Προς το περιεχόμενο

Live και πως να ξεκινήσεις...


Subfire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, έχω μια μπάντα στη Λιβαδειά όπου και έχουμε κάνει κάποια live, όμως τώρα που έχουμε φτάσει σε ένα καλό επίπεδο, έχουμε ολοκληρωμένη σύνθεση και πρόγραμμα για καμιά ώρα, αναζητώ τρόπους να παίξουμε και εκτός της πόλης μας.

 

Και ερωτώ, πώς μπορώ να δικτυωθώ στην Αθήνα, που σίγουρα οι επιλογές είναι πολύ περισσότερες? Πού πρέπει να απευθυνθώ, δεδομένου ότι δεν γνωρίζω καλά τα κατατόπια στην πρωτεύουσα?

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,απτην στιγμη που εχετε και  myspace,το καλυτερο ειναι να μετατρεψεις τους virtual friends σου σε κανονικους και να δειτε μηπως ενδιαφερεται κανεις να παιξετε μαζι!

 

αν βλεπετε μια μπαντα οτι ειναι ενεργη και κανει πολλα lives τοτε να στειλεις ενα mailaki ειναι ευκολο!!!

 

heres a good start!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης χωρίς να έχω καμία εμπειρία ή να ξέρω πόσο δύσκολο είναι-μερικοί βρίσκουν μπάντες σε κοντινές τους περιοχές και προχωράνε σιγά σιγά γύρω απ'την δική τους και εξαπλώνουν τη φήμη τους... Καλύτερα να στε δύο γκρουπ ώστε να μπορείτε να κλείσετε ευκολότερα μαγαζί...

Νομίζω!

 

Έτσι αργότερα θα  ναι πιο εύκολο να ρθετε Αθήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ.... αυτό το "καμιά ώρα πρόγραμμα..." εμένα δε μ'αρέσει..

 

Γενικά για να κάνει μια μπάντα μόνη της live πρέπει να έχει τουλάχιστο 3,5 ώρες πρόγραμμα+ το διάλειμα (=4 δηλ), εκτός αν είναι παρουσίαση δισκογραφικής δουλειάς.

 

Για εμένα που κάνω live αρκετό καιρό τώρα έχει επαγγελματικά ως εξής :

 

1. Ενημερώνεις για είδος μουσικής rock,metal, hip-hop, jazz μικτό κτλ

Αν ζητηθεί στέλνεις με fax/e-mail το πρόγραμμα

2. Για ξένο ή ελληνικό ή μικτό

3. Για το αν θα παίξετε διασκευές εμπορικών κομματιών, δικά σας κομμάτια ή μικτό

4. Πόσα άτομα έιστε, πόσα όργανα, τι όργανα και τι βάζει το μαγαζί από PA, ηχολήπτη?

5. Πόση ώρα θα παίξετε, αν θα γίνει διάλειμα, πόσο θα είναι το διάλειμα

6. Λεφτά

7. Πόσα ποτά θα πιείτε και αν θα τα πληρώσετε, ώρα soundcheck, σουβλάκια κτλ

 

Όπως έιπα από την εμπειρία μου στα  live υπάρχουν 3 περιπτώσεις

α) παίζετε μόνοι σας

β) παίζετε με άλλες μπάντες

γ) δεν παίζετε καθόλου γιατί δεν είχε κόσμο, καίτε το μαγαζί γιατί δεν πλήρωσε, τα  βρίσκετε με σουβλάκια και μπύρες, γκόμενες/ άλλο

 

Στη β και γ περίπτωση δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά στην α δεν νομίζω να δεχτεί κανείς  να ανεβείτε για 1 μόνο ώρα και να πάρετε και λεφτά!

Κονέ κάνεις μέσω facebook, φίλων και ρωτώντας πας στη πόλη μπαίνεις σε σκηνές που παίζουν live και αφήνεις τηλ

Σημαντικό επίσης είναι να είστε όλοι άνω 18 και να έχετε βγάλει άδειες εξάσκησης μουσικού από αστυνομία και να μην υπάρχουν πολύ μεγάλα κενά ανάμεσα στα κομάτια στο live και ξενερώσει ο κόσμος.

 

Καλή τύχη anyway.

 

 

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά για να κάνει μια μπάντα μόνη της live πρέπει να έχει τουλάχιστο 3,5 ώρες πρόγραμμα+ το διάλειμα (=4 δηλ)

 

Να μου επιτρεψεις να διαφωνισω μ αυτο φιλε...μια μπαντα για να κανει ενα λαιβ σαν μπαντα και οχι σαν μπαντα μαγαζιου θα πρεπει να εχει δυο με δυο μιση ωρες προγραμα..με το διαλειμα να βγει δυο μιση τρεις ωρες..δηλαδη αν θεωρισουμε καθε τραγουδι 4 λεπτα να εχουν εικοσι πεντε-τριαντα τρια τραγουδια.Φυσικα αυτο ειναι αναλογα με το ποσο γουσταρει να παιξει μια μπαντα.Αλλα καλο ειναι να αναλογιστουμε  οτι πανω απ αυτο το οριο (των τριαντα τραγουδιων)ειναι αρκετα κουραστικο και για τον κοσμο και για τον μουσικο...μιλαω εκ πειρας γιατι εχω παιξει σε μαγαζια τεσσερις και τεσσεραμιση ωρες και δεν ειναι ομορφο...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σημαντικό επίσης είναι να είστε όλοι άνω 18 και να έχετε βγάλει άδειες εξάσκησης μουσικού από αστυνομία και να μην υπάρχουν πολύ μεγάλα κενά ανάμεσα στα κομάτια στο live και ξενερώσει ο κόσμος.

 

 

 

 

Πρωτη φορα ακουω οτι πρεπει να βγαλει κανεις αδεια εξασκησης μουσικου... Τι ειναι αυτο  ???

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πρωτη φορα ακουω οτι πρεπει να βγαλει κανεις αδεια εξασκησης μουσικου... Τι ειναι αυτο  ???

 

Oντως!! Φαντασου μεχρι κ εκει εχει φτασει η νεοελληνικη διαφθορα κ μαλαγανια κ δεν το ξερει κανεις οτι υπαρχει τετοιος νομος!

Ελπιζω μονο να μην πληρωνεις για αυτην την αδεια γιατι θα τους παρει κ θα τους σηκωσει! Λες κ βγαζουμε κ κατι απο τα Live. Τριχες! Αν ειναι να πληρωσω για τετοια αδεια ας φτιαξουν κ αυτοι κανενα προγραμμα επιδοτησης για μουσικους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντικό επίσης είναι να είστε όλοι άνω 18 και να έχετε βγάλει άδειες εξάσκησης μουσικού από αστυνομία και να μην υπάρχουν πολύ μεγάλα κενά ανάμεσα στα κομάτια στο live και ξενερώσει ο κόσμος.

 

Δλδ είμαστε παράνομοι οταν κάνουμε live. Να και κάτι που δεν το είχα ακούσει ποτέ.

 

Πάντως ενδιαφέροντα πράγματα μου λέτε, όμως τι γίνεται με τα μαγαζιά? Δηλαδή για οπερετικό rock/metal, ξέρει κανείς κάποια καλά μαγαζιά να απευθυνθώ?

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ομολογώ ότι ούτε εγώ έχω ακούσει κάτι για "άδεια ασκήσεως μουσικού" ή κάτι τέτοιο. Ίσως να έχει σχέση με την εφορία (ως ΤΙ/ΠΟΙΟΣ κόβεις απόδειξη, αν κόβεις όταν παίζεις;) Αλλιώς... Σταύρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Αδεια εξάσκησης μουσικού βγάζετε στο αστυνομικό σας τμήμα με ταυτότητα.

Ένα τυπικό χαρτί είναι αλλά μπορεί να σας γράψουν όπως γράφουν και το μαγαζί εαν δεν έχει άδεια. Δεν δίνετε απόδειξη ή κάτι σχετικό απλώς έχετε το χαρτί πάνω σας σε περίπτωση ελέγχου.

 

Να μου επιτρεψεις να διαφωνισω μ αυτο φιλε...μια μπαντα για να κανει ενα λαιβ σαν μπαντα και οχι σαν μπαντα μαγαζιου θα πρεπει να εχει δυο με δυο μιση ωρες....

 

Εγώ που κάνω live γιάννενα εδώ και 6 χρόνια έχω standar 11:30-04:00 σαββατοκύριακα και 11:00-3:00 καθημερινές, 70-80/180 κομμάτια πρόγραμμα.

και έχω παίξει σε πολλά όχι σε ένα, όλοι το ίδιο ζητάνε.

Τώρα τελευταία έχει ξεφύγει και έχει πάει και 11:00-5:30!

ίσως αθήνα να θέλουν λιγότερες ώρες αλλά εδώ όλες οι μπάντες έχουν standalone πρόγραμμα για τουλάχιστο 4 ώρες, εκτός αν είναι παρουσίαση δισκογραφικής και βάλουν support.

Εσύ πήγαινε στην Αρχιτεκτονική ή στο Σταυρό του Νότου και πες έχω 2μιση ώρες πρόγραμμα να δούμε τι θα σου πούνε.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου