  ;D Αν τα δάκτυλα σου είναι για παράδειγμα σαν τα δικά μου- ρέει το λίπος άφθονο- τότε οι elixir είναι μονόδρομος. Βεβαίως μπορείς άνετα να βάλεις χορδές που κάνουν τουκ- τανγκ, αλλά στο μισάωρο θα τις έχεις «καθαρίσει» και τότε θα παίζουν... παραδοσιακά. Μετά θα πέσει ένα βράσιμο- άντε για κανένα τεταρτάκι θα έχεις πάλι τουκ- τανγκ- και η ζωή συνεχίζεται...  Κατά τα άλλα χορδούλες που δοκίμασα πρόσφατα και ήταν συμπαθητικές ήταν οι DR Bootzilas του τρελού αγοριού Bootsy Collins... coated φυσικά...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα..βαθεια γερατεια που βρισκομαι ο χαρακτηρας δεν αλλαζει πια... ;D ;D

 

Σαν τον παππου της οικογενειας που τα εχει μισοχαμενα ενα πραμα, που ο γιατρος μας εχει πει να πηγαινουμε με τα νερα του για να μην παθει κανα ταρακουλο. Του λεμε συνεχεια "ναι παππου, οπως τα λες" και απλα ελπιζουμε να μη χειροτερεψει και παρει τους δρομους κυνηγωντας πιτσιρικες. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά θα πέσει ένα βράσιμο- άντε για κανένα τεταρτάκι θα έχεις πάλι τουκ- τανγκ- και η ζωή συνεχίζεται... 

 

Πέρα από το ότι δεν με πολυαφορά (οι καλές χορδές είναι σαν το καλό κρασί ;)), είσαι σίγουρος βρε Terry ότι το βράσιμο δεν αλλάζει την κατάσταση της χορδής;

Αυτό το extreme συστέλλω / διαστέλλω δεν τους δημιουργεί ένα ψυχολογικό (lady) γκαγκά; Λέω γω τώρα.

Προσωπικά, ενίοτε ένα περασματάκι με ισοπροπυλική αλκοόλη για να μαζέψουμε τη μάκα να φτιάξουμε σούπα. Τίποτα παραπάνω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πέρα από το ότι δεν με πολυαφορά (οι καλές χορδές είναι σαν το καλό κρασί ;)), είσαι σίγουρος βρε Terry ότι το βράσιμο δεν αλλάζει την κατάσταση της χορδής;

Αυτό το extreme συστέλλω / διαστέλλω δεν τους δημιουργεί ένα ψυχολογικό (lady) γκαγκά; Λέω γω τώρα.

Προσωπικά, ενίοτε ένα περασματάκι με ισοπροπυλική αλκοόλη για να μαζέψουμε τη μάκα να φτιάξουμε σούπα. Τίποτα παραπάνω.

Ε, Κώστα μου δεν είναι και το καλύτερο... αλλά σαν λύση εκτάκτου ανάγκης το βράσιμο είναι ενδεδειγμένο. Μάλιστα- μην γελάσεις- μπορείς να ρίξεις και λίγο ξύδι μέσα... Βέβαια όταν μιλάμε για βράσιμο δεν λέμε «με τις ώρες»... Μόλις το νερό αρχίζει να κοχλάζει τις πετάς για λίγο μέσα ίσα- ίσα να φύγει το μαζεμένο λίπος- εξού και το ξύδι, βγάζει τα λίπη. Και μετά γρήγορο σκούπισμα... Φυσικά ΟΧΙ σε coated χορδές.

Όπως σου είπα είναι λύση εκτάκτου ανάγκης, αν θέλεις να έχεις για λίγο πιο bright ήχο και δεν έχεις εύκαιρο νέο σετ. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το βράσιμο παιδιά το έκανα και γω προτού αποφασίζω να δίνω περισσότερα λεφτά για χορδές. Τις έβραζα 2-3 φορές πριν τις πετάξω. Απλά ρε παιδιά όμως αυτό που παρατήρησα είναι το εξής: Οι GHS όταν τις πρωτοβάζεις έχουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ήχο. Αλλά κρατάει μόνο για λίγες μέρες, ούτε μια εβδομάδα. Μετά τις έβραζα, κρατούσε άλλες 2-3 μέρες ο ήχος. Και ξανά από την αρχή. Όλο αυτά με τα 20+ ευρώ που κοστίζουν οι 4. Ε, δίνω πλέον τα διπλάσια (44ευρώ νομίζω) και αγοράζω τις Elixir, των οποίων ο ήχος είναι επίσης εξαιρετικός και οι χορδές κρατάνε 4 και 5 μήνες με λογικό παίξιμο. Εγώ παρατήρησα ότι πιο πολύ με συμφέρουν οι Elixir σε αναλογία τιμής-ήχου-αντοχής-αποτέλεσματος από ότι οι GHS, οι οποίες για μένα είναι από τις πιο καλές σε μη coated χορδές. Τώρα βέβαια μπορεί και σε κάποιον να μην αρέσει ο ήχος των coated χορδών. Αυτά είναι γούστα.

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ Bassmike Όπως είπαμε το βράσιμο δεν είναι πανάκεια. Όπως έγραψες και εσύ 2-3 φορές και πάπαλα... Δηλαδή μην περιμένουμε να έχουμε τις χορδές πάνω στο όργανο 10 χρόνια και άντε τις βράσαμε και θα κελαηδάνε ;D... Είπαμε, λύση εκτάκτου ανάγκης...

Όσο για τις coated όσοι θέλουν «ζινκ» και σούπερ σκάσιμο στον ήχο ας τις προσπεράσουν. Είναι πιο «μπάσες», λιγότερο «σκαστές», όμως μπορεί να έχουν αυτά τα στοιχεία σε μικρότερη ένταση από τις steel και τις nickel, όμως έχουν πολύ- μα πάρα πολύ- μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, ιδιαίτερα για εμάς τους...λαδοδάκτυλους  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου