Προς το περιεχόμενο

παμε για νέες χορδές μπασου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσο για τις coated όσοι θέλουν «ζινκ» και σούπερ σκάσιμο στον ήχο ας τις προσπεράσουν. Είναι πιο «μπάσες», λιγότερο «σκαστές»

Ναι, αλλά δε σημαίνει ότι σε περιορίζουν σε τίποτα. Τα πάντα μπορείς να παίξεις και με τις coated.

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παιδιά αν και έχει περάσει αρκετός καιρός από το  άνοιγμα του thread, επειδή τελικά χθες έβαλα τις χορδές, νομίζω ότι τελικά καλό είναι να πω την επιλογή που έκανα. αν και οι φίλοι λαμπίτες με είχατε σχεδόν πείσει να αποφύγω ακριβά σετ και θεώρησα και εγώ λογικό να μήν ξεπεραστεί το "ψυχολογικό" όριο των 20 ευρώ, που είπε ένας φίλος, και κατέληξα στο ότι είναι μάλλον άσκοπο να φεύγουν 50αρικα για κάτι τόσο αναλώσιμο τελικά επέλεξα μία μέση λύση και έδωσα 33 ευρώ για το σετ Lo-rider της DR σε gauge 45-105.

Είχα ακούσει "παπάδες" για τις dr και γενικά είμαι της άποψης όπου ακούς για πολλά κεράσια... και έτσι δεν ήμουν και τόσο θερμός, παρόλα αυτά μπορώ να πώ ότι σαν επιλογή με δικαίωσε. το feel που σου δίνουν από την πρώτη νότα είναι η απόλυτη ισορροπία μεταξύ καινούργιας χορδής και στρωμένου οργάνου. τί εννοώ; είχα όλα τα τονικά πλεονεκτήματα που έχει ένα νέο σετ, χωρίς να έχω την αίσθηση ότι πρέπει να το στρώσω και γενικά την ενεπιθύμητη σκληρότητα.

Όσο αφορά πάλι στα τριξιματάκια που είχα και γενικά σύμφωνα με αρκετούς απέδιδα λανθασμένα στις φτηνές warwick, μπορώ να πω ότι απαλλάχθηκα από αυτά ίσως λόγω του χοντρότερου gauge. ηχητικά μπορώ να πω ότι τις συμπαθώ αρκετά και σε καθε περίπτωση προτείνω ένα πειραματισμό μαζί τους

 

Αυτά από εμένα και ευχαριστώ για τις συμβουλές όλων με αρκετές από τις οποίες σκοπεύω να πειραματιστώ στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

καλησπερα, ξερει κανενας ποιες ειναι αυτες οι χορδες που εχου μαυρες μπιλιες? τις επαιξα σε ενα μπασο αλλα κανεις δεν ηξερε τι μαρκα ηταν...αν καποιος ξερει ας μου πει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου